Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Halal fiabilitate Volvo.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • ...stiti , sa-mi fie cu iertare , da' am si eu o problema :

      Originally posted by old_radu View Post
      ...sunt modele de L2 la care sa nu se poata regla ambreiajul ?
      ...la capatul cablului dinspre motor are un opritor cilindric fix (nu are surub),iar la capatul legat de pedala mi s-a spus ca nu este posibilitate tehnica de reglaj

      Comment


      • TCe și dCi au ambreiaj comandat hidraulic, oficial fără posibilitate de reglaj

        1,2 16v are ambreiaj comandat prin cablu, unele revizii(cu RVLV) au pedală cu preluare(reglare) automată a cursei libere.

        Niște poze se pot face, la cutia de viteze și pedală ?
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Se pare ca uch-ul meu si-a revinit de la sine.
          Nu stiu cum dar am ramas fara baterie si cand am realimentat masina s-a aprins si plafoniera.
          sigpic

          Comment


          • Voodoo.........
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Inclin sa cred ca uneva a avut un scurt si a intrat in protectie din cauza loduri si dupa ce le-am scos la o perioada mai lunga de timp a revenit la normal
              sigpic

              Comment


              • Am si eu o problema zic eu "tehnica". Am observant de curand, cand am plecat de pe loc dintr-o parcare ca virand volanul, turometrul a inceput brusc sa urce pana la 1500 dupa care a scazut doar pana la 1000 si nu statea constant (rotile erau virate/masina era pe loc). Nu am bagat de seama si am plecat acasa. In parcarea din fata blocului am repetat aceeasi procedura si masina s-a comportat la fel, cu mentiunea ca la virajul maxim (si pe stanga si pe dreapta), se aude un zgomot ciudat, ca si cum s-ar freca ceva, iar turometrul are fluctuatii mari,+motorul da sa moara.
                Daca stie cineva ce se intampla in cazul asta, sa fie "ceva normal" sau pompa de servodirectie are ceva...
                Va multumesc !

                Comment


                • În general la nicio maşină, orice marcă, nu ţii volanul virat la maxim, forţat. Dacă îi dai drumul după ce l-ai dus la maxim nu ai observat că vrea să revină puţin? Trebuie să îl laşi să revină puţin. Zgomotul vine de la pompa de servodirecţie care se forţează pt că direcţia o ţii la capăt de cursă iar motorul este turat mai mult de calculator pt că este un consum mare de energie din cauza pompei servo. Iar motorul dă senzaţia că dă să moară că are foarte puţin cuplu la turaţie joasă, mă refer la motorul 1.2 de pe logan.
                  http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                  Comment


                  • Nu am observant asta, dar o sa fac cum ai zis tu sa vad ce se intampla. Cu zgomotele de la capat de cursa a volanului, banuiam si eu dar nu ma pricep prea mult la mecanica si de aia am intrebat aici pe forum.
                    Ideea este ca mie nu mi se parea normal ca de pe loc doar miscand de volan sa am asa fluctuatii de turatie...
                    Multumesc mult pentru precizari !!!

                    Comment


                    • Mai ales pe loc fortezi pompa servo
                      sigpic

                      Comment


                      • Multumesc mult de precizare...in seara asta am constatat ca aveti dreptate, se forteaza pompa de servo cand este la relanti si calculatorul mareste turatia motorului, acesta find mic de 1.2 probabil nu face fata sa duca toate electricele de la masina.
                        Asta ar fi o explicatie, dar mie totusi NU mi se pare normal. Eu totusi nu am mai auzit de asa ceva la alte masini (sau probabil am eu prea putine cunostinte despre mecanica la masini.

                        Comment


                        • Pompa servo nu este electrica este hidraulica iar in mometul cand tu fortezi volanul la maxim fortezi si pompa hidraulica si motorul nu face fata
                          Atunci intervine ecu asupra turatiei pentru a nu se opri.

                          Sunt masinu care au pompa hidraulica electrica si la acestea nu are simntomole astea deoarece nu este actionata direct de motorul masinii ci de um motor electric
                          Last edited by stoicanu; 10 July 2015, 08:03. Reason: Automerged Doublepost
                          sigpic

                          Comment


                          • De când am schimbat uleiul am avut un zgomot în compartimentul motor ca un fel de trepidatie asa ca ieri am dat scutul jos și am găsit o bucata de plastic care "se plimba" prin scut. Are cineva cea mai vaga idee de unde ar putea fi plasticul ala? Și ce rol are furtunul din poza?
                            Attached Files
                            Last edited by Remus77; 10 July 2015, 09:02.

                            Comment


                            • Originally posted by Remus77 View Post
                              Și ce rol are furtunul din poza?
                              Care poză?

                              Comment


                              • Scuze...le încarc de pe telefon și am semnal slab la lucru :-)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google