Ajutor In Electronica Pt Incepatori

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    bogidan21 multam mult

    Comment


    • #62
      Am luat niste leduri superflux, la care se specifica a se alimenta cu 3,5V si maxim 50 mA. Va rog sa-mi spuneti daca vor functiona bine cu rezistente de tipul celor din fotografie puse cate una pe firul de PLUS ce alimenteaza ledul, la cei 14,4V cati are intalatia electrica a masinii in momentul functionarii motorului. Va multumesc.
      Attached Files

      Comment


      • #63
        Si eu vreau sa ma bag pe acea schema...E frumos pentru masina mai ales ca iti arata exact cati volti ai..nu iti aprinde led-uri si tu tre sa stii cati volti ai in raport cu cate led-uri sunt aprinse sau mai stiu eu ce.o sa vb cu un baiat care mi-a dat schema de la el mai detaliata si o sa o pun si aici daca e de acord.Partea mai nasoala e ca nu stiu unde sa il pun sa se integreze in masina.Am facut un holder de telefon activ cu iesire spre player si incarcare si nu am unde sa il pun.O sa radeti voi dar chiar nu stiu unde sa il pun si sa stea fix holderul prins cu surub si sa aiba loc si firul sa stea bine.

        Originally posted by Urs View Post
        Am luat niste leduri superflux, la care se specifica a se alimenta cu 3,5V si maxim 50 mA. Va rog sa-mi spuneti daca vor functiona bine cu rezistente de tipul celor din fotografie puse cate una pe firul de PLUS ce alimenteaza ledul, la cei 14,4V cati are intalatia electrica a masinii in momentul functionarii motorului. Va multumesc.
        Mie de pe un calculator de rezistente pe un led imi arata ca iti trebuie o rezistenta de 0.5w si 300 deohmi pentru fiecare led
        Last edited by bogidan21; 18 October 2009, 21:57. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #64
          care va ti bagat sa skimbati becurile de la casetofonu original e greu spuneti mi si mie

          Comment


          • #65
            Te ajut eu cu ledurile la cd-player.
            GL-22-TOF

            Comment


            • #66
              esti din galati ai sheme cum se demonteaza sau cum ma ajuti

              Comment


              • #67
                Salutare baieti....A trecut ceva timp de cand nu am mai postat pe aici...Am si eu nevoie de o schema electrica daca exista vreun mod fiabil de a lega un led sau doua in serie sau paralel direct de la priza fara traf-uri.
                Puntea redresoare o fac sa am cc dar de la 220 nu cred ca am ce rezistenta sa pun sa imi scada la 3.5V.
                Daca stiti vreo schema sau daca stiti ca nu e posibil fara traf spuneti-mi si mie va rog.

                Comment


                • #68
                  Uite de la mine o schema foarte simpla si cateva poze ca sa vezi ca functioneaza treaba fara probleme.
                  Ai nevoie de--o dioda 1N4007--o rezistenta de 270 de Kohm--un led de care vrei tu.
                  Daca ledul lumineaza prea slab mai reduci valoarea rezistentei spre 250 de Kohm din aproape in aproape.
                  Spor la treaba.. si in ultima poza este inserata SCHEMA ..
                  Eu acolo am folosit 2 rezistente de cate 100 de Kohm in total 200 pt ca este ledul cam naspa si lumina prea slab la 270/250 de Kohm.
                  Tu incearca intai sa pleci de la 270 valoarea rezistentei si o cobori ulterior daca ledul lumineaza slab.
                  Attached Files
                  Last edited by Ivan Marian; 30 March 2010, 22:38.

                  Comment


                  • #69
                    nu cred ca este foarte corecta schema ta. ca sa conectezi un led direct la priza trebuie sa inseriezi un condensator nepolarizat. mare atentie ca s-ar putea sa iasa un generator de fum
                    Last edited by 1.6_mpi; 30 March 2010, 23:08.
                    sigpic

                    Comment


                    • #70
                      Mpi 1.6 tie ti se pare din poze ca acel led este conectat la baterie?
                      Din cate vezi si tu nu iese fum deloc si toata treaba este ca sa fie sigur cel ce monteaza dioda si ledul sa respecte polaritatile acestora.
                      Adica + la Faza si - la Nul.

                      Comment


                      • #71
                        E functionala schema. Am folosit si eu asa ceva intr-un intrerupator timp de multi ani.
                        Dupa calcule, ar trebui o rezistenta de 15 kohm / 3,5W. Dar pentru siguranta poti folosi o rezistenta mai mare pe care sa o micsorezi din aproape in aproape pana masori pe led o cadere de tensiune de aprox 3V si o intensitate de 15-20 mA.
                        GL-22-TOF

                        Comment


                        • #72
                          nu am spus ca nu se aprinde ledul in cazul tau, dar fara suparare, acel montaj nu este bagat in priza. pe boghidan21 asta il intereseaza. singurul mod de a verifica daca merge la priza este sa scoti montajul sa-i pui un cablu de alimentare si sa-l pui in priza.

                          Originally posted by Ivan Marian View Post
                          ca sa fie sigur cel ce monteaza dioda si ledul sa respecte polaritatile acestora.
                          Adica + la Faza si - la Nul.
                          chestia cu respectarea polaritatii in curentul alternativ e prea tare sa mai spun ceva de ea
                          sigpic

                          Comment


                          • #73
                            Mpi deja ma faci praf...vrei sa iti pun poze ca acel intrerupator este bagat in priza la bucatarie si alimenteaza spoturile de la mobila?
                            Iar cu polaritatea in CA ia-o cum vrei(faza/nul),,,eu am facut referire la dioda si dioda led(+/-).
                            Ce e greu de inteles??
                            Daca nu as fi pus si poze mai ziceam ca montajul nu functioneaza,,dar tu vrei sa pozez si priza si "curentul pe cablu"?
                            Last edited by Ivan Marian; 31 March 2010, 14:33.

                            Comment


                            • #74
                              Va multumesc mult pentru raspunsuri...O sa incerc maine sa ajung sa cumpar niste led-uri superflux si rezistente...Oricum daca spuneti ca schema e incercata deja si ca nu sunt probleme cu ea o sa o pun in aplicare...Daniele as putea sa pun si mai multe led-uri in serie si sa micsorez rezistenta?
                              Ma gandeam undeva la 10 kiloohmi pentru 2 led-uri sau 5 pentru patru led.Dar ma gandesc la Wattaj ca nu stiu daca e ok...Cu toate ca ar trebui sa scada caldura disipata.

                              Comment


                              • #75
                                boghidan21 vrea sa alimenteze un led de la priza. din poze nu vad exact schema, adica tot ansamblu cu tot cu spoturi. ar fi interesant sa o desenezi si sa o publici. eu spuneam ca in montajul desenat de tine in figura 4 sa "legi" un cablu de alimentare de cele 2 cerculete de la capete si sa-l bagi in priza. spuneam ca asa verifici daca schema este functionala pt ce doreste boghidan21. atasez un model de calcul al ledurilor care se pot alimenta direct de la priza
                                Attached Files
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google