Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si eu m-am gandit ca poate fi vorba de o problema la un surub, altfel masina are doar 3000 km, nu cred sa se fi stricat ceva la ea, mai ales ca cu cauciucurile de vara (cu jantele din fabrica ) nu a scos acel sunet.

    nu mai folosi "quote" sa raspunzi la ultimul post!

    Am mai observat astazi ca acel sunet se produce doar la virajele de dreapta.
    Last edited by Dunn Chew; 20 November 2016, 13:03. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Salutare. Am avut si eu o problema cu ambreiajul. La plecare de pe loc mai in forta tremura (doar dupa vreo jumatate de ora de mers, la rece nu face fite). M-am dus la reprezentanta si sa constatat ca placa de presiune ar avea ceva probleme. Concluzia: am primit set ambreiaj luk nou la aproape 80.000km pe garantie. Deci nu am ce sa le reprosez.

      Comment


      • Ma mir ca au acceptat ambreiajul in cadrul garantiei. La mine au zis din start: "ambreiajul nu e inclus in garantie, se considera exploatare necorespunzatoare" desi problema era din cauza piesei. N-a stat nimeni sa verifice daca este din cauza piesei sau din cauza "exploatarii necorespunzatoare". Poate s-au schimbat modificarile intre timp.

        Comment


        • Nu stiu. La service au zis ca, cam greu accepta uzina garantii la ambreiaje. Asa ca am sunat la ei la vocea clientului si in 4 zile am primit acceptul de schimbare.

          Comment


          • Originally posted by alex2_ar View Post
            Salutare. Am avut si eu o problema cu ambreiajul. La plecare de pe loc mai in forta tremura (doar dupa vreo jumatate de ora de mers, la rece nu face fite). M-am dus la reprezentanta si sa constatat ca placa de presiune ar avea ceva probleme. Concluzia: am primit set ambreiaj luk nou la aproape 80.000km pe garantie. Deci nu am ce sa le reprosez.
            UUUUUUUU, foarte interesant ce spui tu aici !
            Eu sunt cu ei in razboi deschis de aproape 3 ani pe temea asta la mine a inceput sa faca de la 10.000km,acum am 52.000km
            Da-mi te rog un numar de telefon in privat sa vorbim.
            Mersi!
            Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

            Comment


            • Eu nu cred ca s-a schimbat vreun ambreiaj la 80k, pe garantie.
              Fara dovezi (acte), ramane o simpla afirmatie cu scop usor de banuit.

              Presupunand prin absurd ca s-a schimbat totusi, atunci Dacia trebuie amendata pentru tratament discriminatoriu. Nu poti schimba o piesa de uzura spre sfarsitul perioadei de garantie, dar sa nu schimbi aceeasi piesa cand masina e practic noua.
              Last edited by mr.K; 2 December 2016, 21:33.

              Comment


              • Singurul ambreiaj care este acoperit de garantie este cel de pe Logan 2 Easy-R, pentru ca se considera ca o cutie robotizata stie sa schimbe vitezele fara sa greseasca, in timp ce la o cutie manuala ambreiajul poate fi folosit de cetateni care nu prea stiu cum e cu pedala de ambreiaj.

                alex2_ar, de ce ti-au dat kit de ambreiaj Luk si nu un Kit Original Dacia, daca tot ti l-au schimbat pe garantie? Eu n-am mai auzit sa-ti dea piese aftermarket in reprezentanta...

                Ca sa joc si eu in filmul asta: oare Dacia ofera garantie la ambreiaj si pentru masinile care sunt folosite in scolile de soferi?
                Last edited by vitriol; 5 December 2016, 09:44.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Si eu ziceam ca e normal sa nu iti schimbe ambreaj la 90K cand daca il folosesti corect te tine 200K.

                  Defecte de fabricatie sunt extrem de rare la disc, iar daca te tine 90K nu poate sa intre la categoria asta.

                  Comment


                  • La L1 a fost schimbat pe garantie la 58471 de km plus cablul ,deci mai lsai povestile cu licurici! Daca faci 4k km pe luna ,ajungi la o exploatare maxima a ambreajului ! Daca toi suntem schumi' atunci nu mai avem nevoie de garantie !

                    Trimis de pe al meu SM-J100H folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Depinde de ....... relatia ta cu serviceul partener

                      Comment


                      • Era exact reprezentanta de unde am si cumparat masina.

                        Comment


                        • Sa intele ca este o problema grava ca Dacia a schimbat un kit de ambreiaj pe garatntie
                          Kit-ul de ambreiaj de origine de cine este produs?
                          Ca fabrica Dacia nu face kituri de ambreiaj doar le monteaz


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          sigpic

                          Comment


                          • Ca sa lamuresc cateva probleme.
                            Kitul original pe masina mea era LUK conform dialogys (de fata cu mine l-au dat jos), kitul care a fost montat este tot LUK exact conform codurilor care apar pt masina mea.
                            Cei de la Vocea Clientului au dispus inlocuirea, nu cei de la Arad.
                            Revin cu un update cand am si ceva acte (daca imi dau).

                            Comment


                            • Pentru piesele inlocuite in garantie nu primesti niciun act; semnezi doar receptia lucrarii pe o factura care ramane la service.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Orice lucrare se trece, la cererea clientului, in carnetul de garantie.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google