Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Imi cer mii de scuze pentru greseala gramaticala, deja am emotii cand tastez, nu am stiut ca sunt asa mari pretentii, o sa încerc sa fiu mai atent(promit). Oricum, multumesc pentru informatie. (oare m-am exprimat bine ?)...[emoji3]
    Last edited by C.Mike; 14 June 2017, 11:27.

    Comment


    • Conform DACIA cinci ani de garanţie şi întreţinere gratuită:

      Perioada de garanţie acoperă 3 ani garanţie valabilă conform documentelor de întreţinere şi garanţie şi 2 ani prestări servicii conform contractului Dacia Extenso.
      Perioada de întreținere cuprinde 5 ani sau 100.000 km de întreținere gratuită conform contractulului de întreținere Easy Service.
      Contractul de întreținere Easy Service include operațiunile de întreținere (revizii periodice) menționate în carnetul de întreținere al autovehiculului.

      Comment


      • Recunosc, nu am citit contractul. Garantia asta, inclusa in cei 600e, te obliga sa o faci cu materialele reprezentantei, nu-i asa? Deci reprezentanta o face cu taieri de costuri, in buna traditie, recomandata de firma producatoare (avem exemple din viata de zi cu zi din Romania...contracte de prestari servicii, platite in avans ...si f...si cu banii luati). Sunt sanse ca dupa expirarea celor 5 ani sa bagi bani in masina, asa cum a facut colegul Stoicanu. Eu, as alege sa o fac pe banii mei, cu materialele mele (atentie la lant!). Garantia anticoroziva oricum ramane valabila, asta este cea mai importanta.
        Last edited by Oti; 14 June 2017, 12:43.
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • @Oti
          Sa inteleg ca la aceste 5 revizii gratuite, reprezentantele o sa bage cele mai proaste materiale, nu au un standard care trebuie respectat?
          Atentie la lant ? Adica? (eu stiam ca sunt ok distributiile pe lant)

          Comment


          • lasa ca vine bolovan si o sa-ti explice ce bun este lantul la 0,9 TCe si ca la stoicanu, a fost ghinion, ca i-a picat de 2x lantul la fiecare 100000 km.

            Comment


            • "acel lanț"...cu acel motor...putin mai mult modificat...

              Comment


              • primii 100000 km, facut cu motorul stock, atat ai inteles de la problema lui.

                Comment


                • Altii au avut problema asta?
                  Doar nu este singurul cu 0.9.
                  Poate are omul un stil aparte de condus, sau poate ghinion...

                  Comment


                  • Originally posted by C.Mike View Post
                    Sa inteleg ca la aceste 5 revizii gratuite, reprezentantele o sa bage cele mai proaste materiale, nu au un standard care trebuie respectat?
                    Detalii mai multe gasesti la dealer. Eu cred ca iti "baga" ceea ce Dacia recomanda: ulei Dacia Oil, filtre originale.

                    Comment


                    • Originally posted by McDan View Post
                      "acel lanț"...cu acel motor...putin mai mult modificat...
                      Lantul s-a bulit inainte de modificari, doar ca n-a tradus corect zgomotu' colegu'.
                      E ca si cum ai face hepatita, dar afli dupa ce ai cazut in Dambovita, nu inseamna ca ai facut hepatita din cauza ca ai luat apa la bord, ci doar ca nu stiai de boala dinainte.
                      Last edited by mr.K; 14 June 2017, 13:45.

                      Comment


                      • Primii 98000km stock, cu reviziile după carte, restul e... bla,bla,bla...
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Multi fac 100.000 in 6-7 ani cu 0,9 tce - daca faci mai multi km/an iti iei Diesel.
                          Dacia nu e masina sa o tii mai mult de 5 ani - deci nu ar trebui sa ai probleme cu lantul )

                          Comment


                          • Astazi am schimbat uleiul si mecanicul de la reprezentanta mi-a spus ca a facut revizii la multi care au trecut bine de 100kkm si nu au fost probleme deloc cu lantul la 0,9tce,cel putin la Cluj. Deci se pare ca sunt doar cateva cazuri izolate .

                            Comment


                            • Ma pregatesc de prima revizie (un an dar si 10.k.km). Mi-am achizitionat filtrele (de origine, desi nu-mi place ca sunt "mann made in germany"- ulei si aer, filtrul de habitaclu e valeo made in poland, dar daca sunt "de origine"... asta e!), caut uleiul pe care-l vreau si am o intrebare pentru @aris86: la Alexandria iti accepta "piesele" tale?

                              Comment


                              • In cazul acesta, nu prea faci afacere, ca practic platesti doar manopera la care mai adaugi costul combustibilului + timpul pe drum si constati ca mai bine efectuezi revizia in Bucuresti. Daca ai drum pe acolo, e altceva.

                                Faceai o "afacere" daca luai toate piesele din Alexandria si le montai tot la ei.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google