Suspensie Sport, De Care Si De Ce?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, cursa este mai mica dar amortizoarele nu au cum sa bata in cap pentru ca au pus pe tija, o bucsa din cauciuc foarte tare care nu permite cursa amortizorului pana in capat si rol de protectie impotriva mizeriei. Nu trebuie sa te bagi sub masina, o poti observa uitandu-te printre roata si aripa. Daca nu ma insel, Alessandro a taiat din acea bucsa. Poti sa-l intrebi pe el cum s-a comportat masina dupa modificare.

    Comment


    • Probabil s-a comportat bine, avand cursa putin mai lunga

      Comment


      • Am montat arcurile dar ca un fraier ce sunt, eram disperat sa le montez, mi-am adus aminte ca n-am sa masurat inaltimea pe fata cu arcurile stock dabia dupa ce am ridicat-o pe capre . Pe fata cu eibach are 23cm garda la bara din fata, 64,5cm pe fata si pe 65,5 cm pe spate de la 69cm cat avea stock. Presiunea in roti 2.1 si 2.3. Urmeaza repozitionarea bucselor pentru ca nu am mai avut lumina si nici chef, m-a cam chinuit sa pun la loc amortizoarele fata din cauza cablului abs. Pe spate am desfacut doar surubul de la bascula care din pacate a fost strans cu bascula lasata la maxim, deci necesita repozitionare cat mai urgent.
        Nu mi se pare sa zgaltaie prea tare dar am fost placut surprins sa vad ca acum ajung cu mana pe plafon

        Comment


        • am si eu o intrebare,a avut cnv H&R cu o spira taiat pe fata sunt curios daca atinge cu cauciucuri 185/65/15,si cum se comporta fata de unele netaite










          Pe forumul asta se vorbeste limba romana. "cnv" nu apare in dex.
          Last edited by vitriol; 25 January 2013, 21:37.

          Comment


          • are colegul ``GXG`` un set de arcuri sport H&R ma batea gandul sa le cumpar dar am o nelamurire: are o spira taiata pe fata, pot aparea probleme din cauza aceasta?

            Comment


            • Cu arcuri Eibach masina nu mai sta ridicata de fund, acum pragurile sunt paralale cu soseaua (unora li se pare lasata de spate, de fapt acum arata ca o masina normala nemaifiind ridicata de spate), la frane se comporta mai bine, nu mai am senzatia ca spatele masinii vine peste mine si este o idee mai teapana pe curbe dar tot se inclina.
              Acum vreau neaparat sa fac ceva la amortizoarele spate pentru ca in momentul in care sunt 5 persoane in masina zdruncina tare. Daca nu gasesc pe cineva care sa imi scurteze si tija si cilindrul amortizorului nu ramane decat sa tai din bucsa din capatul amortizorului.

              La arcuri taiate depinde de unde a taiata spira, daca e taiat din partea care lucreaza vor fi mai rigide, daca e din spirele care stau comprimate unele peste altele rigiditatea ramane lafel, doar coboara cativa cm?
              Last edited by bad_hrc; 25 January 2013, 23:05.

              Comment


              • De 2 zile am pus Eibach-uri pe masina si ca prime impresii ar fi ca nu se mai inclina ca inainte pe viraje. In giratorii se simte cel mai bine diferenta.
                Dupa masuratori fata a coborat 3,5 si spatele 4,5. Mentionez ca locul meu de parcare unde am masurat-o nu-i chiar drept...

                Acum am o nedumerire: in ce consta repozitionarea bucsilor ? Poate cineva sa-mi explice exact cum anume trebuie facuta ?
                Mai trebuie facuta si directia ? (nu trage in nici o parte, se comporta la fel ca inainte)
                http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

                Comment


                • ca sa repozitionzi bucsile trebuie un canal sau o rampa. slabesti suruburile la brate si la puntea spate si le strangi la loc. masina nu trebuie sa fie ridicata pe cric, ci trebuie sa aiba toate rotile pe pamant...
                  Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                  Comment


                  • In primul rand repozitionarea se face cu masina pe roti.
                    Pentru repozitionarea bucselor de pe fata este neaparat nevoie de rampa, nu ai loc pe sus, trebuiesc slabite suruburule care tin bascula de cadrul motor, te lasi de cateva ori pe masina ca sa sa aseze bucsele si strangi inapoi.
                    Pe spate poti face treaba asta singur, ai nevoie de 2 chei inelare/tubulare de 18 si de asfalt uscat pentru ca te vei intinde pe jos. Trebuiesc desfacute suruburile care prind amortizoarele de bascula si prinderile basculei pe caroserie. Ca si pe fata te apesi pe masina ca sa se aseze bucsele dupa care strangi la loc.

                    Distanta la mine imediat ce am montat si repozitionat bucse a fost de 64,5 pe fata si 65,5 pe spate. Acum, dupa 3000km spatele s-a mai lasat 0,5cm.
                    Tu ce distanta ai din pamant pana la aripa?
                    Last edited by bad_hrc; 26 January 2013, 10:57.

                    Comment


                    • ciudat.... la mine am masurat acum si am 63 pe fata si 64 pe spate cu arcuri eibach..... mentionez ca am betonat garajul.....
                      Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                      Comment


                      • la mine nu s-a mai lasat, si cred ca in 2 ani s-ar fi asezat singure bucsile. am taiat si din protectiile la amortizoarele spate, dar tot nu se comporta perfect. cred ca voi combina vogtand-urile cu niste kayaba excel-g la primavara si mai vad atunci.

                        Comment


                        • @popavlm, tu ai diesel, e normal sa fie mai lasata de fata pentru ca este mai grea decat cele pe benzina dar pe spate nu stiu

                          @razvanamza, mie mi-ar placea niste bilstei b8 dar nu ma incanta pretul care se apropie de pretul unei suspensii reglabile Daca cumva pui kayaba te rog sa revii cu o parere aici.

                          Comment


                          • interesant ar fi de spus daca cei care se plang de inclinarea masinii pe viraje ,inainte de schimbarea suspensiei, daca au bara anti-ruliu.se stie ca de la o vreme din motive de reducere a costurilor s-a renuntat la asa ceva
                            vand fonomin (pasla) pentru antifonare, pret avantajos
                            vand lampa adaptabila la torpedo

                            Comment


                            • Se inclina si cu bara si fara bara, o idee mai mult fara bara dar e si mai confortabila. Eu n-am avut, mi-am pus si au urmat arcurile.

                              Comment


                              • @bad_hrc - multumesc frumos pt explicatii. Mecanicii de la dacia service au zis ca nu e nevoie nici de repozitionare, nici de facut directia !
                                Si la mine prima investitie in masina a fost bara stabilizatoare, in giratorii aveam impresia ca o rastorn pe partea dreapta daca intram mai tare... In rest nu i-am simtit prea tare lipsa. Oricum este diferenta destul de mare intre una stock si una cu bara + arcuri.
                                http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google