Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Care " demonstratie " si care "hilaritate " ? Ai proprietatea termenilor ? Recidivezi mereu . De asta tot mai multi nu inteleg ce scrii , de ce scrii atat de mult si mai ales de ce scrii ? Oare nu ar fi mai bine sa stai in banca ta ?
    Last edited by georgstelsib; 24 July 2020, 17:06.

    Comment


    • Tocmai ca eu am "proprietatea" termenilor.
      Pentru a înlătura orice dubiu, trebuie precizat că, potrivit DOOM şi DEX, forma corectă a adjectivului este hilar (din latinescul hilaris, fr. hilaire), acesta fiind sinonim cu ilariant (din franţuzescul hilarant, lat. hilarans, -ntis) – care provoacă râsul, amuzant, comic, hazliu (ilar este doar o variantă tolerată, a doua menţionată în DOOM, ceea ce înseamnă că nu este o greşeală, dar recomandată este prima, aşa cum, în cazul lui ilariant, varianta cu h – hilariant – este a doua, cea tolerată)
      Regula este valabilă şi în cazul substantivului hilaritate (forma recomandată), ilaritate (varianta tolerată).
      Este adavarat ca distinsul coleg in "demonstratia" sa a scris ambele variante: "a starnit ilaritatea colegului Gil26" cat si "Daca o sa va starneasca si voua hilaritate"
      Cine doreste sa se amuze poate citi postul#5236 din: https://www.loganclub.ro/forum/forum...-a-js3/page350
      Cum poate fi numita incercarea de a demonstra ceva ce este foarte greu de dovedit (iar in anumite situatii poate fi chiar invers), si mai ales modul in care a incercat sa o faca colegul, plus "concluzia": "Eu l-am estimat la ceva mai mult de jumatate" ? Nu cumva si "e "patologie" in opinia mea" ?
      Last edited by Gil26; 24 July 2020, 18:47.

      Comment


      • Tu simti nevoia patologica de a te "lua in bete" cu toti cei care nu sunt de acord cu tine . Esti artagos , cauti conflictul in orice , cu asta te hranesti . I-am luat apararea lui Nickey1982 cand il jigneai sistematic si m-ai incadrat la cei mai mari dusmani ai tai . Ai incercat sa te iei si de "valioglu" . te-ai luat si de colegul "gogeala" . Chiar nu te poti opri la argumentul cuvantului?
        Te agiti , dai din maini si din picioare , stropesti in jur, doar doar te vei mentine la suprafata . Nu te poti mentine la suprafata fiindca nu esti "flotabil" . Esti gol dar totusi te scufunzi. Nu te intrebi de ce ?

        Comment


        • @ georgstelsib, desigur ca poti argumenta sau aduce citate "cand il jigneai sistematic". Plus ca nu te-am "incadrat" deloc. Tu ai fost cel care in locul argumentelor ai venit tot timpul cu jigniri.
          Apoi nu m-am "luat" de nimeni, au fost doar schimburi de opinii si idei, se poate reciti tot ceea ce am scris eu si\sau ceilalti.
          Nu imi sta in caracter sa jignesc, insult si nici macar sa folosesc cuvinte "mai dure" (cum "sistematic" procedeaza altcineva, dovada chiar acum) si incerc pe cat posibil sa inchei "discutia" daca capata o astfel de tenta (iar "cineva" tot a profitat de acest lucru).

          Si pentru restul cred ca e valabil:
          Apa de ploaie...torentiala.
          Nu pot dacat sa ma inclin.
          Pun punct aici indiferent de "raspunsuri".
          Last edited by Gil26; 24 July 2020, 19:47.

          Comment


          • Ai niste postari lungi si inutile. Scrii doar cat esti tu de experimentat si de valoros.
            Masinile din grupul VAG pun frane pe ploaie si autostrada doar pentru a curata discurile de apa si pentru a evita scaderea eficacitatii franei cauzate de componentele ude.
            Hai sa incheiem cu postarile lungi si off topic.

            Comment


            • Chiar nu stiu unde\cand am scris cat de "experimentat si valoros" sunt. De nenumarate ori am scris ca invat anumite lucruri, rog colegii mai experimentati sa ma corecteze si tot timpul le-am multumit pentru ajutorul oferit, etc.
              In rest de acord, offtopicul nu este de folos nimanui.

              Comment


              • are cineva eticheta de la RENAULT - CASTROL GTX RN-SPEC RN17 5W30?
                sau noul Dacia Oil Castrol?
                sau scrie doar ca e ambalat de o bine cunoscuta companie petroliera, sau ceva asemanator? sunt curios daca e ambalat in acelasi loc ca si Elf/Dacia Oil
                You do not have permission to view this gallery.
                This gallery has 1 photos.

                Comment


                • @ mirceammd atasat trei capturi facute de alti useri. Si eu sunt curios de "noul" ulei, din cate stiu tot de cei de la Total e "ambalat".
                  Pentru cine doreste, un ghid cu uleiurile Renault (RN17) in italiana: https://www.total.it/sites/g/files/w..._19_giugno.pdf
                  Pana acum cei din reprezentanta au pus Dacia Oil 5W30 DPF la mine, a fost OK, nu "mi-am batut capul" prea tare, oricum reviziile le-am facut cam la jumatate de an si 10-12k km (si nu cred ca "pentru a reduce costurile")
                  Voi vedea la urmatoarea (deocamdata am 7500km si 2% dilutie cu cel existent) ce ulei vor pune si cum se va "comporta".
                  Attached Files
                  Last edited by Gil26; 25 July 2020, 05:19.

                  Comment


                  • Deocamdată pana isi pune ordine castron in uleiurile din gama lor, as recomanda sa mergeti cu alte mărci de ulei o vreme.
                    Cu o analiza de catastrol rn17 de pe afara, nu se face primavara.
                    Petronas Syntium 3000E 5w40 Cool Tech, iarăși bun ulei

                    Comment


                    • Total Quartz 9000 Energy 5w40 are absolut tot ce îi trebuie, inclusiv un preț bun.

                      Comment


                      • De ce atâtea griji când înca există pe piață Elf Evolution 900 SXR, 5W40?!

                        Originally posted by anduvirgil View Post
                        la 5W40
                        SXR=RN tech
                        Mai cautati...
                        Logan 0.9 TCe 2018

                        Comment


                        • Pentru a recomanda sau nu un ulei, ideal ar fi să folosești uleiul ăla, să ai motorizarea sau măcar modelul Dacia pentru care recomanzi uleiul.

                          RNtech e mai greu de obținut decât SXR deci și mai greu de aranjat/contrafăcut/falsificat, că e mai scump nu contează.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment



                          • Scuze , eu nu am folosit pana acum nici unul din toate aceste uleiuri recomandate (mai bun, iarasi bun, care are tot ce ii trebuie, inclusiv pret bun,...):

                            "E egal cu zero catastrolul. Mai bine ar fi Valvoline Synpower sau Maxlife 5w40,părerea mea."
                            "Later edit, am văzut o analiză de castrol rn17 5w40 e bun,.... Iarăși bun pe analize castrol stop start a3b4 5w30"
                            "Cu o analiza de catastrol rn17 de pe afara, nu se face primavara. Petronas Syntium 3000E 5w40 Cool Tech, iarăși bun ulei"
                            "Total Quartz 9000 Energy 5w40 are absolut tot ce îi trebuie, inclusiv un preț bun
                            ."

                            Sunt OK pentru 1.4 ,1.6 mpi, 1.2, 1.0 SCe, 0.9 TCe, 1.0 TCe, pe mine m-ar interesa si pentru 1.5 dCi cu DPF, turbina, S&S ?
                            Producatorul recomanda schimbul de ulei la an sau 20 000 km, pentru cele mai recente la 30 000 km. Sunt OK aceste uleiuri schimbate la acest numar de km? (asta asa ... "pentru a reduce costurile" )

                            Multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri.

                            Comment


                            • Nu mai abera, iti trebuie la dpf rn0720, echivalentul c4

                              Comment


                              • Nu am aberat deloc, doream o recomandare pentru motorizarea mea.
                                Dar daca tot ai "raspuns", ramane valabila si prima partea din intrebarea mea pentru motorizarile celorlalti colegi.
                                Plus ultima parte din post. Eventual si niste "experiente" cu oricare dintre ele (sau chiar toate). Cred ca ar fi foarte utile.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google