Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Poti sa pui la servo Dacia Oil Power Steering, cum a zis colegul mai sus. Sau Elf Renaultmatic D2.

    Comment


    • Cineva intreba ce site-uri sunt de incredere pentru cumparat piese. Mi-am adus aminte ca am comandat o piesa pe un site, pe 11 iunie. Nu a venit nici pana azi. Am primit confirmare de primire a comenzii si ca urmeaza sa ajunga comanda. Pe site zice ca in max 24 de ore o ai. Am trimis mai multe mailuri sa intreb care e situatia si n-am primit niciun raspuns. cer date personale si atat. Faci comanda, ti se raspunde ca e procesata si gata!
      Va multumim pentru comanda facuta la Auto Body Clinic. Daca aveti nelamuriri legate de comanda ne puteti contacta pe email pieseautobody@gmail.com sau telefonic la 0753101974 Luni - Vineri, 8 - 17.
      Confirmarea comenzii se poate gasi mai jos. Va multumim pentru alegerea facuta.
      Din 11 iunie pana in 13 septembrie niciun alt raspuns. Mai repede ajungea cu aliexpres )

      Comment


      • Am facut vineri prima revizie, curios este ca au pus ulei Havoline 5w40 ultra s si nu Elf. Revizia a fost decontata in cadrul programului de revizii incluse in pret, m-a costat doar o mica atentie catre mecanicul care s-a ocupat de revizie.

        Comment


        • Cum ai dat atenția? Te-ai dus explicit in atelier? Ca intr-o reprezentanță Dacia nu ești încurajat să faci asta decât dacă ceri tu. Ești invitat într-o sală cu monitoare sau invitat să te plimbi pe afară până când te sună ei. La cât costă manopera la "oficial" ar fi bine să îi plătească bine pe mecanici.

          Comment


          • La Dacoserv Preciziei au scaune puse special langa posturile de lucru, acoperite cu huse de plastic care se pun si pe scaunele masinii cand este preluata la intrarea in service. Am intrebat daca pot sa asist si au acceptat imediat, nu a fost nevoie de insistente. M-au anuntat de la inceput cei de la receptie ca va fi manopera mai mare pentru ca am adus eu piesele.

            Comment


            • La ASV Brasov, la pct. de lucru din oras (au 2), am plecat cu masina duhnind a tigara (distinsii mecanici si ingineri fumeaza in service), la punctul de lucru dinspre Ghimbav oamenii sunt mai ok si service-ul arata chiar bine. Ambele au monitoare unde poti urmari ce fac, cu toate ca eu am lasat masina dimineata si m-am intors dupa ea cand terminam munca. Acum, ne mai apeland la serviciile lor, am stat cu mecanicul langa masina.

              Comment


              • gecmc94
                Cand a venit mecanicul sa-i dau cheia l-am intrebat daca el se ocupa de masina, i-am spus sa aibe grija sa puna ulei cat trebuie, ma interesa mai mult sa nu puna peste nivelul maxim ca e al dracu de dificil sa scapi de surplus. Cand mi-a adus masina mi-a dat si uleiul ramas, aproximativ 800-900 ml. Deci au pus cat trebuie. Nu am avut curiozitatea sa urmaresc cum face revizia, m-am intors cand mi-au telefonat.

                Comment


                • Mă pregătesc pentru a doua revizie la reprezentanță , am cumpărat consumabilele:
                  -ulei elf sxr 5w40/4L=73 lei (dată îmbuteliere 18.07.2020)
                  -filtru ulei de oe renault,=25 lei
                  -garnitură cupru bușon ulei elring=1 leu
                  -filtru aer oe renault=29 lei
                  -filtru polen mann cu polifenol FP 22 011= 63 lei
                  total consumabile= 191 lei
                  ​​​
                  Attached Files
                  Last edited by mike-5; 14 September 2020, 22:24.

                  Comment


                  • Originally posted by ugabrielu View Post
                    ..., i-am spus sa aibe grija sa puna ulei cat trebuie, ma interesa mai mult sa nu puna peste nivelul maxim ....
                    Dar bine i-ai zis! Asa i-am zis si eu unuia si a zis: "domle, scrie 4 litri in carte, atat punem!" si harsti golit bidonul. Am scos 3-400 ml ca sa ajunga pe joja la maxim. Depinde si cum i-ai zis. Mai bine te duci cu uleiul tau 3 litri si zic: "pune asa ca mai completez eu maine."
                    Ultima data cand am stat langa el i-am zis sa puna 3,6-max 3,8, iar el a zis: sigur.... uite.... 3,8. Verific pe joja.... cam peste maxim.... verific bidonu de 4l.... ramasesera 100 ml. Data viitoare ma duc cu 3 litri si zic s-o lase ca merge asa sau ii duc direct 3,5 l.
                    Daca il rogi sub forma de ordin precis face cum nu zici.

                    Comment


                    • Originally posted by ugabrielu View Post
                      Am facut vineri prima revizie, curios este ca au pus ulei Havoline 5w40 ultra s si nu Elf. Revizia a fost decontata in cadrul programului de revizii incluse in pret, m-a costat doar o mica atentie catre mecanicul care s-a ocupat de revizie.
                      5 ani fara griji! bag ce ulei vor dar dupa 5 ani? Ei ti-au zis ca 5 ani n-ai griji. Dupa aia sa vedem....
                      Parerea mea cu cei "5 ani fara griji" e un experiment. Se pune ba un ulei, ba altul.....5 ani n-ai griji dar pe urma? Iese si din garantie....
                      Eu as lua 5 ani fara griji astia daca mi-as permite sa-mi iau alta masina dupa 5 ani astia. S-o tin pe asta experimentala mai mult de 5 ani....? Eu nu sunt asa curajos daca ma gandesc sa tin masina inca 5 ani

                      Comment


                      • Si la revizii ramane valabila "Vorba dulce mult aduce". La toate reviziile facute nivelul uleiului a fost exact pana unde trebuie (l-au lasat sa se scurga bine pe cel vechi in timp ce faceau alte operatii, pe cel nou turnau "grosier" apoi la sfarsit verificau de cateva ori cantitatea care mai trebuia, plus cu joja). Am toata stima si tot respectul pentru mecanicii vechi din reprezentanta la care merg.
                        Last edited by Gil26; 14 September 2020, 23:54.

                        Comment


                        • Originally posted by Fanez View Post
                          5 ani fara griji! bag ce ulei vor dar dupa 5 ani? Ei ti-au zis ca 5 ani n-ai griji. Dupa aia sa vedem....
                          Eu nu am avut programul 5 ani fara griji si la ultima revizie in garantie tot Havoline mi-au pus (asta s-a intampla in mai, anul acesta).
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • Fanez in legatura cu postul "5922" - Orice lichid se deterioreaza in timp, eu iti recomand sa le schimbi pe toate, inclusiv cel din cutie. La servodirectie, fiind Euro 6 cel mai probabil este GEPDA, adica electrica si n-ai treaba cu schimb de ulei. Care-ti zice ca uleiul din cutie nu se schimba ca se strica cutia sau ca uleiul este "pe viata", vrajeli, am la activ peste 5 schimburi de ulei in cutie si merge de n-are treaba !
                            Distributia la 44 k eu zic sa o mai lasi, este cureaua de prima echipare si este cea mai buna d.p.v. calitativ, macar pana face 60 k sau 4 ani(daca atat este si la tine in carte).
                            Last edited by prometheus; 15 September 2020, 19:23.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Fanez Io am schimbat prima distribuție la 28000km.Tot.Nu basini gen mai merge rolele, in reprezentanta.
                              Pompa de apa, avea saruri verzi de la antigel.
                              Simeringul de distribuție lasa moneda de 50 bani, pata de ulei pe jos.Schimbat si pinionul si garnitura de la baia de ulei puse de origine Renault. Am pus toate kiturile complete distribuție si accesorii skf, simeringuri noi la axa cu came și la distribuție Victor Reinz.
                              Ulei de servo orice Dexron 2.
                              La motor ce vrei tu A3B4 sa fie , mergi pe 5w30
                              La cutie 75w80 GL4 neapărat. Nu pune GL5!!!
                              Antigel pui dacia verde Glaceol Rx typ D cu apa distilata sau dacă vrei mai bun Motul Inugel Optimal gata preparat.
                              Lichid de frana Ate Dot4 SL6. Placute de origine, moi, bune.
                              Cap de bara, bielete de direcție, bascule, bielete antiruliu, pe spate saboti cu cilindri pune de origine.
                              Filtru de ulei Knecht Mahle oc467
                              La aer knecht mahle
                              La polen Mann FreciousPlus
                              Last edited by pistritu; 15 September 2020, 20:30.

                              Comment


                              • GEPDA aste tot hidraulica, are doar actionare electrica. Daca se doreste se poate schimba si lichidul de servodirectie.
                                Last edited by bogdanmardare; 16 September 2020, 07:45.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google