Ajutor In Electronica Pt Incepatori

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    1.6Mpi tu esti electrician sau electronist?
    O schema mai banala ca aia inserata de mine in poza 4 nu stiu.
    Mai mult de atat nu pot sa iti arat si ori ca bagi ledul in priza ori in intrerupator tot 220 de volti ai! Eu sunt un fost electronist din liceu cu acelasi profil dar cu toate ca nu practic meseria,,,Macar atata lucru mai stiu si eu!
    Sau tu crezi ca la priza ai 380V si la intrerupator 220V?
    Nu tot acelasi curent de 220V circula si colo si dincolo?
    Faza de la 220 se leaga la cercul cu + din schema si nulul de 220 se leaga la cercul cu - din schema mea...Simplu ca buna ziua. Alea din schema sunt niste --Semne Grafice Folosite In Electronica--un fel de codul culorilor la rezistente si condensatoare ceramice.
    Astea sunt banale cunostinte de electronist si daca le stiai,,,stiai si schema aia ce vrea sa spuna/arate si cum se leaga montajul led la 220!

    Ps..Si daca tot ai pus schema aia zi si mie te rog ce fel de condensatoare sunt C1,C2 si C3!
    Last edited by Ivan Marian; 31 March 2010, 22:23.

    Comment


    • #77
      schema ta se bazeaza doar pe caderea de tensiune pe led, o alimentare corecta limiteaza curentul la valoarea indicata de producator. asta doream sa spun.

      condensatorii cred ca sunt precizati destul de bine in atasament, dar de exemplu pot alege:
      condensator nepolarizat C1 cu poliester si C2 cu polipropilena http://www.tme.eu/html/RO/condensatoare-cu-polipropilena-metalizate-seria-mkp10-producator-wima/ramka_217_RO_pelny.html
      condensator polarizat c3
      Last edited by 1.6_mpi; 31 March 2010, 22:53. Reason: Automerged Doublepost
      sigpic

      Comment


      • #78
        Conform schemei de acolo postate de 1.6 Mpi..C1 si C2 sunt in general condensatoare ceramice sau din alte materiale,iar C3 este un condensator electrolitic(sunt acele capsule albastre montate pe diferite placi electronice) si au cu totul o alta functie si pot fi indentificate si prin faptul ca au un piciorus cu + si altul cu -.
        Daca la cele ceramice nu se tine cont de picioruse la montarea lor pe circuit,,la cele electrolitice se tine cont de Plus si Minus.
        Bogidan21 sa ne spui si noua ce ai rezolvat si daca mai ai nelamuriri ma poti contacta in PM.

        Ps..Sa nu uiti sa te asiguri care este faza si care este nulul la 220 prin folosirea unui creion de tensiune!
        Last edited by Ivan Marian; 1 April 2010, 00:01.

        Comment


        • #79
          voi de ce va chinuiti sa redresati curentul alternativ, cand un led alimentat invers se comporta exact ca o dioda redresoare, adica nu conduce? pui rezistenta de limitare a curentului si hopa in priza. trebuie sa se aprinda. hai, mai simplificati schema
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #80
            Nu conduce pe sensul celalalt, dar tensiunea de strapungere ii vine de hac ledului. E perfect functionala schema cu rezistenta, dioda si ledul personal am facut cel putin 10 dinastea si au mers perfect, chit ca nu au avut valori perfect masurate. Pur si simplu puneam ce gaseam, rezistenta de la 10k in sus dar nu mai mare de 47k, dioda de la 1n4002 in sus (4003,4004,.... dar mi-a mers si cu diode noname pe care nici nu stiam nimic despre ele, doar anodul si catodul le verificam cu un aparat) deci componente dupa "ureche", nimic strict. Eu singura diferenta era ca puneam dioda+ledul in paralel si contratimp (anodLed legat cu catodDioda si invers). Am folosit si schema cu condensatorii si e valabila si aia doar ca iti trebuie un condensator nepolarizat de 0,1uf de tensiune 230+ nu l-am folosit in schimb din cauza gabaritului (eu le montam in intrerupatoarele din camera in paralel cu intrerupatorul si trebuiau ingramadite in perete si montajul cu led). Era avantajul ca vedeai noaptea unde e intrerupatorul si arata cand e becul ars - pe vremea lui ceasca nu prea gaseai intrerupatoarele smechere de acum. Deci nu va contraziceti, am facut ambeele scheme si sunt functionale ambele.

            Comment


            • #81
              Iata ce se intampla cu un led la 220 pus aiurea..http://www.google.ro/url?sa=t&source...x9EbUNodreWtwA...
              Faza asta mi sa intamplat si mie la primul montaj si vreau sa zic ca mi-a stat ceasul si ledul a explodat ca bobul de popcorn,,,exact ca in film la secunda 60.

              Comment


              • #82
                fa un divizor rezistiv atunci, ca sa nu crape ledul. eu m-am jucat pe transformator, nu aveam intr-adevar led de tensiune mare. dar cu un divizor rezistiv, gen 220k serie cu 2K si pe rezistenta de 2K sa pui led-ul in paralel cu ea, scapi de diode si condensatori, etc. tensiunea pe led va fi si direct si invers maxim 2V. si-l comanzi direct in alternativ. solutia simpla exista. de ce sa va complicati?
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #83
                  Seba poti sa faci o schema de mana cum o fi?Sa imi dau seama...Si eu stiam ca dioda trbuie sa fie pusa invers fata de led...Adica anod la catod si viceversa.Multumesc mult...

                  Comment


                  • #84
                    Asa stiam si eu, pusa in paralel cu ledul si "pe invers".

                    Comment


                    • #85
                      ..........._____ .... _____
                      *--┬---|_2K_|-┬-|220K|---* ceva in genul 2K serie 220K; 2K paralel cu LED
                      .... |...............|
                      .... └----|<|---┘

                      ps: ignorati punctele, basina asta de editor una arata si alta e pe forum
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #86
                        Merci mult Seba.....O sa incerc si asa Si o sa incerc si cu o dioda pusa in paralel cu led-ul....Va multumesc si va doresc Sarbatori Fericite.

                        Comment


                        • #87
                          Daca nu o sa mai postezi pe forum o vreme ,,,o sa intelegem ca te-ai "ars"

                          Comment


                          • #88
                            Am gasit pe net cate ceva despre un bec cu leduri la 220V. Sper sa fie de ajutor, circuitul pare destul de bine documentat si stabil.
                            Attached Files
                            GL-22-TOF

                            Comment


                            • #89
                              care ma ajuta si p mine mi am luat un parasolar auto cu dvd si nu stiu unde sa l leg la sigurante trebuie sa aibe + permanent care ma ajuta fac si cinste daca sta pe langa mine

                              Comment


                              • #90
                                pentru ledurile superflux montate in masina ce rezistenta se foloseste?....
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google