Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am dat un like din toata inima postului#5910.
    Chiar doream sa comentez putin "...nu am nimic de platit, piese, manopera, cinci ani. Cred ca am facut o afecere buna.", "...Pe an, asta se traduce, ca as plati in avans revizii in cuantum de 180 lei"..., "...", si costul real al reviziilor, finantare, rata lunara, dobanda, banci si al lor "economisesti", etc.
    Puteam sa fac trimitere la explicatia detaliata a ce inseamna "5 ani fara griji" pe care a oferit-o gabrieln1960 cu mult timp in urma, dar cred ca si acum a explicat foarte clar. Fiind de varste apropiate este normal sa gandim la fel si subscriu in totaliate celor scrise de respectatul coleg de forum.
    Cu singurele diferente ca nu am ales "fara griji" din motivele enumerate. Iar consoarta a pus ochii pe una mai "deocheata" (si eu vreau sa il tin pe Sanderica pana pun carnetul de conducere in rama). Dar se pare ca va trebui sa mananc iar o perioada mancare rece si sa duc munca de lamurire (nu despre motor, transmisie, probleme technice, etc. ci despre bordul patrataos, usile "pana de porumbel", porbagaj, forma caroseriei, sistem media, oglinda pasager si alte biz-bizuri, plus ca am vazut si testat celelalte "frumuseti" mai scumpe inainte sa il luam pe Sanderica).
    Si reviziile le-am facut chiar la jumatatea intervalului de timp sau Km (dar tot in reprezentanta, cand eram mai tinerel le mai faceam eu, mai "bibileam" una-alta, dar acum am devenit tare comod si platesc pentru asta, plus ca am inceput sa evaluez altfel timpul).

    Comment


    • Alte calcule facute strict pentru masina mea si la reprezentanta mea:
      Uleiurile si filtrele la preturi de reprezentanta in cei trei ani scursi pana acum: 203 euro. Daca le-as fi cumparat eu, sa zicem la jumatate de pret, inseamna 101,50 euro. Impartim la trei ani si vine 34 euro pe an in plus la ulei si filtre. Cand te duci cu piesele tale la revizie nu se acorda garantie pentru piesele si materialele respective, garantia fiind oferita de cel de la care le-ai cumparat. Sigur ca daca nu se intampla nimic pana la urmatoarea revizie a fost facuta o economie dar oare merita o ipotetica bataie de cap pentru aproximativ 164 lei pe an in plus (sau daca vreti, 13,66 lei/luna)? Parerea mea este ca nu.

      Cat despre credit, ce sa mai ziC?
      La o masina de 8100 euro o rata de de 700 lei lunara inseamna cat, 145 euro lunar?
      Last edited by gabrieln1960; 5 September 2020, 12:23.

      Comment


      • Gil26 are dreptate. Nici in service cu piesele lor nu iti da garanția dacă se întâmplă ceva. Zice eroare utilizator și se spala pe maini.
        La piesele din alta parte dacă vii tu cu ele, iti da garanție la manopera. Atat

        Comment


        • Ce ziceti de pachetul asta? https://www.epiesedacia.ro/pachet-re...BoCliUQAvD_BwE

          E ok ca si pret si calitate?

          Comment


          • Originally posted by gabrieln1960 View Post
            Cat m-ar fi costat pana acum, cu banii jos, cele trei revizii in euro, la cursul BNR de la data fiecareia dintre ele:
            R1 = 84 euro
            R2 = 130 euro
            R3 = 153 euro
            Total revizii = 367 euro.
            Sunt preturi de Romania? Nu mai retin, parca tu locuiai in Italia sau ceva de genul. La motorul 0,9 benzina imi amintesc ca era cam 110 euro.
            La mine pe gpl doar prima revizie a fost 750 lei, aprox 160 euro la data respectiva.

            Comment


            • Originally posted by iatagan View Post
              Sunt preturi de Romania?

              Colegul gabrieln1960 locuieste in Romania din cate imi amintesc. Iar pretul reviziilor in Ro cam pe acolo este. Ultima revizie pe care am facut-o in reprezentanta a costat 685 de lei.
              Last edited by DannyMC; 6 September 2020, 20:45.

              Comment


              • bazucker, sunt ok calitativ (sunt OE), dar se poate mai bine ca si pret.
                Incearca sa faci o simulare pe la alte site-uri, incepe cu autokar...

                Comment


                • Originally posted by bazucker View Post
                  Ce ziceti de pachetul asta? https://www.epiesedacia.ro/pachet-re...BoCliUQAvD_BwE

                  E ok ca si pret si calitate?
                  Cască ochii linkul tău e pentru Logan I 1,2 16v

                  Asta e pentru Logan II https://www.epiesedacia.ro/pachet-re...2-16v-original

                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Originally posted by iatagan View Post
                    Sunt preturi de Romania? Nu mai retin, parca tu locuiai in Italia sau ceva de genul. La motorul 0,9 benzina imi amintesc ca era cam 110 euro.
                    La mine pe gpl doar prima revizie a fost 750 lei, aprox 160 euro la data respectiva.
                    Am mai spus-o, General Autocom Buzau. La prima si a treia revizie uleiul si filtrele au avut o reducere de 20%, la cea de-a doua a fost pret intreg.
                    Preturile variaza destul de mult in functie de motorizare si de reprezentante.

                    Comment


                    • Originally posted by t0rquemada View Post

                      Cască ochii linkul tău e pentru Logan I 1,2 16v

                      Asta e pentru Logan II https://www.epiesedacia.ro/pachet-re...2-16v-original
                      Multumesc ptr remarca!!

                      Comment


                      • Eu am făcut deja al 8lea schimb? La fiecare 10k km, In regim propriu, nu am stat în garanție, o folosesc în regim taxi. Primul schimb l-am făcut la 7k pentru ca nu îmi plăcea nivelul de impurități, ceva normal probabil la un motor nou. Am folosit doar ravenol usvo 5w40 și e ok vara-iarna. Un amănunt la filtrul de ulei, am optat pentru unul mai lung sa aibe prindere mai buna cheia de filtru, cel de fabrica e prea slim, prea greu de servisare. Vorbesc de cel mai slab motor, de drujba, rajnita și cum îl denigrează multi

                        Comment


                        • Vreau sa fac saptamana viitoare revizia de 4 ani. Am 44kkm (aproape). Vreau sa scimb distributia si lichidele (antigel, frana si verificare freon sau ce lichid o mai fi pt AC). N-am vazut nimic despre lichidul de servo. E unul special, se schimba separat? La skoda aveam acelasi tip de ulei si la frane si la servodirectie si la ambreiaj.
                          Apropos, voi schimba si uleiul din CV.

                          Comment


                          • Frana si ambreiaj pe lichid de frana, da.
                            Servo pe lichid de frana, nu prea cred.

                            Comment


                            • Servo pe lichid de frana, nu prea cred.
                              Stiu sigur ca am pus acelasi lichid si a mers fara probleme. Daca nu era cel indicat nu stiu, stiu doar ca asta am pus si a mers fara probleme. Era skoda 120 din 1968, la tehnologiile de azi.... nu zic nimic.

                              Comment


                              • Frana si ambreiajul se alimenteaza din acelasi recipient. Lichid norma DOT 4.
                                Servodirectia e alta treaba. Din cate stiu e ulei hidraulic Dacia Oil Plus Power Steering.
                                Nici la Skoda nu sunt comune lichidele de frana si servodirectie.
                                Nu trebuie sa schimbi uleiul din cutie. Doar daca vrei tu neaparat. Ala nu se prea strica, nu se polueaza cu carburant, nu se arde.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google