Schimbare curea distributie 1.4 Preference.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pai nu, vezi ca iti arata un exemplu de calcul in stanga jos

    Comment


    • Am văzut exemplul, se presupune o tensiune de 4,5 daN la o săgeată de 3,5 mm, so what?
      manualul de Logan nu dă o corelație Tensiune-Săgeată. Dacă ar da-o ar fi banal.
      sigpic

      Comment


      • curea distributie accesorii plus fulie alternator logan 1,4 mpi lureat

        Curelele din comert cred ca sunt contrafacute .Pe una originala sunt scrise seriile direct pe curea cu vopsea imprimata iar cele contrafacute daca va uitati bine are o banda foarte discret aplicata pe lungul ei,iar seriile sunt la fel numai ca sunt puse invers fatza de cureaua stoc de fabrica de pe motor ,ma refer la curelele gates power grip uk,Va pun o fotografie de pe cureaua originala cum seriile sunt imprimate pe curea .Din punctul meu de vedere materialul de pe cureaua de fabrica nu se compara cu fake se vede la ochiul liber ...in fine fiecare monteaza ce doreste pe autoturismul lui.
        Cureaua mea avea 8 ani si 40.000km si arata destul de ok dar am schimbat-o de teama si la insistenta mecanicului .Din punct de vedere al pretului : 185lei-cureaua distributie fake+ rola,
        53 lei-curea accesorii ,78lei ulei elf 5w40 sintetic ,17lei filtru ulei, plus 200 lei manopera in jur de 533lei .Pe langa acestea in pretul manoperei a intrat si: dat alternatorul jos , strans fulia datorita faptului ca a cazut de pe axul alternatorului plus a mai sudat un colier la toba mica deoarece s-a rupt de pe teava de evacuare ...cred ca pretul manoperei e ok deoarece pentru a umbla si desface alternatorul a fost nevoie sa demonteze toata masca fatza ,masina fiind prevazuta cu pompa AC , pompa servodirectie care sunt deasupra alternatorului necesitand si demontarea lor numai de pe ansamblul motorfara a demonta conducte sau radiatoare.Pompa de apa era ok deci nu a necesitat schimbarea ei .Cred ca nici schimbarea curelei nu era necesar dar in cartea tehnica scrie ca 60.000km sau 4 ani ,dar la mine era vorba de 8 ani si 40k.

        Comment


        • deci in principiu trebuie pinionul de la axa came cu semnul in sus,iar pinionul mic de la arbore cu semnul in jos,semnele de pe curea pe dintii semnati ai pinioanelor si cureaua stransa cu putin simt?

          Comment


          • Salut , am un logan 1.2 16 v din 2010 rulaj 36000 km ar trebui schimbata distributia ?

            Comment


            • depinde ce scrie in cartea de intretinere a masinii, dar ar trebui schimbata tinand cont ca au trecut deja 6 ani
              sigpic

              Comment


              • Schimb-o indifferent de km.....si 5 km daca aveai cu ea, au trecut 6 ani....cauciucul imbatraneste in timp si apar fisuri...
                Daca o rupi, o sa coste mai mult decat schimbatul....

                Stii cum vine asta? cam la fel ca cei care tin cauciucuri 10 ani si pretind ca inca merg ca mai au floare.....sau si mai rau, cum vad la unii cu masini de 8-10 ani cu furtunele de frana neschimbate....astia cu adevarat kamikaze....

                Comment


                • Am vazut ca la Logan 1.4 facelift are alta rola la distributie; stie cineva daca se potriveste la Loganul 1.4 dinainte de facelift ?
                  Am inteles ca rola asta noua seamana cu rola de dci, putandu-se tensiona cureaua fara diapaz, pe baza semnului de pe rola.

                  Comment


                  • Azi am schimbat pentru prima data distributia la Logan Laureate....140,000 km...10 ani...luat de nou....Am cam stat cu morcovul in fund in ultima vreme, dar cred ca mai mergeam cateva mii de km cu vechea distributie..

                    Comment


                    • Prima distribuție, la km și anii aia?!!
                      Holly Fuck, cât poa' sa riște unii! Cred ca mai mergea încă 10 ani și 140k km.
                      Joaca și la loto, la cât noroc văd ca ai!

                      Comment


                      • Originally posted by marian2dor View Post
                        Azi am schimbat pentru prima data distributia la Logan Laureate....140,000 km...10 ani...luat de nou....Am cam stat cu morcovul in fund in ultima vreme, dar cred ca mai mergeam cateva mii de km cu vechea distributie..
                        Imi permit cateva intrebari; nu ai stiut, n-ai avut timp sau ce motiv te-a impiedicat sa schimbi distributia la un timp cat decat rezonabil?
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • @Iancu: a stiut, a avut timp, n-a avut chef si l-a durut in basca
                          @Kojak: mai stiu pe unul care are 90000 cu distributia originala din 2008 cum inca n-am castigat la loto, astept pana in 2018(sa faca trotineta 10 ani) sau pana la 140000km
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • @marian2dor poti urca niste poze cu vechea distributie(curea , role , pompa apa etc!!) ?

                            Ca fapt divers , la el a tinut o distributie pe curea mai mult decat un lant de 0.9 TCE!!!
                            Last edited by prometheus; 5 December 2016, 00:19.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • ca n-or pune in fabrica lant de buda pe masina, sa nu tina 140000km...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • La masina cuiva de pe forum se pare ca era lantul de la buda, ca n-a tinut. Ceilalti au km prea putini, ca sa se traga o concluzie ce procent de tce-uri pot avea probleme cu lantul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google