Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • oBED
    replied
    Originally posted by cbota View Post
    Ai spus că ai pus bujii de origine. Eu am pus DENSO (schimbate la 50.000). Acum am 65.000 și în curând trebuie sa schimb uleiul. Vreau să revin la cele originale, astea parcă au mici întreruperi...și nu mai țtiu de care au fost cele originale. Mă poți ajuta....m-am uitat pe siteuri dar n-am găsit o denumire exactă....
    https://targuldepiese.ro/bujie-oe-re...em-5403681.htm

    Eu cand fac revizia caut dupa codurile OEM pe targuldepiese su autokarma, deobicei au promotii. Ma ajuta ca fac comanda si ridic piesele din magazin fara a mai plati transportul.
    Last edited by oBED; 15 May 2022, 09:18.

    Leave a comment:


  • Catalin12345
    replied
    A mea a avut bujii Champion din fabrica.

    Leave a comment:


  • cbota
    replied
    Ai spus că ai pus bujii de origine. Eu am pus DENSO (schimbate la 50.000). Acum am 65.000 și în curând trebuie sa schimb uleiul. Vreau să revin la cele originale, astea parcă au mici întreruperi...și nu mai țtiu de care au fost cele originale. Mă poți ajuta....m-am uitat pe siteuri dar n-am găsit o denumire exactă....

    Leave a comment:


  • oBED
    replied
    Acum 4.5 ani 2500 de lei cu scut ptr conductele de gpl si modulul de resetare a nivelului benzinei.

    Leave a comment:


  • apy
    replied
    Cat a costat instalatia GPL si manopera pentru 1.0 sce?

    Leave a comment:


  • oBED
    replied
    stiu, dar calitatea gazului este buna, pana la urma, asta este rolul filtrului si daca este schimbat la timp, nu dauneaza cu nimic. Sunt curios cum ajung cei cu instalatie de fabrica la 60k cu un filtru...

    Leave a comment:


  • adi90
    replied
    Pilitura aia din filtru de obicei isi are originea in gazul de Lukoil.

    Leave a comment:


  • oBED
    replied
    Am facut revizia, acasa. Schimb ulei+ filtre si buji. Masina are 4.5 ani si 73k+ km. Am masurat distanta dintre electrozi la bujiile vechi si aveau 1.25mm, cele noi, daca nu ma insel au 0.7. Masina avea momente cand se balbaia in sarcina (am depasit cu aproape 15k de km schimbul bujiilor din lipsa de timp si vreme urata).

    Pe langa ulei si buji, am schimbat si filtrele de la instalatia GPL (landi aftermarket, montata de la 2k de km, deci 71k pe GPL). Filtrele au <10k km de la ultimul schimb, alimentare 50% Lukoil 50% de la o statie din BV cu gaz bulrom). Costul total al reviziei 198 de lei, filtru ulei MAN, buji de origine, ulei ELF 5w40, filtru de aer si habitaclu Mahle, filtre GPL (stare lichida+o-ring si stare gazoasa din poliester).
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 13 May 2022, 11:03.

    Leave a comment:


  • abc
    replied
    Daca ma ambitionam puteam sa nu schimb niciodata uleiul si filtrele masina tot ar fi mers pana in prezent (50000 Km si 15 ani).
    Am intrebat la reprezentana (doar din curiozitate) daca pot sa dau masina la schimb (buy back).
    Cand a auzit ca este fabricata in 2007 agentul a zambit si mi-a zis sa o duc la Rabla.

    Leave a comment:


  • abc
    replied
    Schimb uleiul si filtrele in medie la 2-3 ani.
    Am schimbat si la 4 ani (12000 Km) dar am schimbat si la un an (3000 Km).
    Rulajul minim intr-un an a fost de 1000 Km iar cel maxim 8000 Km.

    Leave a comment:


  • DannyMC
    replied
    Originally posted by abc View Post
    Eu la un Logan mult mai vechi fac revizia la 12000 Km (in medie parcurg 3000 Km/an)
    Adica schimbi uleiul si filtrele o data la 4 ani?

    Leave a comment:


  • abc
    replied
    Recomand sa se respecte ce scrie in manualul de intretinere.

    Eu la un Logan mult mai vechi fac revizia la 12000 Km (in medie parcurg 3000 Km/an) iar in manual scrie ca revizia se face la 15000 Km sau un an de zile (care termen se atinge primul).
    Distributia am schimbat-o la 50000 Km si 15 ani iar in manual scrie 60000 Km sau 4 ani.
    Decizia apartine fiecaruia dintre noi.

    Leave a comment:


  • Midnighte
    replied
    Masina fiind mai veche de 4 ani, beneficiezi de reducere la distributie, de pana la 30%. Nu stiu daca mai este promotia ce implica reducere de 20% la restul pieselor, masina fiind mai veche de 4 ani.
    Chiar si asa, sa lungesti un ulei spre 30.000 km pentru ca mergi in regim de autostrada ( Austria ), e prea mult.
    Reviziile si mai ales schimbul distributiei se fac preventiv.
    Last edited by Midnighte; 12 May 2022, 08:57.

    Leave a comment:


  • nelu_242000
    replied
    Salutare tuturor.
    Întreb și eu pe cei mai pricepuți ca și mine, se da mașina din profil, mcv stepway 90 PS dci, in Austria din iunie 2018.
    Acum am 90 de mii de km, distribuția o am la 120 de mii sau 6 ani după vin-ul mașinii.
    Până la 60 de mii am făcut service-ul din 20 în 20 de mii. Apoi am făcut la 75. Ma gândeam sa ii fac acum la 90,apoi pe la 110 sa ii schimb distribuția.
    Pe an fac undeva între 20 și 30 de mii de km.
    Voi ce ați recomanda?
    Mulțumesc.

    Leave a comment:


  • playmaker831
    replied
    Codul pt filtru de aer este celnscris de dvs.,pt filtruvde polen recomand Mahle Original,eu l-am folosit la recomandarea unui coleg și într-adevăr nu se mai aburesc geamurile cum se abureau când foloseam de origine sau cu carbon activ.Pretul unui filtru Mahle este de 41 lei pe siteul autoeco.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google