Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • iti trebuie la 1,5dci cu dpf orice 5w30 cu aprobarea rn0720, echivalentul c4
    Iar ce zici tu acolo cu intervalele de schimbat, avem topic dedicat de ulei, poti citi tot topicul
    Inchei aici discutia dr uleiuri cu tine.
    Pun punct aici indiferent de "raspunsuri", offtopicul nu este de folos nimanui.

    Comment


    • Fuchs Titan Gt1 Pro C4 5w30, Valvoline Synpower mst c4 5w30 sunt uleiuri bune, au aprobarea rn0720
      Premium Performance, extreme fuel-economy engine oil for modern passenger cars and light commercial vehicles with or without extended service intervals. Specially for Renault engines with exhaust after treatment and turbocharger. Optimum cold starting, lower oil consumption and minimized exhaust emissions.

      Comment


      • Si inca ceva, nu este ulei panaceu ca sa il poti folosi la motoare normale si motoare cu dpf, gdi...
        Last edited by 77sky; 8 August 2020, 22:13.

        Comment


        • La ceilalți cu 1,2 1,4 1,6 1 0.9 uleiuri cu a3b4 full saps neapărat, inclusiv cei cu Start Stop ,Rn 700 sau rn 710
          Shell Helix Ultra GTL(gas to liquid) 5w40 de fapt este un 5w30, foarte bun De evitat prostia Active Cleansing, face mai zgomotos motorul.
          Pentru cetateanul de rand Valvoline Synpower 5w30 sau 5w40 ori Valvoline Maxlife
          Fuchs Titan Supersyn 5w40.
          A nu se folosi uleiuri C3 in motoare de logan benzina
          Last edited by pistritu; 25 July 2020, 14:47.

          Comment


          • @ pistritu cred ca intervalele de schimb ulei tin si de revizii, iar tipurile de uleiuri, fisele tehnice, caracteristicile acestora, etc. ar putea fi "discutate" si pe topicul dedicat.

            Oricum multumesc pentru recomandare. Toate cele bune.

            Comment


            • Da, aici nu am vrut sa intru in detalii prea multe, ca depinde de regimul in care este folosita masina, daca mergi mult oras gen bara la bara in aglomeratie(regim server) unde se înjumătățește intervalul de schimb.
              Personal folosesc filtre knecht mahle oc467 la 1,4mpi si la aer LX 2844.
              La habitaclu pun Mann FreciousPlus. Am mai avut cu carbon Mahle si normal de hartie.

              La 1,5dci trebuie knecht mahle oc471 la ulei, iar la aer cel de origine, etanseaza mai bine pe margini.

              Ca o parere personala nu folositi Mann la aer la motor. Nu mi-a placut, parca imi dadea senzatia de reducere debit de aer.
              Last edited by pistritu; 25 July 2020, 15:28.

              Comment


              • A, inca ceva :a nu se pune deloc c3 in 1,5dci fara dpf gen mobil1 esp 5w30. Acolo trebuie 5w40 a3b4. Nu c3.

                Comment


                • Urmează să fac revizia de un an, în ”My Dacia” apare:
                  Lucrări de întreținere programate
                  • Înlocuire filtru de ulei
                  • Înlocuire filtru de aer
                  • Înlocuire filtru habitaclu
                  • Golire ulei de motor
                  • Revizie Dacia
                  • Curăţare şi control sistem de aer condiţionat.

                  Comment


                  • auto-data.net/ro/dacia-sandero-ii-stepway-facelift-2016-1.5-dci-90hp-start-stop-easy-r-27371
                    Ptr cine vrea, gaseste info ptr masina lui,folosind selectorul.

                    Comment


                    • Dacia Sandero II Stepway (facelift 2016) 1.5 dCi (90 CP) Start&Stop Easy-R Crossover 2016 2017 2018 2019 2020 | Specificatii tehnice, Consumul de combustibil, Dimensiuni, 90 CP, 166 km/h, 103.15 mph, 0-100 km/h: 12 sec, 0-60 mph: 11.4 sec, 3.8 l/100 km, 61.9 US mpg, 74.34 UK mpg, 26.32 km/l

                      Comment


                      • Nu este exact link-ul, la Dusterul meu motor 1.6 SCE cu LPG spune ca sa fabricat doar in 2018 dar eu l-am cumparat anul trecut iulie 2019 si sa scos din fabricatie in septembrie 2019

                        Comment


                        • Link-ul este exact. Informatiile nu sunt exacte. In cazul meu, nu se zice nimic despre motorul de 1.2 si 73 CP. Nu mai zic despre ce consumuri dau acolo.
                          @pistritu-le, imi pare rau ca te contrazic....

                          Comment


                          • Numai când vezi puterea maximă la dCI la 4000rpm (3750rpm) și tehnologia Start-Stop (Dacia o dă Stop-Start în toate documentele comerciale) realizezi cât de exact e site-ul
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • Apropo ştie cineva vreun tutorial sau vreun post pe aici despre cum se schimbă filtrul de habitaclu la dci?

                              Comment


                              • Difera habitaclul la dci fata de benzinare ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google