Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by stoicanu View Post
    Si daca ma intrebi pe mine eu nu as schimba pompa apa
    Din cate stiu asta se schimba prima oara la 120.000 si abia dupa din 60 in 60 mii km
    Inseamna ca eu, cu ai mei aproape 28-29000 km (sper sa ii ating pana in septembrie), nu voi schimba pompa apa.

    Comment


    • Doar daca prezinta scurgeri.

      Comment


      • Bine de stiut

        Oricum, voi nota efectiv costurile unei revizii+distributie pentru cele doua cazuri: cu piesele mele si cu piesele lor. Clar ies mai ieftin cu piesele mele, insa vreau sa vad diferenta.

        Comment


        • Originally posted by aris86 View Post
          Nici eu nu as schimba pompa de apa, in schimb kitul de accesorii este necesar, sau doar cureaua? Multumesc!


          Depinde de garantia masinii
          Si de alegerea ta
          Ma repet , eu am schimbat kitul de accesorii o singura data la 60.000 dupa care cam pe la 180.000 am schimbat doar cureaua de teama sa nu se rupa cu toate ca dupa demontare parea in regula
          Fiind o distributie pe curea trebuie avuta mai multa grija cu Chitul de accesorii
          Din cate am auzi au fost cazuri in care din cauza ruperi curelei de accesorii a afecta si pe cea de distributie
          Nu stiu sa explic exact care a fost cauza
          La 0.9 sunt putine sanse sa afecteze distributia daca se întampla un eveniment neferici
          Singurul incovenient este ca ramai cu pompa de apa nefunctional deci tot o data imobilizat

          @Crs.Sandel
          Sa iei in calcul ca manopera difera daca sunt piesele clientului sau sunt din reprezentanta
          Last edited by stoicanu; 12 May 2017, 12:46. Reason: Automerged Doublepost
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by stoicanu View Post
            Sa iei in calcul ca manopera difera daca sunt piesele clientului sau sunt din reprezentanta
            Stiu! Mersi!

            Comment


            • In principiu pompa de apa este afectat de nr de km...nu de varsta. La 30k n-as schimba pompa...nici la 7-8 ani daca nu prezinta scurgeri. iar de regula, din cate stiu eu (dar posibil sa gresec)...o pompa de apa cand se apropie de deces...scoate un suierat specific, are scurgeri etc. Daca esti putin atent cand verifici uleiul...etc. Nu cred ca exista pericol major sa te iti faca ea probleme.

              Comment


              • Originally posted by Crs. Sandel View Post
                Stiu! Mersi!
                89 ron cu piesele lor si 124 cu piesele tale.
                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                Comment


                • De-ai fi specificat si service-ul, era si mai okei Cred ca despre meridian e vorba

                  Nu toate service-urile au preturile specificate de tine, sunt unele care practica acelasi tarif pentru manopera indiferent de provenienta pieselor: client sau reprezentanta.

                  Comment


                  • Originally posted by bolovan View Post
                    In principiu pompa de apa este afectat de nr de km...nu de varsta. ....
                    In principiu e afectata de nr. de ore de functionare.
                    Daca tii masina pe loc un nr. suficient de ore de functionare, o sa ai 0 km la bord dar pompa va fi pe duca. Sau daca parcurgi 1km in 5 minute in trafic, nu e acelasi lucru cand parcugi 1 km in 30 de secunde, la 120 km/h.
                    Nu e nevoie sa scrii ceva doar ca sa contrazici ce spun eu.
                    Au fost pompe schimbate pe garantie la Logan destule, dupa 5-10k, pentru ca aveau scurgeri.
                    Poti fi tu atent vizual zona cand schimbi uleiul cat vrei, daca scurgerea e mica, nu se observa, nici lichidul nu scade in vas vizibil.
                    Abia cand scoti capacul de la distributie vezi daca are "floare".

                    Daca are cat de putin, trebuie sa iti placa riscul tare, ca sa nu o schimbi.

                    Comment


                    • Nu stiu mecanica, nu ma pricep, insa ma gandesc ca, daca scutesc acum cateva sute de lei (nu schimb pompa), acele sute de lei le-as putea plati mai tarziu, cand e sa apara problema din cauza ca nu am schimbat pompa de apa asa cum este recomandat. Si mai pierd timpul o data si imi fac si nervi.

                      E clara treaba: pentru un loganist, trebuie cascaval "baban" pentru al 4-lea an de utilizare.

                      Comment


                      • daca esti om de al casei iti pune manopera, ca si când ar fi piesele lor, cu mentiunea ca trebuie sa completezi o declaratie.

                        Comment


                        • Scz,da Meridian Vest este..
                          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                          Comment


                          • S-a facut revizia de 20.000 km la masina de munca. Pretul destul de maricel pentru prima revizie insa nu prea ai ce face...putin peste 1000 ron.

                            Se pare ca tot incerc sa uploadez poza si nu ma lasa, imi tot da upload failed.

                            Comment


                            • S-a facut revizia de 20.000 km la masina de munca. Pretul destul de maricel pentru prima revizie insa nu prea ai ce face...putin peste 1000 ron.

                              Se pare ca tot incerc sa uploadez poza si nu ma lasa, imi tot da upload failed.

                              L.E. Am reusit pana la urma...era prea mare poza si am reusit cu greu sa o micsorez pe telefon.. Si vad ca am creat un dublu post, va rog sa il stergeti pe primul
                              Attached Files
                              Last edited by Gaby20045; 12 May 2017, 18:50.

                              Comment


                              • E ok.

                                Ai revizie I + schimb(manoperă 1,4h) plăcuțe(209ron) care nu e inclus în revizie
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google