Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si eu am depasit revizia de doi ani cu o saptamana, si peste 20k. Nu au fost probleme , comentarii, este o anumita toleranta (am prins o reducere cu ziua sotiei). Ei noteaza undeva totul si tac, asta pana apar probleme in garantie. Roaga-te ca peste 2-3 ani, sa nu apara probleme grave , cu turatia de relanti, consum ulei, sau ceva ce tine de motor, au motive sa gaseasca repede un vinovat.
    Last edited by Oti; 29 July 2016, 09:20.
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • Dar vor musai calificative maxime

      Comment


      • Despre nr de km cu care poti veni peste la revizie s-a mai discutat. Parca era o precizare chiar de la Dacia. Ceva de genul pana in 500 km. Depinde foarte mult de persoana care iti va face revizia la masina, sa nu risti sa pierzi garantia.

        Comment


        • ...am depasit timpul pentru a-2-a revizie cu 29 (doua zeci si noua) de zile, fara sa depasesc insa kilometrii
          ...nu am avut nici un fel de problema , dar am anuntat in prealabil ca o sa intarziu
          ...cei din reprezentante sunt si ei oameni si daca nu afisezi un aer de superioritate , vei gasi intelegere pentru orice problema
          ...e clar ca padure fara uscaturi nu exista , dar la fel de clar este si faptul ca vorba dulce mult aduce...poate ar suna mai trendi in engleza

          Comment


          • Azi am efectuat revizia18500k! schimbat ulei 5w-30 aprox 3,7 litri(ce a rămas l-am primit înapoi), filtre, cu totul 317lei. Rapid și ieftin. Pentru cei din zona mea recomand cu căldură service Dacia din Hațeg. Am stat lângă mecanic și am schimbat amabilități. Totul a decurs foarte ok.

            Comment


            • Ce ulei ai pus?

              Comment


              • Dacia plus premium 5w-30, uleiul lor. Puteam să duc eu elf însă deodată e bun și acesta. Remarca mecanicului legat de uleiul golit a fost că mai mergea...

                Comment


                • ...recomandarea facuta de producator pentru un rulaj de 20 000 km cu acest ulei mi se pare putin exagerata
                  ...in cazul schimbului la 10-12 mii , sunt convins ca uleiul isi face treaba .

                  Comment


                  • Salutare!
                    Urmeaza luna viitoare sa fac revizia de 3 ani cu aproximativ 20 000 Km in bord.
                    Si uite asa peste noapte mi-a trecut prin cap sa schimb uleiul DaciaOil cu Elf, ulei pe care l-am vazut recomandat de foarte multi in acest thread.
                    Problema e ca nu stiu care "model" e mai potrivit. Atasez fotografii cu 2 dintre modele si as aprecia o recomandare.
                    Attached Files
                    Last edited by Bazilman; 22 August 2016, 19:20.
                    "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
                    "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

                    Comment


                    • SXR 5w30; celalalt, Full-Tech-ul 5w30 e pentru motoare diesel, echipate cu filtru de particule.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Eu as pune Elf 5W40, parerea mea este ca Elf 5W30 = Dacia Oil 5W30
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • dap, 5w40 are norma A3 (zice ca o protectie mai buna a motorului), fata de 5w30 care are norma A5 (mai prietenoasa cu mediul ...)
                          ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                          Comment


                          • 5w30 are norma ACEA C4, Level C3

                            Eu asta folosesc si il schimb din 10.000 in 10.000

                            Elf Evolution FullTech FE 5W30 - este un ulei de motor full sintetic cu performante superioare, conceput mai ales pentru autoturismele Renault Diesel echipate cu filtre de particule DPF. Este un ulei de motor cu interval de schimbare a uleiului de pana la 30.000 km.

                            Specificatii si certificari:

                            RENAULT RN0720
                            ACEA C4, Level C3
                            Diesel Particulate Filter protection
                            Environmentally friendly
                            Last edited by SCORPION21; 22 August 2016, 21:44.

                            Comment


                            • nu este cazul.
                              masina din semnatura colegului care intreba are motor de 1.2 16v
                              Last edited by ZFMFLORIN; 22 August 2016, 21:51.
                              ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                              Comment


                              • Elf Evolution 900 SXR 5W40 este un lubrifiant sintetic de foarte inalta performanta, ce asigura economie de combustibil – 6.5% conform diagramei UTAC- conceput pentru toate tipurile de autoturisme pe benzina si diesel.

                                Specificatii si certificari Elf Evolution SXR 5W40 :

                                ACEA 2007: A3/B4
                                API: SN/CF
                                RENAULT : RN0710, RN0700 : gasoline, turbo gasoline and Diesel without Diesel Particulate filter, 2.2 dCi DPF

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google