Acte Necesare Pentru Omologare GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • azi, 16.09.2013, dupa achitarea sumei de 37 lei la CEC m am prezentat la SRPCIV Bucuresti din Soseaua Pipera nr. 49, sector 2, pentru trecerea instalatiei gpl in talon asa cum s a aratat mai sus ca ar trebui, iau o cerere, ma apuc de completat dar deoarece erau trei rubrici pentru eliberarea unui nou talon pierdere/furt/deteriorare si eu nu ma incadram in ele m am adresat biroului de informatii de unde am luat cererea initial!Cand i am explicat functionarei despre ce e vorba....bang... surpriza... raspunsunsul " nu se trece instalatia gpl in talon si nici mentiuni despre aceasta nu se fac in el", de cand doamna intreb eu,raspuns: " nu se trece, ce nu va este clar, conduceti asa cu el"!
    Acum o intrebare pt cei care au schimbat talonul pe motivul gpl, aveti trecut ceva in el despre asa ceva sau doar l ati schimbat si atat! Asa as fi putut sa l schimb si eu pe motiv de pierdere sau deteriorare dar nu asta a fost scopul meu! La momentul acesta trebuie sa ma interesez sa vad cum recuperez taxa de la RA APPS, nu de alta dar sunt curios daca se poate!

    Comment


    • Copie dupa CIV in torpedo si gata...
      Taxa deja platita nu cred ca o recuperezi...cel mult sa-ti ramana in cont la primarie in contul impozitelor...
      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

      Comment


      • Originally posted by moog View Post
        Copie dupa CIV in torpedo si gata...
        Taxa deja platita nu cred ca o recuperezi...cel mult sa-ti ramana in cont la primarie in contul impozitelor...
        Posibil dar putin probabil...sa-ti ramana taxa in cont. Pe Dacia veche am avut Gpl din 2004 pana in 2010 cand si-a dat obstescul sfarsit la Remat. Nu am avut trecut nimic explicit in talon referitor la Gpl. Am fost oprit de nenumarate ori dar nu s-a legat nimeni de lipsa inscrisului in talon. S-o fi schimbat legislatia...nu stiu. Acum am depasit termenul pentru RAR si nici n-am de gand sa ma duc anul asta. Sper sa nu am probleme. ITP in decembrie 2014, asa ca mai astept, stau mai bine 158 de lei la mine decat la ei. O seara buna.
        Last edited by cos123; 16 September 2013, 20:08.
        Dacia Duster 1,6 16V - benzina & Gpl

        Comment


        • Confirm trecerea instalatiei GPL in talon. Am cumparat acum 1 luna masina cu instalatie pe ea si pe talon am trecuta instalatia de gaz. Nu stiu daca e obligatoriu dar la mine e trecuta.

          Comment


          • cand apare ca fiind eliberat talonul? poate inainte se trecea instalatia in el!sunt curios daca a mai fost cineva la Pipera, de curand, pentru trecerea instalatiei in talon si cum a procedat! Doamna de la ghiseu era inversunata si o tinea ca nu si nu!o fi altfel la bucuresti? ceea ce nu cred, legea e pt toti! in alta ordine de idei am fost la CEC sa intreb cum procedez pt recuperarea taxei platite! am fost directionat inapoi la SRPCIV sa mi puna o stampila pe chitanta si sa mi scrie ca nu a fost folosita iar de acolo la sediul RA APPS pentru recuperarea banilor.

            Comment


            • Nu imi aduc aminte exact dar parca vechiul proprietar avea un sticker pe certificat, nu era trecuta instalatia GPL pe el. E posibil sa nu schimbe certificatul pentru asta, dar daca vinzi masina, noul proprietar va avea sigur trecuta instalatia pe CI

              Comment


              • concluzie: la SRPCIV Bucuresti nu se trece instalatia gpl in talon(asta dupa ce am primit alte 3 refuzuri categorice de la functionari).Pentru inapoierea banilor achitati pe taxa de talon, la ghiseul de informatii se scrie pe chitanta" nu s-a folosit"", se pune stampila, se merge la sediul RAAPPS situat in str. Moliere nr. 6-8(zona Primaverii), aici ti se returneaza in max 1 min suma de 35, 15 lei (1,85 lei comision CEC). pe viitor rog userii sa nu mai dezinformeze sa arunce pareri la intamplare, ""ca am facut"" ca am vazut"", daca nu au date recente, pentru ca altii o iau de buna si pierd timpul apoi pt remedierea problemei!O zi buna!

                Comment


                • Astazi am fost la RAR Deva sa imi omologhez si eu GPL-ul. M-a costat 162 de lei si am avut nevoie de cele 3 acte prezentate mai sus + copie dupa buletin. A durat aproximativ 30 de minute treaba cu actele si verificare plus inca vreo 20 de minute asteptat dupa CIV. Am intrebat inginerul de la RAR despre talon si mi-a spus ca nu este nevoie sa schimb talonul, modificarile aduse masinii se trec in CIV si atat. Talonul este un document ce prezinta datele esentiale despre masina din CIV.

                  Comment


                  • MAI sunt unele persoane care sustin ca trebuie schimbat talonul dupa montarea instalatiei ceea ce nu este necesar si eu am GPL si nu am schimbat talonul si am facut si verificarea ITP.

                    Comment


                    • Salutare,vin cu informatii proaspete.
                      Am pus gpl pe la jumatea lui noiembrie,pe 6 decembrie am fost la rar pentru a trece in civ instalatia,totul a costat 162 lei(nu trebue nici o copie la nimic,fac ei acolo ce au nevoie),acu am fost la politie sa intreb daca este obligatorie trecerea in certificat si mi-au spus ca da,este obligatorie.
                      Am achitat 37 lei la cec +25 lei nus ce formular.
                      Total 224 lei.
                      Acu astept sa imi vina certificatul in max 2 saptamani.
                      O zi buna.

                      Comment


                      • Originally posted by Rey91 View Post
                        se poate lega de tine daca ai subwoofer in masina ? cablajele trase..subwoofer montat? saptamana asta vreau sa ma duc sa il omologhez..
                        Sa înțeleg ca n-ai avut probleme nici cu parbrizul și nici cu firele de subwoofer. Pe Constanta a avut cineva probleme de acest gen?

                        Comment


                        • Astazi am fost la RAR Voluntari pentru omologare instalatie GPL.....Acte:
                          -declaratia de comformitate data de montator
                          -cartea de identitate a auto...CIV
                          -talon
                          -buletin
                          Taxe platite 164 lei
                          -cerere tip eliberata de RAR completata la fata locului
                          Programare telefonica cu 7 zile inainte.....durata 1 h si 15 min.....fiind intrebat daca trebuie trecut in talon a dat un raspuns evaziv,in sensul ca ar trebui trecut,dar poti sa mergi fara probleme cu o copie a CIV in torpedou in care e trecuta omologarea
                          In atentia celor care au modificari la masini.......un opel de langa mine avea toba modificata ,la pus sa accelereze si cu toate ca proprietarul a spus ca asa a cumparat-o la dat afara si la respins

                          Comment


                          • Întrebare: la RAR., cand faci omologarea, iti măsoară noxele?

                            Comment


                            • Salut.
                              Din ce-mi aduc eu aminte..DA..masoara si noxele.
                              Numai bine.
                              Un Logan----YNG-----
                              Numai bine.

                              Comment


                              • se verifica seriile de pe documente daca bat cu cei montat pe masina( instalatia gpl) si se ia noxele.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google