Stiluri De Iluminat Al Bordului Si Consolei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • rezistenta o montezi pe plusul ledului, partea partea cu tesitura este minusul ledului.

    Comment


    • Ok. Mersi. Tre sa comand rezistente.

      http://www.ebay.it/itm/50PCS-Resiste...5353f59&_uhb=1. Astea is bune? Care raman le donez

      Am deja rezistente. Am gasit intr-un deck vechi de toate marimile si culorile. Smd-uri mi-au ramas.... Cand imi ajunge banda pt climatizare pun si la butoane.

      Inca o intrebare. Conteaza sensul in care pun rezistenta?
      Last edited by L3on_rgby; 9 May 2014, 01:29. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Originally posted by L3on_rgby View Post
        Ok. Mersi. Tre sa comand rezistente.

        http://www.ebay.it/itm/50PCS-Resiste...5353f59&_uhb=1. Astea is bune? Care raman le donez

        Am deja rezistente. Am gasit intr-un deck vechi de toate marimile si culorile. Smd-uri mi-au ramas.... Cand imi ajunge banda pt climatizare pun si la butoane.

        Inca o intrebare. Conteaza sensul in care pun rezistenta?
        Nu conteaza. Bafta.

        Comment


        • Originally posted by Toorop View Post
          rezistenta o montezi pe plusul ledului, partea partea cu tesitura este minusul ledului.
          rezistenta se poate monta pe orice parte.
          exista si leduri la care acea tesitura esta la plus (anod mai exact).

          @Toorop ai ajuns la postul cu numarul 400
          Probabil tu scri doar de dragul de a scrie ceva.

          Comment


          • Da intradevar, m-am uitat pe net si in unele locuri scrie ca trebuie montata pe plus, in alta parte pe minus, de exemplu pe placa de bord de la logan, toate rezistentele sunt pe minusul ledurilor (dupa spusele domnului Gabi din Bucuresti). Eu am montat pe plus si nu au nici o treaba. Si am ajuns la concluzia ca nu au sens de montare si nici nu conteaza daca le montezi pe plus(Anod) sau pe minus (Catod), atata timp cat le lipesti corect si corespunzator.

            Imi cer scuze pentru devierea de la subiect dar:
            ,,7. Nu se ofera nici un fel de premiu celui care posteaza cit mai multe mesaje. Nu se face nici o diferentiere intre cei care posteaza mai des si cei care posteaza mai rar. In afara de citeva titulaturi care sint doar cu numele si nu confera nici un fel de alte facilitati nu se face nici o distinctie intre cei cu posturi multe si cei cu posturi putine. In concluzie, scrieti numai daca aveti ceva de spus.``
            Este doar o mica parte din regulament, domnule Vicmar, asa ca nu aveti de ce sa ma ,,felicitati``, mie unul chiar nu imi pasa de cate posturi sunt acolo sau la ce numar de posturi am mai ajuns eu, colegul nostru a intrebat ceva, iar eu i-am raspuns si nu cred ca i-am dat un raspuns gresit in sensul in care daca monteaza rezistentele corect pe anodul ledurilor nu o sa aiba probleme. Asa ca nu scriu doar de dragul de a scrie ceva, nu sunt acel gen de persoana, chiar imi place si urmaresc cu interes acest forum, si de multe ori cand cineva intreaba ceva, daca nu stiu raspunsul caut pe internet si daca gasesc ceva ce l-ar putea ajuta pe respectivul coleg postez. Daca mai gresesc...asta e cu totii mai gresim si invatam. Deci in concluzie cunosc regulamentul si incerc sa ii fiu conform lui, cat de mult posibil. Si imi cer scuze daca v-am deranjat pe dumneavoastra cu ceva, sincer chiar nu am vurt.

            Comment


            • Deci pana la urma nu a greșit toorop cu răspunsul. Eu ii mulțumesc pentru amabilitate, ca e printre putinii care răspund pe acest thread. Deci nu contează nici pin-ul led-ului, nici sensul rezistentei. Am sa fac și butoanele când îmi ajunge banda led, sa nu desfac de 2 ori.

              Comment


              • @toorop. vorbesti prostii mari, fara suparare.

                Din experienta ta, really???

                Fac modificari cu leduri de 3mm de ani de zile. Exista 3 si 5mm alimentate la 2-3v pe care le montezi in circuitul de 12v cu ajutorul unui circuit rezistiv suplimentar.
                Unghiul de dispersie l ledului se poate regla, chiar exista leduri cu specificatii diferite de unghi de dispersie pentru acelasi tip de lupa. Dar na, daca iti iei leduri de la magazinul din colt, ala iti da ce are el pe stoc, nu ce-ti trebuie.

                Nu incerca sa-ti impui punctul de vedere ca si cand ai fi mare profesor. Tu doar ai "furat" niste idei de pe internetul asta mare, le-ai aplicat la tine si acum te dai experimentat.

                Mai subtire omule, ca sunt unii care iau de bune "sfaturile" tale
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • Dsign, totuși am smd_uri ramase. Nu e ok.sa pun pe fiecare câte o rezistenta pt butoane? La.climatizare pun banda care are deja rezistenta.

                  Comment


                  • Am priceput domnule, eu doar credeam ca sunt mai ok ledurile smd pentru butoane de cat ledurile de 3-5 mm care se alimenteaza direct la 12v. Intentia mea nu este de loc sa ma dau experimentat, ci doar incerc sa ajut cum pot. Eu doar i-am spus omului sa nu foloseasca leduri de 5mm pentru butoane alimentate direct la 12v, si ca e mai ok cu smd-uri, mai ales ca inca mai are smd-uri, si asta dupa ce asa am facut la mine si sa finalizat cu un rezultat multumitor.Cred ca am reusit sa il ajut, chiar daca am vorbit si un pic baliverne, dar pentru asta sunteti dumneavoastra, cei mai experimentati, ne mai mustrati si invatati, pe noi..cei mai mici dar cu ambitie care vor sa invete si accepta atunci cand gresesc. Eu personal va respect pentru ceea ce faceti si ceea ce ati facut cu prima masina. Si va doresc bafta cu noua masina, ma bucur mult ca dupa logan ati ales tot logan.
                    Revenind la subiect, e adevarat, la mine in oras nu am un magazin specializat in materie de leduri si am incercat sa ma descurc cum am putut, dar pana la urma am reusit sa fac sa iasa bine, pentru mine asta a contat si daca tot am invatat ceva, am spus sa incerc sa ajut si pe altcineva cum am fost si eu ajutat la randul meu, chiar daca informatia mea nu a fost profesional de corecta.

                    Comment


                    • Stie cineva de unde pot achizitiona marker/vopsea ca cea de pe serigrafiile de la alte masini (Vw , Skoda) care lasa lumina de alta culoare (ex. albastru) sa treaca si o transforma in lumina rosie ? Imi cer scuze pentru exprimare , dar nu am gasit alta modalitate de a explica ce doresc.
                      I changed her oil , she changed my life
                      sigpic

                      Comment


                      • Am inlocuit un bec clasic w5w din plafoniera cu un LED cu 5 SMD-uri T10 (W5W) 1.2W 12V (Superflux)
                        Pana acum merge perfect, se poate intampla ceva gen ars siguranta, descarcat bateria pe termen lung?
                        Laureate albastru Egee.

                        Comment


                        • In afara de faptul ca o sa consume mai putin curent (1,2 W in loc de 10W), implicit bateria va fi mai fericita. In rest nu are ce sa se intample.
                          GL-22-TOF

                          Comment


                          • In Constanta stiti unde pot sa fac modificari la partea de iluminat bord,consola etc? Si ce becuri / led-uri mi'ar trebui ?

                            Comment


                            • Salut cine ma poate ajuta cu o ideie, care si.a facut ceasurile cu smd, acele rosii si cifrele albastre, cine a facut stie despre ce e vorba, vreau sa va intreb ce ati pus intre ace si smd rosu ????? ca sa nu bata si albastru eu cand l.am facut am pus banda izolatoare dar nu prea imi place ideea si parca de un timp nu mai bat asa de bine acele? inafara de banda se poate pune alceva ??
                              Attached Files

                              Comment


                              • faci un tub din carton.spor la treaba
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google