Schimb De Difuzoare Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am pe fata difuzoarele Hertz si sunt ok,ma asteptam la bass mai tare,dar sunt ok,si pe spate inca nu stiu de care sa pun sau ce sa fac.
    Inele de plastic le-am etansat cu Ctk plus ca am pus sub tabla,peste gauri si peste difuzor si suruburi.
    Cat au costat jbl si ce diametru ai montat pe spate?

    Comment


    • 180 lei set. 16,5 fata/spate
      My Ride sigpic

      Comment


      • Oare de ce in momentul cand deschid portiera larg nu se mai aude sunetul in boxa de pe acea parte,dar cand o deschid si ma imping putin in ea,caci dupa ce e deschisa la maxim ea ea mai merge impinsa putin,am depistat caci batea vantul si am ramas fara sonor in boxe caci impinsese portierele la maxim.
        Idei?pareri?...contactorii sunt bagati in mufa originala si nu ar mai face contact daca ar iesi,ar iesi de tot...

        Comment


        • Un fir intrerupt in burduful de cauciuc, intre stalp si usa
          My Ride sigpic

          Comment


          • Originally posted by Madutzu25 View Post
            Un fir intrerupt in burduful de cauciuc, intre stalp si usa
            Dar pe stalp unde burduful nu este pusa cumva mufa,caci nu cred ca e doar tras firul prin burduf si atat...?

            Comment


            • Mufa este pe stalp in partea de jos, la nivelul pragului.
              My Ride sigpic

              Comment


              • si daca scot acel burduf cu ceea ce are il mai pot pune inapoi fara sa risc sa il rup,sparg si asa mai departe?
                Oare il pot desface si pot trage firele de la tweeter prin el si sa le scot in portiera sa leg la aplificatorul difuzoarelor ?
                A mai desfacut careva acel burduf de portiera fata?

                Comment


                • Originally posted by ctc_deliric View Post
                  si daca scot acel burduf cu ceea ce are il mai pot pune inapoi fara sa risc sa il rup,sparg si asa mai departe?
                  Oare il pot desface si pot trage firele de la tweeter prin el si sa le scot in portiera sa leg la aplificatorul difuzoarelor ?
                  A mai desfacut careva acel burduf de portiera fata?
                  Nu e bine ce vrei sa faci... trebuie sa treci prin burduf cablurile de la unitate, +si -, fata dreapta , de exemplu. Nu trebuie sa scoti burduful, cu usa deschisa si panoul demontat , bagi o sarma mai tare dinspre usa , prin burduf, pana treci de stalp. Apuci cablurile si le tragi in usa. Tweeter-ele le montezi pe capacele de la oglinzi si le legi la crossover, daca ai asa ceva. Daca nu, le legi in serie la boxe, dar fara crossover o sa se arda. Cablul tweterului vine prin spatele panoului de usa , nu are ce cauta prin burduf.

                  Trimis de pe al meu ASUS_Z00LD folosind Tapatalk

                  Comment


                  • Am oglinzi manuale,nu le pot monta in oglinzi,si le-am montat pe stalpi,in colt jos cu parbrizul ;-)

                    Comment


                    • Deci, pe spate burdufurile ies ușor și ai mufa de conexiune chiar în stâlp, iese cu burduful.

                      Pe față, situația e mai complicată, pe stâlp burduful e ținut de un cadru de plastic ce ancorează și mufa - nu ai nicio șansă să bagi o sufă pe lângă, trebuie desfăcut cu atenție și trase fire pe lângă
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Ms t0rque de explicatie,la asta ma asteptam si eu sa fie,oricum am tras firele pe sug cheder si le-am introdus prin opritorul ala de portiera si le-am mascat frumos !!!

                        Comment


                        • Azi am fost la iarba verde si cum ascultam muzica cu portierele deschise si adia vantul si le impingea am ramas fara sunet in ambele portiere,oare ce ar putea fi?
                          Le-am tras pe prima treapta de deschidere si nu s-au mai oprit pana a batut vantul tare si le-a deschis iarasi la maxim si sa facut liniste.
                          Pareri,rezolvari?...mai face la cineva asa?

                          Comment


                          • Spune drept, ascultai manele?)

                            Ai intreruperi pe fire desi daca ai instalatia originala n-ar trebui sa fie aceasta problema, acum in functie si de cum ai alimentat difuzoarele daca ai folosit mufe sau ai macelarit instalatia originala si ai pus papuci/cositorit/gospodarit muncitoreste.
                            Verifica traseul vezi unde ai buba, pe forum nu se poate diagnostica cu precizie si sa ne dam cu parerea, ne-am plictisit.
                            Rulez pe Logan 2 1.5 Dci si Stepway 2 1.5 dci

                            Comment


                            • Nu stiu cum sa postez poze,caci maine am sa desfac si sa verific iarasi.
                              Manele nu ascult,dupa cum e si nickname-ul meu "Deliric" deci rapp da si pe partea de fire nu am sechestrat mufele,am cumparat papuci exact cum erai aceia de pe difuzoarele originale si i-am introdus in mufa masinii cu izolatie pe ei si totul se poate face ca din fabrica !!!
                              Dar verific maine cu difuzorul original si portiera impinsa sa vad daca mai intrerupe si abia dupa aceea pot sa banuiesc instalatia masinii.
                              Va tin la curent !!!

                              Am remediat problema intreruperii sunetului era de la firele tweeter-elor care le trasesem prin acel opritor care tine portiera sa nu se dea peste cap si a prins firul inauntru si facea scurt cu el in momentul cand era portiera larg deschisa.
                              Am desfacut acel burduf si de pe stalp si de pe portiera.
                              Cu o surubelnita mica am declipsat burduful de pe stalp si am observat ca iese cu mufe cu tot,am deconectat mufele si am tras firul prin burduf si a fost scos exact unde este cel original de dacia.
                              Pentru a trage firul din portiera prin burduf,am folosit o sarma de cupru careia i-am indoit varful pentru a nu agata in striatiile burdufului si cu putina rabdare am scos capatul ei prin zona mufei dinspre stalp ,am prins cablul cu banda de izolat ce urma tras cu acea sarma si scos exact unde e mufa difuzoarelor si cu grija am matisat si izolat totul,am conectat mufele si am pus burduful exact cum a fost din fabrica si s-a rezolvat problema mea.
                              Multumesc tuturor pentru incercarea de a ma ajuta si pentru posibilele sfaturi !!!
                              Last edited by ctc_deliric; 3 May 2016, 12:28. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Eu tot nu inteleg cu a-ti pus pe spate difuzoare de 16.5 caci e cam indoita tabla pe acolo pentru a directiona difuzorul si cel de 16.5 nu prea se aseaza nici cum pe acolo.
                                Inel adaptor de mdf daca as cumpara tot ar sta prea spre marginea fetei de usa si nu s-ar mai aseza perfect.
                                Sfaturi?Pareri?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google