Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @chivu, ce mai trebuie a 6a? La dci ul de 75, in a 5a la 180 ai ~3000 rpm daca tin bine minte. Cu a doua ia 90, la trepte asa lungi nu se mai preteaza si a6a sincer...

    Comment


    • La dCi da, dar la 1.0? Merita pinionul de a5a de la dCi pus la 1.0?
      Braila

      Comment


      • @Chivu putin probabil, nu uita, 1.0 are cuplu destul de mic, iar puterea nu este colosala. Daca traiesti exclusiv la campie...si mergi preponderent extraurban...poate vezi un beneficiu. Altfel...nu cred ca face fata motorul. M-am tot uitat la clipuri cu 1.4 mpi (are cuplu mult mai mare decat 1.0). Si cam toate erau cu chiptuning.
        Asa ca nu's ce beneficii ai avea.

        Comment


        • Gol în ordine de mers (min-max) - cu conducător 75 kg

          1.0 12V 75 CP - 1.048 - 1.133

          0.9 TCe 90 CP - 1.087 - 1.174

          0.9 TCe 90 CP Easy-R - 1.092 -1.179

          0.9 TCe 90 CP GPL - 1.144 - 1.202

          1.5 dCi 75 CP - 1.155-1.236

          1.5 dCi 90 CP -1.155-1.236

          1.5 dCi 90 CP Easy-R - 1.165 - 1.253

          În CIV TCe-ul euro5 e trecut cu 1172 Kg


          Nu se poate schimba pinionul de la treapta5 fără repercursiuni - pierdere CCSL și ESP pe treapta aia
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • La mine in CIV (Logan MCV 1.5dCi Easy-R, model 2017) scrie cam asa:

            Masa proprie: 1165 Kg

            dar la sectiunea `Modificari [...]`, masa reala (kg): 1293. (vedeti atasamentul)

            ~~~

            N-am gasit o explicatie pentru diferenta de kilograme (nici macar cu optionalele comandate nu cred ca se ajunge la 100+kg)
            Attached Files
            I have no special talent. I am only passionately curious.

            Comment


            • Logan SL Plus TCe Euro 6... pct G din talon citez " Masa vehiculului in serviciu cu caroseria si cu dispozitiv de cuplare in cazul unui vehicul de tractare in exploatare, din orice alta categorie in afara de M1...1073 KG

              Comment


              • Citete si cartea

                Ma duc da o caut si pe a mea sa vad ce scrie
                Last edited by stoicanu; 22 May 2017, 12:03. Reason: Automerged Doublepost
                sigpic

                Comment


                • In CIV la a mea apare jos la "modificari" 1152 KG. Deci o diferență de 79 de Kg? asta bănuiesc ca fata de una "cheala"? adica AC-ul si altele?
                  Last edited by McDan; 22 May 2017, 15:23.

                  Comment


                  • la mine scrie numai aici
                    In rest nu are nici o meniune


                    Asa arat devizul total dupa o verificate completa
                    Last edited by stoicanu; 23 May 2017, 11:18. Reason: Automerged Doublepost
                    sigpic

                    Comment


                    • Ai sa-mi trag suturi in fund.
                      Bine...adevarat...acolo ai ceva mai multa activitate decat inlocuit distributie...dar ma uit la suma...si plang.
                      Ti-au spus de ce s-a dus si lantul asta? Au o cauza? Banuiesc ca operatia se face intr-o reprezentanta dacia?

                      Comment


                      • Înca nu au demontat
                        Eu sincer ma asteptam sa gaseasca mult mai multe dupa atati Km
                        In afara de o bascula schimbata la putin peste 100.000 km totul este original pe ea
                        sigpic

                        Comment


                        • 25% din pretul de vanzare Logan SL Plus

                          Posibil sa mai creasca suma, in functie de ce or sa gaseasca la motor?

                          Comment


                          • Pompa de apa a fost o recomandare sa o schimb ca asa considera ei ca are destui km
                            Eu am zis pas
                            Din tot devizul nu schimb decat kitul de distributie kitul de accesorii si rulmentul
                            Restul alta data

                            @aris vreau si eu un SL la 22.000 RON
                            Last edited by stoicanu; 23 May 2017, 12:01. Reason: Automerged Doublepost
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by stoicanu View Post
                              Asa arat devizul total dupa o verificate completa

                              Câte seturi distribuţie clasică pe curea intrau pentru banii ăia la 200k km ?
                              Eu spun că nu e mare avantaj lanţ<>curea, doar că pentru lanţ nu vii acasă la ştangă,
                              La curea trebuie grijă mai multă in rest similar, doar un pic de atenţie la întreţinere

                              Pentru mine - concluzia pentru mine doar, < nu trebuie să fiţi de acord >, un mare fâsss chestia asta cu lantul.
                              Marketing, avem de luat banii la clienţi
                              Last edited by bogdan_cr; 23 May 2017, 12:06.

                              Comment


                              • Am calculat aiurea, SL este la aproape 30000 lei. Mea culpa. Oricum ciudat sa pice iar la lantul la 100000 km. Sa zicem ca odata este intamplatator, a doua oara nu prea mai este, a recidivat cum se spune.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google