Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa trebuie sa stea cupa aceea, nu sta lipita de caroserie. Rolul ei este de a mentine tija amortizorului in pozitie pe caroserie cu masina ridicata pe cric sau elevator.
    Scartaitul e probabil de la frane, sunt multe cauze posibile cum ar fi praf din saboti adunat pe interiorul tamburilor.

    Comment


    • Doar ce am venit de la service, partea de suspensie este ok,zgomotul la franare nu a putut fi identificat.
      la tester a apărut codul Df362,care a fost sters si trebuie sa revin pentru o retestare.Nu stiu daca eroarea poate afecta consumul,prea multe info nu am primit.
      Pe langa ștergerea codului mi-a resetat si calculatorul de bord...cel putin asa a spus.Nu stiu daca are legătură cu resetarea,dar la virarea pe loc,trepideaza volanul acum....

      Comment


      • sa observi pe ce fel de supafata apare trepidatia la virajul pe loc

        Comment


        • Salut,
          pe asfalt....

          Comment


          • Daca virezi pe zapada sau gheata, roata are miscari de "vibratie" - oscilatie pe care nu le percepe caorseria, pe o suprafata mai aderenta (parcari cu suprafata vopsita sau plastic, etc.) acea oscilatie se poate percepe in caroserie.

            Comment


            • Mi se aduna apa in portbagaj, mai ales la roata de rezerva. Aeratoarele acționează când închid ușile, am testat cu telefonul mobil (video). Se întâmplă de mult timp, incep sa am mucegai. Am incercat să am cât mai gol portbagajul dar tot așa se întâmplă.
              Attached Files
              Last edited by 77sky; 11 May 2023, 08:05.

              Comment


              • Ai două soluții:
                1. garanție
                2. te sui în portbagaj cu o lanternă și altcineva pune furtunul (de grădină nu jet) pe mașină
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Cel mai probabil pe la aeratoare ( intre tabla si aeratoare). Am patit-o si eu. Se dau jos stopurile si se da cu mastic pensulabil la imbinarea aeratorului cu tabla, pe exterior - cu aeratorul montat, evident
                  Last edited by Heger; 11 May 2023, 06:39.

                  Comment


                  • Am șters bine locul, am lăsat să se aerisească portbagajul, nu a plouat și nici nu am spălat mașina și iarăși este la fel de ud. Cumva se formează condens. Am comparat și cu alte Loganuri care au tava de cauciuc și la ei e uscat. Probabil o sa pun un dezumidificator.

                    Comment


                    • Salutare!
                      Eu nu cred ca e condens, e prea mult..
                      Legat de aeratoare, problema nu se pune pe faptul ca inchid/deschid, ci pe faptul ca pe langa ele (l(la imbinarea de caroserie) trece apa. De vazut si chederul de la portbagaj, sa nu fie miscat de pe pozitie..

                      Comment


                      • Salut, dacă nu a plouat, ai șters si e la fel, nu poate fi decât condens. De analizat locul unde masina sta parcata, pentru ca, oricum, diferențele de temperatura dintre noapte și zi , sunt propice formarii lui.
                        Îți dau un exemplu; pe "timpuri", cand aveam zapada, in parcare, la masina din stanga mea, nu statea zapada, pt ca pe dedesupt, trecea conducta de apa calda.

                        Comment


                        • .....și la cine crezi ca era condensul? Corect, la mine. Mașinile erau identice, Loganuri 2007, parcate una lângă alta.
                          Last edited by alex1ioan; 13 May 2023, 07:06.

                          Comment


                          • Este posibil ca un mecanic cu experiență să realizeze că o casetă de direcție este defecta fără să urce mașina pe un elevator? (După 3km de condus o mașină)

                            Comment


                            • Sigur ca da.

                              Cum femeile au al 6-lea simt, ca si produsele Whirlpool, asa au si mecanicii cu experienta un simt dezvoltat pentru probleme de genul. De obicei le tremura degetul mic de la picior cand "simt/miros" o problema.

                              Mecanicii aia cu experienta dumnezeiasca, cel mai mare grad, pot sa-ti dea un diagnostic pe net sau prin telefon. De obicei ii gasesti pe aici sau alte forumuri.
                              Last edited by Midnighte; 28 June 2023, 10:19.

                              Comment


                              • Logan 0.9 cu GPL,am aprins check engine în bord,pe tester apare această eroare,mașina merge bine,am șters eroarea și după 3 zile a reapărut, mecanicul zice că e posibil pompa de benzină, a mai avut cineva problema aceasta?Mulțumesc!
                                You do not have permission to view this gallery.
                                This gallery has 1 photos.
                                Last edited by playmaker831; 30 June 2023, 23:48.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google