Schimbare Culoare BORD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vopsea serigrafica. E destul de scumpa si nu merita investitia.Incearca cu un marker alb.Nu stiu daca se gaseste culoarea alba pentru WHITE BOARD (se poate sterge cu apa).

    Comment


    • inca o intrebare. nu-mi mai afiseaza dispaly-ul complet,se aprind decat 2 liniutii d ela ceas si una de la temp.apa.
      am sters lamela de cauciuc,placa tot dar nu vrea.

      este ceva secret pe acolo la montaj?
      Noul Logan II 1.2 16V,75CP. Laureate
      Solenza 1.4MPI,75Cp
      Opel Astra G,Combi 1.7DTI 16V,75Cp

      Comment


      • Ai strans bine (cu simt de raspundere, nu pana se crapa plasticul) cele trei suruburi din dreptul display-ului? Cu bordul demontat, strange cu degetele zona de contact a display-ului si vezi daca se modifica ceva. Bafta!

        Comment


        • am incercat si sa strang cu mana.
          sa fi bulit ceva cand am alimentat bordu pe masa?precizez ca am folosit un rederesor pt alimentare
          Noul Logan II 1.2 16V,75CP. Laureate
          Solenza 1.4MPI,75Cp
          Opel Astra G,Combi 1.7DTI 16V,75Cp

          Comment


          • Cat de bine stabilizat este redresorul si la ce pini ai alimentat bordul?
            GL-22-TOF

            Comment


            • pin 7 minus
              11si 12 plus

              acuma la faza cu cat de bine este stabilizat nu stiu
              scrie pe el "protejat prin disjunctor automat.
              mersi

              la o incercare de a alimenta bordul am atins din gresela bornele de la redresor intre ele.
              minus era prins pe mufa iar plus numai tin minet,mi se pare ca era si el.
              deja numai pot de nervi,ma gandesc sa acut alt bord.
              Last edited by mihai1205; 14 February 2011, 22:29. Reason: PS cand am incercat sa-l alimentez o tura am atins din greseala bornele redresorului intre ele. Minus era legat la mufa iar +
              Noul Logan II 1.2 16V,75CP. Laureate
              Solenza 1.4MPI,75Cp
              Opel Astra G,Combi 1.7DTI 16V,75Cp

              Comment


              • Eu folosesc 7(-) si 10,11(+). Redresorul, in functie de consumator poate sa-ti dea si 16v. Mai bine scoteai bateria de pe masina si alimentai de la ea, ca nu riscai nimic Alimenteaza un bec de plafoniera la el si masoara ce tensiune scoate. Daca mai ai vreun ceas de bord la indemana, incearca sa schimbi acel "cauciuc" de contact, dar fara sa-l mai stergi. Poate din cauza solutiei de sters s-a deteriorat stratul de grafit.

                Comment


                • pt sters am folosit spirt cu bete de urechi.
                  alt bord nu am de unde sa iau.dupa cum spuneam este masina unui prieten iar asta e primu meu bord de logan la care umblu.am mai umblat la mine la opel unde nu am avut probleme.
                  Noul Logan II 1.2 16V,75CP. Laureate
                  Solenza 1.4MPI,75Cp
                  Opel Astra G,Combi 1.7DTI 16V,75Cp

                  Comment


                  • In mod normal pinii de alimentare sunt 10 si 11 (+12V) si 7 masa. Pinul 12 este de la sonda de temperatura. De la asta nu cred ca s-a stricat nimic. Problema cred ca este de la alimentator, ca are o tensiune cam mare. sarcina nu prea are la bord, e nevoie de un curent destul de mic.
                    Incearca sa gasesti un alt tablou de bord si sa schimbi doar banda de cauciuc intre ele, sau doar display-ul sa vezi exact de unde e problema.
                    GL-22-TOF

                    Comment


                    • Originally posted by mihai1205 View Post
                      pin 7 minus
                      11si 12 plus

                      acuma la faza cu cat de bine este stabilizat nu stiu
                      scrie pe el "protejat prin disjunctor automat.
                      mersi

                      la o incercare de a alimenta bordul am atins din gresela bornele de la redresor intre ele.
                      minus era prins pe mufa iar plus numai tin minet,mi se pare ca era si el.
                      deja numai pot de nervi,ma gandesc sa acut alt bord.
                      o mica corectie, asa cum a zis si valpo + se pune pe 10 si 11, nu pe 11 si 12
                      10 = + principal
                      11 = + pozitia in bord (se aprind si ledurile de la ceasuri)
                      ps: sper ca nu le.am inversat intre ele
                      sigpic

                      Comment


                      • salutare, mi-am schimbat si eu iluminarea bordului si am o mica problema. culorile care le-am aplicat sunt albastru cadran si rosii acele (izolate), iar zona 6000-7000 fiind din fabrica folie de prestige nu mi se vede. ce imi recomandati? poze nu am cum sa pun acum dar va dati seama in principiu ce spun. am ph2.

                        eu ma gandeam sa schimb unu din ledurile albastre si sa izolez zona pana la 6000 dar mi-e sa nu piarda din intensitate cu un singur led pana la 6000.
                        Nu-i bai...

                        Comment


                        • La Ph 2 ai doar 2 leduri la cadrane, nu?
                          Atunci fa asa: in locul celui de-al treilea led este pus un rezistor smd. Il scoti si in locul lui pui led albastru, iar in partea dreapta pui led rosu. Separi lumina rosie de albastra cu ajutorul unui material opac, altfel se amesteca lumina rosie si albastra.
                          GL-22-TOF

                          Comment


                          • asa ma gandeam si eu. acum sa vedem unde gasesc 3-4 smd-uri rosii mai puternice decat astea care le am eu.
                            Nu-i bai...

                            Comment


                            • salut este cnv kre imi poate realiza si mie asa cv
                              Attached Files
                              Diverse accesorii Logan-oglinzi logan(orice model)
                              Pasla fonomin pentru antifonare 6ron mp
                              Piese/consumabile/accesorii-orice logan/dacia

                              Comment


                              • sunt multi care pot face asa ceva
                                de exemplu eu (personal) mi.am facut azi asa
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google