Roata Rezerva GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Roata Rezerva GPL

    Am gasit in sfarsit o roata de rezerva mica R15 pentru Logan. Pe ea scrie W si are gaurile de 4x100. Gaura de centrare era un pic mai mica la W decat la Logan. Am largit-o nitel si acum e perfecta. Am castigat spatiu in portbagaj. In locasul rotii de rezerva am butelia montata din fabrica.
    Am montat-o de proba pe fata si masina merge foarte bine, nu trage stanga sau dreapta. Pe spate cred ca e si mai bine de montat, daca am drum mai lung de facut pana la vulcanizare sau pana acasa.
    Attached Files
    Dacia Logan 1.4 MPI Laureate

  • #2
    Bravo,ai economisit ceva spatiu desi arata caraghios.
    Cum e treaba cu ea,maxim 80 km/h si de km parcursi nu zice nimic?
    Multe marci au rotile de rezerva asa,dar de ce?Costuri mai mici?
    sigpic
    !

    Comment


    • #3
      nu datorita costurilor e mai mica, fiind asa subtire te obliga sa nu amani prea mult vulcanizarea celei sparte pt a nu te trezi cu 2 roti sparte si fara nici o rezerva.

      Comment


      • #4
        Originally posted by DHL View Post
        Am gasit in sfarsit o roata de rezerva mica R15 pentru Logan. Pe ea scrie W si are gaurile de 4x100. Gaura de centrare era un pic mai mica la W decat la Logan. Am largit-o nitel si acum e perfecta. Am castigat spatiu in portbagaj. In locasul rotii de rezerva am butelia montata din fabrica.
        Am montat-o de proba pe fata si masina merge foarte bine, nu trage stanga sau dreapta. Pe spate cred ca e si mai bine de montat, daca am drum mai lung de facut pana la vulcanizare sau pana acasa.
        de unde ai luat o? cat a costat? caut de 4 luni si nu gasesc

        Comment


        • #5
          Eu zic ca este vorba de costuri mai mici ,spatiu castigat si greutate.

          Comment


          • #6
            Cat costa roata 'perfecta' ? De unde ai luat-o si unde i-ai largit gaura ca sa se potriveasca ?

            P.S. Pune si o poza cum vine roata montata in portbagaj.
            Logan GPL 1.4

            Comment


            • #7
              Roata mi-a adus-o un prieten care se ocupa cu masini. Mi-a adus-o gata prelucrata pentru Logan la 200 lei cu totul.
              Dacia Logan 1.4 MPI Laureate

              Comment


              • #8
                Cam mult daca zici ca iti e prieten, o astfel de rezerva este cam 100 lei la dezmembrari la care se mai adauga manopera strungarului 20-30 lei.

                Comment


                • #9
                  Asta da. Cam mult. Dar e Michelin, e noua (are tepii pe ea) si mai ales e R15. Am mai vazut eu cu 150 lei pe un site de licitatii, dar era R14. Eu zic ca e destul de bine ca mi-am rezolvat problema. Cu rezerva asta ajung pana acasa sau pana la vulcanizare.
                  Dacia Logan 1.4 MPI Laureate

                  Comment


                  • #10
                    Foarte utila roata! ai economisit spatiu, plus ca e mai usoara decat cea normala. Nu prea conteaza ca e R14 sau R15 ambele te duc la vulcanizare .
                    sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by DHL View Post
                      Am gasit in sfarsit o roata de rezerva mica R15 pentru Logan. Pe ea scrie W si are gaurile de 4x100. Gaura de centrare era un pic mai mica la W decat la Logan. Am largit-o nitel si acum e perfecta. Am castigat spatiu in portbagaj. In locasul rotii de rezerva am butelia montata din fabrica.
                      Am montat-o de proba pe fata si masina merge foarte bine, nu trage stanga sau dreapta. Pe spate cred ca e si mai bine de montat, daca am drum mai lung de facut pana la vulcanizare sau pana acasa.
                      sal. la ce presiune ai unflat roata?

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by faganezu View Post
                        sal. la ce presiune ai unflat roata?

                        Am bagat in ea 4 atm. Pe ea scrie 4,2 atm, dar pe caldura asta am lasat-o la 4.
                        Dacia Logan 1.4 MPI Laureate

                        Comment


                        • #13
                          Si eu am gasit o astfel de roata, la dezmembrari. E de golf 3, pe 14. A costat 50lei, +15 lei la strungar. Inca n-am folosit-o! (de aprox.6 luni) Ce e drept, n-am facut nici o pana in ultimii 12 ani!!!!!!!!

                          Comment


                          • #14
                            Si eu am gasit la fel, e noua are tepii pe ea, Michelin, de 14, la strung m-a costat putin mai mult - 25 (era sambata si vroiam sa o fac atunci). Castigi ff mult spatiu. Am mers vreo 3-4 km cu ea prin oras montata pe spate. S-a comportat bine. Pe fata am inteles ca ar putea cauza.

                            Comment


                            • #15
                              Roata de rezerva , mica , se potriveste si la logan facelift ? Daca da de unde pot face si eu rost de una ,ca am instalatia de gpl in locu rotii de rezerva si roata imi ocupa mai mult de 50% din portbagaj...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google