Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Fanez View Post
    Numere rosii ca numere rosii, dar de numere preferentiale ce ziceti? As vrea sa-mi pastrez nr de inmatriculare pe care-l am la o masina pe care o vand. Cum se procedeaza in cazul asta?
    Trebuie facuta o cerere la politie pt. rezervarea numarului actual si se plateste o taxa de rezervare de 30 ron. Numarul va fi retinut pana te duci sa inmatriculezi noua masina.

    Comment


    • @liviunvl -Treaba nu e așa. Și dacă cel care cumpără mașină veche nu o trece pe numele lui și, deci, nu îți eliberează numărul...Ce faci în cazul ăsta? P.S. Ce spui tu e teorie. Realitatea e ca trebuie sa își treacă el numărul de pe o mașină pe alta și apoi sa o vândă pe cea veche, ăsta dacă vrea sa fie sigur de număr. Procedura e simpla și nu e costisitoare.
      sigpic

      Comment


      • Pana la urma cum se procedeaza?

        via Tapatalk

        Comment


        • Iei actele de la mașină veche, te duci la biroul de acte auto, le spui ce vrei sa faci, fetele de la biroul de acte Îți întocmesc dosarul, îl depui la politie (pana în ora 12), dupa ora 14 ridici actele și noul nr pt mașină veche, iar pe cele vechi (pe care dorești sa le opresti) le păstrezi acasă pana vine mașină nouă. In câteva ore se rezolva treaba.

          Dacă vinzi mașină cu numerele pe ea, chiar dacă plătești taxa de rezervare, nu e nicio metoda legala prin care sa Îi ceri cumpărătorului sa Îți elibereze numerele. Dacă el nu o trece pe numele lui, sau dacă o trece după 5 luni, tu nu aștepți după el, adică ajungi la concluzia ca ai plătit taxa de rezervare degeaba și ai rezervat nr degeaba, ca intre timp tu ai fost nevoit sa Îți iei alt nr.
          Last edited by MihaiiahiM; 10 June 2016, 11:05. Reason: Automerged Doublepost
          sigpic

          Comment


          • Cumparatorul parca e obligat ca in 30 de zile de la cumparare sa reinmatriculeze masina. Se trece in certificatul de inmatriculare" Instrainat catre..... in data de...". Eu asa am procedat, iar cumparatorul masinii a fost de buna credinta, mi-a adus si placutele mele cu numere inapoi dupa ce si-a inmatriculat masina pe numele lui, desi am inteles ca politia trebuia sa le retina, dar am avut niste cunostinte la inmatriculari si s-a rezolvat.

            Comment


            • Cunosc destul de bine procedura. Tocmai de aceea mi-am permis sa comentez. Faptul ca scriu în talon, ca scriu la mențiuni în contract,..., toate astea nu îl pot obliga pe cumpărător sa respecte legea. Nici nu are de suferit pt nerespectarea legii (primește avertisment, maxim amenda 50lei). Hai sa vorbim despre lucruri pe care le cunoaștem FOARTE BINE.
              Last edited by MihaiiahiM; 10 June 2016, 11:42.
              sigpic

              Comment


              • Daca nu inmatriculeaza masina in 30 de zile si e oprit in trafic dupa aia, i se retine certificatul si e amendat. Bine, poate sa tina masina in garaj 6 luni fara sa circule...

                Comment


                • Si daca vinzi la un intermediar - talciocar, pericol maxim, trebuie sa retii talonul RCA ( cel mai bine vinzi masina cind RCA e expirat ) altfel pericol maxim, ala nu revinde pina cind nu obtine profit, asa ca stai si astepti, pina cind, depinde de noroc !

                  Comment


                  • Originally posted by t0rquemada View Post
                    Doar din pozele de mai sus:
                    - are senzor de temperatură exterioară = se poate activa temperatura pe TdB
                    - are display mare la TdB = se poate activa CB
                    - Are ambreiaj cu comandă hidraulică deși e motor 1,2 16v
                    Sa inteleg ca si ambiance 1.2 are ambreiaj cu comanda hidraulica si display mare la bord? In reclama se spune logan plus = logan ambiance + AC si faruri ceata.

                    Comment


                    • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                      Iei actele de la main veche, te duci la biroul de acte auto, le spui ce vrei sa faci...
                      Multumesc.



                      via Tapatalk

                      Comment


                      • Originally posted by Oti View Post
                        @ prometheus - eu am tras furtunul ala pe sub buson si prins cu un colier din plastic de celalat furtun. Cand am facut revizia m-au intrebat in reprezentanta de ce am facut asta, asta in timp ce se chinuiau sa desfaca busonul, mama lor de meseriasi......
                        In poze vad ca s-a facut economie si la nivelul lichidelor.
                        Daca asa au facut la toate L2-urile e nasol !! la mine la L1 n-am acel furtun trecut pe deasupra busonului , a fost montat cum trebuie din fabrica.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • Situația prezenta la mine
                          Attached Files

                          Comment


                          • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                            Cunosc destul de bine procedura. Tocmai de aceea mi-am permis sa comentez. Faptul ca scriu în talon, ca scriu la meniuni în contract,..., toate astea nu îl pot obliga pe cumprtor sa respecte legea. Nici nu are de suferit pt nerespectarea legii (primete avertisment, maxim amenda 50lei). Hai sa vorbim despre lucruri pe care le cunoatem FOARTE BINE.
                            Amenda 50 de lei!!!!???? Un punct amenda este 125 de lei si cel care cumpara masina este obligat sa o inmatriculeze in 30 de zile sub sanctiunea retinerii certificatului si a placutelor.

                            Trimis de pe al meu SM-A500FU folosind Tapatalk

                            Comment


                            • Originally posted by anton.dan View Post
                              Si daca vinzi la un intermediar - talciocar, pericol maxim, trebuie sa retii talonul RCA ( cel mai bine vinzi masina cind RCA e expirat ) altfel pericol maxim, ala nu revinde pina cind nu obtine profit, asa ca stai si astepti, pina cind, depinde de noroc !
                              Este ilegal sa oprești talonul sau sa iei nr de pe mașină. De ce crezi ca exista rubrica de înstrăinare pe talon?
                              sigpic

                              Comment


                              • E perfect legal doar ca politistul in strada nu are de unde sa stie cand a fost cumparata masina fapt pentru care este necesara reclamatia proprietarului!

                                Trimis de pe al meu SM-A500FU folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google