Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dar si mai bine sa pot cumpara masina fara garantie de nici un fel, se poate ?
    sa vinda garantiile la cine doreste sa cumpere, cine vrea fara sa cumpere fara garantie

    Comment


    • Nu cred ca este cazul sa intrati intr-o polemica care de fapt nici nu-si are rostul.
      Fiecare isi face calculele asa cum crede de cuviinta.
      Cel mai avantajos din punct de vedere financiar este sa mergi pe revizia standard de trei ani, sa-ti faci primele doua revizii la ei dar cu materialele tale iar apoi, pa si pusi. Sunt convins ca o mare parte dintre cei care procedeaza astfel nu vor mai respecta dupa terminarea garantiei reviziile conform Fisei de intretinere si vor merge doar pe schimbul de ulei si filtre facand foarte putina intretinere preventiva. Eu am procedat astfel la cele doua Dacii avute anterior si nu am avut niciodata probleme deosebite cu masinile.
      Pe de alta parte, oferta celor 5 ani este in mod clar mai costisitoare dar si iti ofera siguranta unor revizii efectuate ca la carte in cei cinci ani in care sunt inclusi si doi ani extra de garantie. Regret, dar imi vine greu sa cred ca este doar 15 lei pe luna. Nu spun ca nu este adevarat dar pare foarte putin. La 0,9 TCe estimarea ducea in 2015 undeva la 900 euro fara TVA. Sigur ca era doar o estimare iar in realitate la toate cele trei revizii facute pana acum devizele semnate de mine au fost sensibil mai mici. La sfarsitul celor 5 ani o sa pun aici cat ar fi costat toata aceasta afacere. Bazandu-ma pe cele trei revizii de pana acum estimez o suma totala le sfarsitul celor 5 ani de minim 700 euro. Avantajele ofertei sunt legate de cei doi ani suplimentari de garantie si de faptul ca la cele cinci revizii este respectata intocmai Fisa de intretinere. Daca nu aveam cei 5 ani nu as fi schimbat la ultima revizie cele trei bujii. La fel, probabil ca la urmatoarea revizie nu m-as fi indurat sa schimb cureaua de accesorii si tot ce mai este trecut acolo. Asa stiu macar ca mi-am luat de o grija si beneficiez de o intretinere corecta a masinii, bineinteles suportand si costurile aferente.
      La fiecare revizie piesele si uleiul (mai putin la prima) au fost aduse de la Renault (reprezentanta mea este concesionar pentru toate cele trei marci) si la receptie mi-au fost prezentate fiecare in parte.
      Daca aveti probleme la schimbarea uleiului sunati la Vocea Clientului si intrebati de ce la motorul 0,9 TCe de la Dacia se pune alt ulei decat la acelasi motor de la Renault. Avem in mod evident dreptul de a primi exact acelasi ulei.
      Last edited by gabrieln1960; 3 September 2020, 16:19.

      Comment


      • Originally posted by gabrieln1960 View Post
        Daca aveti probleme la schimbarea uleiului sunati la Vocea Clientului si intrebati de ce la motorul 0,9 TCe de la Dacia se pune alt ulei decat la acelasi motor de la Renault. Avem in mod evident dreptul de a primi exact acelasi ulei.
        In uzina la iesirea de pe banda de motoare se verifica cel putin compresia motorului, alea corecte merg pe Renaulturi, alea declasate de compresie mai la limita inferioara merg la Dacia

        Deci nici motoarele nu sint chiar la fel asa chiar noi sint un pic diferite, tolerante mecanice largi la Dacia strinse la Renault eu asa zic, n-or sa recunoasca dar asa intre noi fie vorba sa putem avea esplicatie de ce sint uleiuri diferite.

        Comment


        • Vorbe de claca sau discutii auzite la piata. Nu se mai practica dublul standard de ani buni. In plus, eu vorbesc din experienta proprie. Am sunat la Vocea clientului, am pus intrebarea si raspunsul a fost ca nu exista niciun motiv si am dreptul sa cer si sa primesc uleiul dorit cu conditia sa fie trecut in Fisa de intretinere. Ba mai mult, operatoarea s-a oferit sa sune la reprezentanta mea si sa-mi transmita solicitarea.
          Last edited by gabrieln1960; 3 September 2020, 17:05.

          Comment


          • Originally posted by Old Driver View Post
            Salut!
            Ieri am facut cea de-a patra revizie la babuta mea .Dacoserv Militari sector 6.Mai jos aveti devizul si factura reviziei.Totul a fost cu piesele lor.Mi-au spus ca daca vin cu piese (din afara) nu pot garanta asupra lor.Am zis,ok si ca sa stau linistit mai ales ca aveam si distributia de facut,sa fac cum zic ei.Mecanicul a fost ok no problem.Motorasul toarce linistit mai ales ca are filtre si ulei nou.Masina are 23670 km facuti in afara Bucurestiului.Mai mult drumuri pe autostrada si de munte.In Bucuresti imi place sa merg cu bicicleta,trotineta electrica si de ce nu cu STB-ul .
            Ca fapt divers,in factura e bagata si crema de maini cu care s-a curatat mecanicul! Tare faza!

            aEDq4bq.png o2w6Jgc.png dA5K0fB.png
            Are cineva un deviz si pentru 0,9 tce la revizia de 4 ani?

            Comment


            • Originally posted by ugabrielu View Post
              alex1ioan

              Diferenta de pret intre pachetul fara revizii incluse fata de cel cu 5 ani revizii incluse, pe luna, este de 15 lei. Pe an, asta se traduce, ca as plati in avans revizii in cuantum de 180 lei. Sunt curios cat te-a costat pe tine ultima revizie, mai putin de 180 lei sau mai mult. Cat te va costa revizia de 5 ani cand trebuie sa schimbi o gramada de chestii pe masina. Nu inteleg smecheria "ca pun ce au pe stoc". Tu daca cumperi ulei, de exemplu, de la vreun magazin de profil, dau aia comanda speciala pentru tine la fabrica sau il dau de pe stoc? Ce garantie ai ca uleiul nu este contrafacut? Sa nu spui ca se jura vanzatorul cu mana pe rosu ca e original.
              Eu zic ca te grabesti cu afirmatia ca reviziile incluse sunt paguboase, dimpotriva este o optiune foarte buna si avantajoasa. Recomand celor care au de gand sa-si cumpere masina noua sa ia calcul foarte in serios oferte Dacia.
              Nu stiu ce calcule ti-ai facut tu, Gabi, dar eu iti prezin calculul meu, demonstrat si poze atașate la momentul acela: piesele cumpărate 140 ron, manoperă 110 ron ,=> 250 ron, Daperom Pitesti . Pachetul "fara griji" era in jur de 3300 ron , deci despre ce vorbim? Da, cu piesele lor, revizia e in jur de 600 ron, eu vorbesc de piesele mele si doar manoperă lor. Ca pun ce au pe stoc, e totusi bine, sa nu sufle filtrele cu pistolul si sa ti le lase pe masina, vezi ca sunt o grămadă de plângeri,dar doar la necunoscatori

              Comment


              • Si, nu se jura pe rosu , vânzătorul, o spun miile de clienti ai magazinului, care , Da, comanda prin Uzina Dacia, expl daca acestia comanda 10 K de anvelope, adaugă și ei 100 pe comanda, înțelegi?
                Last edited by alex1ioan; 3 September 2020, 18:20.

                Comment


                • Iar cu revizia de 5 ani , nu-mi duce grijă, e amortizata de la cei "5 ani fără griji" la care am renuntat. Voi proceda lafel, imi voi lua piesele si poate voi renunta si la reprezentanta, daca nu ne intelegem la pret.

                  Comment


                  • Rolul atâtor discuții, pe forum , e sa învățăm să ne descurcăm singuri, sa ne interesam cum e mai bine, mai ieftin, mai lesne, sunt o grămadă de useri care sunt dispuși să ajute, NU sa ne lăudăm care da mai mult cu miile la reprezentanta, ca doar suntem posesori de Dacia si n-are rost să ne dăm avuți.
                    Last edited by alex1ioan; 3 September 2020, 19:06.

                    Comment


                    • "Fiecare isi face calculele asa cum crede de cuviinta."
                      "Nu stiu ce calcule ti-ai facut tu, Gabi, dar eu iti prezin calculul meu.."

                      Subscriu, fiecare isi face "calculele" sale. Cand am achizitionat masina, Dacia oferea 600 euro sau 5 ani "fara griji" (sa nu se creada ca sunt "gratuite" aceste revizii).
                      Am pus in cumpana, daca alegeam reviziile incluse acestea reprezentau vreo 850-900 euro la "tractorasul" meu. Dar trebuia sa le fac in reprezentanta la intervalele date de producator.
                      Am ales cei 600 euro, reviziile le pot face cand doresc si in nici un caz la aceste intervale, ar fi fost si posibilitatea unora intermediare pe care sa le platesc eu dar era greu sa "nimeresc" perioadele (plus obisnuita criza de timp pe care o am). Apoi pot alege unde fac reviziile si cu ce piese doresc. Eventual puteam face reviziile cu piesele mele si clar ca ieseam mult mai ieftin.
                      Si nu in ultimul rand nu stiam daca voi pastra masina toti acesti ani. Plus "indoiala" despre Easy-R (citisem si eu pe aici inainte), dar care s-a dovedit a fi neintemeiata pentru masina mea.
                      Nu am neglijat garantia dar nici nu am pus mare pret pe ea, o masina fiabila cred ca "se simte" din primul an si se pare ca modelul\motorizarea mea sunt reusite de cei de la Dacia. Nu am avut nici o problema tehnica pana acum, garantia de 3 ani a expirat dar nu imi fac problemei, masina este una OK si daca am grija de ea nu cred ca voi avea probleme.
                      Acestea au fost considerentele mele si nu regret alegerea facuta. Desigur insa ca fiecare procedeaza asa cum doreste.

                      PS: acum voi face o alta revizie (am aproape 10k km de la ultima) apoi va urma cea "mare si scumpa", o voi face la 60 000 km, tot in reprezentanta de care sunt multumit si tot cu piesele lor (masina mea, "distractia" tot a mea dar nu ma "laud" cu ea).
                      Last edited by Gil26; 3 September 2020, 19:25.

                      Comment


                      • Colegilor ca sa nu o mai lungim, un exemplu de diferenta costuri cu revizii incluse sau fara, pe o oferta de finantare Dacia:



                        Evident fiecare face ce crede de cuviinta.

                        Comment


                        • Vedeti ca la avans 50% si rate pe trei ani ai dobanda 0 si oferta buna la 5 ani fara griji.

                          Comment


                          • Pachet schimb ulei reprezentanta iunie 2020 la un 0,9 TCe (filtru habitaclu, filtru ulei, filtru aer, garnitura D16, ulei Elf 5W40 la bidon de 4 litri) = 295 lei

                            Bujie = 99,50 lei/buc

                            Comment


                            • Pachet însemnând "oferta" si tot e dublu, de bujie, fără cuvinte.

                              Comment


                              • Cat m-ar fi costat pana acum, cu banii jos, cele trei revizii in euro, la cursul BNR de la data fiecareia dintre ele:
                                R1 = 84 euro
                                R2 = 130 euro
                                R3 = 153 euro
                                Total revizii = 367 euro.
                                Dacia Extenso EG 24 = 183 euro
                                Total pana acum: 550 euro.
                                Discount la care am renuntat pentru cei "5 ani fara griji" = 600 euro.
                                Cu alte cuvinte mai am de "recuperat" 50 de euro in conditiile in care a patra revizie va fi cea mai consistenta si mai am doi garantie (inclusiv pentru Easy-R).

                                Unii prefera sa-si cumpere masina noua facand credit si apoi umplu buzunarele bancilor prin ratele platite, altii prefera sa cumpere masina cu banul jos si sa umple apoi buzunarul reprezentantelor.
                                Nu este nimic gresit, daca toti am gandi la fel ar insemna ca nu mai gandeste nimeni.
                                La cele doua masini anterioare am facut parte din categoria celor care nu si-au dat banii bancilor si care a preferat sa faca doar doua revizii la reprezentanta (pentru a nu pierde garantia) ca mai apoi sa-si intretina singur masina. Eram mai tanar, aveam bani mai putini dar si masinile erau mult mai simple in ceea ce priveste tehnologia si echipamentele inglobate.
                                Pe asta noua am de gand sa o tin (daca voi fi sanatos si voi mai putea conduce) cel putin 10 ani si cu toate ca am ales un model la nivelul maxim de echipare am preferat ca, in continuare, sa nu-i umflu pe bancheri cu banii mei. In schimb, de data aceasta, am fost constient ca mai multi bani se vor duce catre reprezentanta pentru intretinerea masinii. Daca de pe urma bancilor nu m-as fi ales decat cu batai de cap, macar la reprezentanta fac o intretinere asa cum se cuvine, intretinere pe care probabil ca as fi neglijat-o.
                                Din punctul meu de vedere acesta a fost compromisul cel mai bun.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google