Ajutor In Electronica Pt Incepatori

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu este un bazin de apa, este un bazin pentru decantare,nivelul creste cam un cm in 24 ore, de aceea am nevoie de indicator, sa nu stau sa il verific mereu, nu poate fi folosita o pompa pentru golirea lui,asa ca nu am nevoie de un flotor sa imi controleze o anume pompa, dar flotorul pe care il folosesc este ca acela pe care il descrii, numai ca in cazul meu nu va controla o pompa ci va aprinde 2 leduri de avertizare.

    Comment


    • cine ma poate ajuta si pe mine cu o schema despre cum fac lecaturile pt cb (am ambiance si acum am luat ceasuri de prestige) am inteles ca mai trebuie tras cablu pt debit combustibil, si inca ceva, martorii cum ii fac functionali (gen proiectoare, usa deschisa, etc. cele care pe bordul de ambiance nu exista)
      multumesc anticipat
      sigpic

      Comment


      • salutare...vreau sa imi fac un modul de leduri pt plafoniera . piesele de care dispun sunt cele din pozele de mai jos....rezistentele au urmatoarele culori: AURIU ,ROSU , albastru spre gri , ALBASTRU. intrebarea si rugamintea este: cum sa le asez pe placuta ? cate rezistente sa pun unde sa le pun etc. mai pe scurt daca este cineva binevoitor sa imi faca o schita in paint cum trebuiesc asezate.
        ps :am 6 leduri superflux cu siguranta nu sunt de 12v

        poze
        Attached Files
        Last edited by iooon; 6 January 2011, 16:27.
        0.9 tce SL plus

        Comment


        • se pare ca nu prea ne da cineva o mana de ajutor eu am reusit sa fac legaturile de proiectoare, dar am tras buton separat, acum imi poate spune si mie cineva care e maortorul de proiectoare din bord(ma refer care pin din mufa ca martorul stiu care e) si daca se aprinde prin masa sau prin altceva?
          sigpic

          Comment


          • @nicu_rcn: Pentru lumina de ceata fata pinul corespunzator la tabloul de bord este pinul nr. 6 (din mufa cu mai multe cabluri). Comanda este pe +12V, si firul necesar trebuie sa aiba sectiunea minim 0,35mm2. Led-ul presupun ca stii unde este. Urmareste traseul plecand de la led si vezi unde mai pui si o rezistenta de 1kohm.

            @iooon: Ce culoare au ledurile? Cred ca sunt pe albastru din ce vad in pozele (neclare).
            pun niste poze cu un modul de leduri facut pentru o plafoniera si completat cu o schema "ïn paint".
            Rezistoarele pe care le ai s-ar putea sa nu fie bune. Pentru ca din ce culori spui, inseamna ca sunt de 6,8 kohmi. Tie iti trebuie de 680 ohmi, adica Albastru/gri/maro/auriu.
            Attached Files
            GL-22-TOF

            Comment


            • daniel, hai macar sa ma ajuti pana la capat acum, deci led si rezistenta am deoarece am schimbat ceasurile cu totul (inclusiv placa) cu unele de prestige, papucel sa bag in mufa am, problema e urmatoarea, a mea e ambiance, si mi s.a parut mai usor sa trag buton separat decat sa mai umblu prin uch, am facut instalatia proiectoarelor cu releu si impuls de pe pozitii, iar intrerupatorul l.am pus intre releu si pozitii, pot lega firul de la martor la intrerupator, sau trebuie mutat intrerupatorul pe + sau - proiectoare, imediat fac si un desen sa.ti dai seama ce am facut eu
              sigpic

              Comment


              • difera putin de realitate, deoarece am cablajul y al proiectoarelor, si legaturile la releu nu stiu daca sunt facute bine, oricum mi le.a facut un electrician si merg
                intrebarea mea e, e bine unde e intrerupatorul acum pentru a se aprinde martorul odata cu proiectoarele? daca trebuie mutat arata.mi pe desen unde trebuie mutat si unde trebuie legat firul care vine din bord
                ps: am pus arviva deoarece nu mi.a incarcat paint.ul
                Attached Files
                sigpic

                Comment


                • multumesc de poze...eu am 6 leduri de culoare alba...m-am mai uitat o data la rezistente si parca e maro...sau rosu nu imi dau seama..oricum nu e un rosu aprins....
                  0.9 tce SL plus

                  Comment


                  • @iooon: pune doar un led cu rezistenta si alimenteaza-l la 12V. Daca lumineaza foarte slab, atunci rezistenta e prea mare si iei alte rezistente de 680 ohmi.

                    @nicu_rcn: uita-te si la schema electrica originala a proiectoarelor fata.
                    Firul pentru martorul in bord il pui intre releu si proiectoare.
                    Schema in final ar trebui sa arate cam cea din attach.
                    Attached Files
                    GL-22-TOF

                    Comment


                    • sa inteleg ca intrerupatorul il las acolo unde e si pur si simplu trag un fir de pe +care duce la proiectoare si il leg la pinul 6, nu?
                      acum mai zi.mi ceva ca sa incerc pe bordul de ambiance, daca stic ceva, macar sa.l stric pe ala, mai da.mi un pin, care se alimenteaza tot cu +, de exemplu de la ledul becului de ceata, sau fasa lunga, scurta, ceva sa existe be bordul de ambiance
                      ps: mii de multumiri oricum
                      sigpic

                      Comment


                      • daca am vazut ca problema cu martorul de proiectoare s.a rezolvat mai revin cu una, imi poate spune si mei cineva ce e cu firul din poza, cel mic subtire era scos din manunchiul de fire, iar celalalt e legat langa uce, de un surub, la masa, si vazandu.le asa, le.am legat intre ele si le.am izolat (asta acum 1 an)
                        mentionez ca, cand am facut asta nu s.a intamplat nimic neobisnuit la masina!
                        Attached Files
                        sigpic

                        Comment


                        • buna seara as avea o intrebare: daca fac o punte pe mufa masinii care merge la cd playar intre firul galben si rosu respectiv curent continuu si cel dupa contact ,ambele au +12 v ce sar putea intampla. am luat un mp3 si nu merge fara cheie , e ceva pe un alt thread cu o schema dar nu am adaptorul ala cu legarea firului rosu de cel galben. am probat cu puntea respectiva si functioneaza dar nu stiu care ar fi urmarile. va multumesc

                          Comment


                          • Exact invers, la Dacia/Renault:

                            rosu e în 100% din cazuri +permanent
                            galben e 99% din cazuri +după contact

                            în cazul tău injectezi + permanent din rosu în +accesorii firul galben, deci tot ce merge pe accesorii(aerotermă, oglinzi, brichetă), trece prin puntea aia
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • multumesc de raspuns , sa inteleg ca se intampla asta cand e pus contactul? sau tot timpul? nu am incercat accesoriile.

                              nu mai folosi "quote" ca sa raspunzi la ultimul post!
                              Last edited by Seba; 26 April 2017, 13:03.

                              Comment


                              • Am scris destul de clar - permanent, nu doar când ai contactul pe accesorii
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google