Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Azi am facut si eu o verificare la instalatia de AC am mai gasit in instalatie 390 grame/ml (nu stiu unitatea de masura exacta la freon)
    Eu cred ca este OK dupa 4 ani
    Bine , nici nu stiu cat trebuie s fie în intalatie
    Baietii au bagat 500 sa fie
    sigpic

    Comment


    • Minim 750 ml de freon parca este limita.

      Comment


      • Salutare. Cand am schimbat anvelopele de iarna cu cele de vara la vreo 37000 km am intrebat si de placute daca mai am ceva carne pe ele si mi-au spus ca mai tin vreo 5000 km. Pana astazi am umblat prin oras,Transalpina dar nu toata, am 38100 km si am auzit un huruit cand puneam frana. Am mers la reprezentanta. si erau duse si a trebuit sa le schimb. Exista alte placute mai bune sau e soferul de vina ca se duc asa de repede? Vorbeau baieti de acolo ca cineva le-a schimbat la 2000 km. Nu stiu cat o fi de adevarat. Eu sunt la al doilea rand in 38100 km.

        Comment


        • Placute "mai bune" inseamna uzuura mai mica...respectiv eficienta in franare mai mica.
          Si da, uzura lor are o foarte mare legatura cu stilul de condus. Frana de motor nu salveaza doar benzina...ci si frananele.
          Eu cand am fost la revizia de 20K...spuneau ca mai am un 60% (aprox) din placute. Deci lejer ma duc 40k. Adevarat, la logan-ul vechi au tinut cred ca primul set 60k, al doilea vo 70 (cand am schimbat si placutele si discurile)...iar pana la casarea masinii pe la 200k n-am mai schimbat placutele

          Comment


          • Revizii Logan II

            @McDan mergi la concurenta lor, de la intrarea in Galati. Platesti mult mai putin.

            Comment


            • Revizii Logan II

              Primul set de placute schimbat la 65 K,dupa aceea la fiecare 20 knu inteleg!
              Last edited by meticulosul; 8 June 2017, 17:54.

              Comment


              • Omu a scris ca in 130000 km a schimbat 2 seturi de placute.
                Producatorul Valeo garanteaza placutele doar 20000 km, din acest motiv au fost inlocuite la X52 Ph2 cu altele care sa tina mai mult.

                Comment


                • Originally posted by stoicanu View Post
                  Azi am facut si eu o verificare la instalatia de AC am mai gasit in instalatie 390 grame/ml (nu stiu unitatea de masura exacta la freon)
                  Eu cred ca este OK dupa 4 ani
                  Bine , nici nu stiu cat trebuie s fie în intalatie
                  Baietii au bagat 500 sa fie


                  sursa
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Multumesc @t0rquemada
                    Sa inteleg ca s-au încadrat baietii cu 500 g
                    sigpic

                    Comment


                    • Aș dori o informatie in legatura cu schimbarea distribuției la logan 1.2 unde ați schimbat, un pret si dacă se schimbă și pompa de apa. Dacia zic ca se schimbă la 50000. Va mulțumesc

                      Comment


                      • Am facut si eu revizia de 10K.

                        Mi-a bagat 4.5L de ulei, noroc ca am stat cu el. Nu a verificat, doar a pus si gata treaba. M-am uitat eu si era peste, l-am pus sa scoata. Acuma e doar o unghie peste cand e rece motorul si la limita superioara cand masina a mers. Cred ca o sa il las asa.

                        Nu mi-a resetat nici CB-ul pentru urmatoarea revizie. Mi-au bagat ELF 10W 40, cica merge si asta.

                        Totul la 560 de lei.

                        Am uitat sa mentionez, celebrul Dacia Oil dupa 10K arata de parca facusem cartofi in el si s-au ars. Intradevar masina a avut un regim ridicat de turatii, dar si la alta masina la care bagam Motul si schimbam la 7000 RPM, uleiul era galbui inchis dupa 10K. Asta era negru in ultimul hal.

                        Sunt curios ELF cum se va prezenta.
                        Last edited by darksun; 9 June 2017, 08:52. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by nicolae1981 View Post
                          Aș dori o informatie in legatura cu schimbarea distribuției la logan 1.2 unde ați schimbat, un pret si dacă se schimbă și pompa de apa. Dacia zic ca se schimbă la 50000. Va mulțumesc
                          In fisa de intretinere, dacia spune ca se schimba la 4 ani/60000 km.
                          Am obtinut un pret la kit distributie/kit accesorii/pompa de apa in Bucuresti la 1820 de lei.

                          @darksun, cred ca dacia oil 5w30 era mai bun ca elf 10w40
                          Last edited by aris86; 9 June 2017, 09:04. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • 10W ala nu conteaza pentru moment, avand in vedere ca merg turat mergea mai bine 30 dar asta e pt 10K cat fac este okey,

                            Ma indoiesc ca Dacia Oil ala e mai bun, probabil mai bun ca Floriol sau Bunica..

                            Comment


                            • Cam in fisa de intretinere nu spune de 30 (care-i mai subtire la temperatura de lucru)...
                              10W merge daca temperatura nu scade sub 10-15 grade (adica acum pe vara este ok...dar la iarna pune un 5W40).
                              Dacia Oil nu este facut de ELF? parca asa era intr-un timp. Sau este doar semisintetic Dacia Oil (ca asa se explica de ce mie mi-au pus la revizie ELF)

                              Comment


                              • Originally posted by c0ntele View Post
                                @McDan mergi la concurenta lor, de la intrarea in Galati. Platesti mult mai putin.
                                Care ar fi acela?
                                Auto Sima SRL? sau IATSA Galaţi SA? Ai idee care sunt ma "ne-Dorei/l"?

                                PS: curios pe site la autosima nu mai apare Galati...
                                Stie cineva pana la urma cine mai e prin Galati (exclus APAN)
                                Last edited by McDan; 9 June 2017, 10:24.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google