Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mie mi-a fost facut testul pe standul de franare la Eurocar. Au si ITP deci au toate condițiile să facă teste.

    Comment


    • Salut,
      Am un Logan 0.9 TCE din 2016 si se apropie revizia de 4 ani, acum am 58000 km cu ea. Cele 3 revizii de pana acum au costat fiecare in jur de 650 RON (ulei si filtre)
      Revizia de 4 ani vad ca este ceva mai complexa:
      - Kit accesorii (curea si role)
      - Desprafuire tamburi
      - Bujii
      - Lichid de frana
      - Antigel
      - Placute de frana
      - Verificare aer conditionat
      - Ulei motor
      - Filtru aer
      - Filtru ulei
      - Filtru polen

      Am cerut o estimare de pret al reviziei la cateva service-uri autorizate Dacia si pretul este intre 2100 - 2400 Ron, piesele sunt incluse in pret.
      Cine a mai facut anul acesta sau anul trecut revizia asta tot cam pe acolo a platit?
      Va multumesc!

      Comment


      • Cu materialele tale, o scoti la jumate, daca vrei..

        Comment


        • Pe 11 fac revizia de un an. Cand am cumparat masina am luat si pachetul 5 ani fara griji, sau ceva de genul, nu am nimic de platit, piese, manopera, cinci ani. Cred ca am facut o afecere buna.

          Comment


          • Ai plătit cand ai luat cei 5 ani "fără griji", cu varf, altminteri, te ducea mai ieftin cu piesele tale, dar, ma rog, fiecare.......
            Last edited by alex1ioan; 1 September 2020, 20:57.

            Comment


            • Originally posted by oBED View Post
              https://www.pieseautoarges.ro/piese-...a48:45;a50:40; - uite aici
              sau : https://www.pieseautoarges.ro/pachet...-ulei-elf-5w40 , daca mai prinzi si reducerea de 10% .... fa un calcul.

              Fisa de intretinere spune clar Xw40, nu 30, ca "mecanicii" din reprezentante sunt mai destepti (e unu printre noi), ca dezvoltatorul, asta este partea a doua.
              Eu as merge inapoi, le-as arata fisa de intretinere care a venit cu masina si i-as pune sa schimbe uleiul, filtru si saiba, pe banii lor si sa faca mentiunea in carnetul de revizii. Daca comenteaza, OPC, o reclamatie la RAR (o poti face online, atasezi factura si fisa de intretinere). Ti-au facut si test pe standul de frana dupa schimbare? daca nu, scrie si lucrul asta in reclamatia de la RAR.

              sa-si mai si asume tampeniile pe care le fac, nu doar tarife de reprezentanta si dorei de coltu' blocului.
              I-am aratat fisa de intretinere, a dat un telefon si mi-a spus ca nu au 5w40, singura optiune era sa plec fara ulei.
              La programare si inainte de schimb am mentionat ca vreau 5w40, pentru ca am mai patit la TGM acelasi lucru.
              Nivelul uleiului nu a scazut deocamdata, parca acum se simte mai bine la condus.

              Comment


              • Tocmai de asta nu am acceptat "chilipirul" celor 5 ani "fără stres ", la achizitionarea autoturismului , eram convins ca pun ce au pe stoc ,daca pun ,iar al 2 lea principiu, ca nu imi place sa dau banii inainte, decat într-un singur"loc"(si acolo cauti mai ieftin). Merg de fiecare dată cu piesele mele, luate de la magazin de încredere, care achiziționează prin Uzina Dacia(il găsiți pe net , se pot face comenzi online) , însoțite de certificat de conformitate si "ura si la gara", nu mârâie nimeni, ca eu sunt "sefu". Zi frumoasa tuturor!
                Last edited by alex1ioan; 2 September 2020, 09:08.

                Comment


                • Ce magazine online recomandati ptr piese de origine si calitative? Am inteles ca sunt 3 tipuri la kitul de curea accesorii, cum imi dau seama pe care sa-l comand? Cei din zona Ploiesti recomandati un mecanic bun va rog. Daca nu se poate scrie aici din motive de reclama, va rog un PM.
                  Multumesc!

                  Comment


                  • Pt piese, SIMA ARGES (Mioveni)
                    https://www.pieseautoarges.ro/?gclid...EaAvUsEALw_wcB
                    https://www.epiesa.ro/?gclid=Cj0KCQjwhb36BRCfARIsAKcXh6HEU3FOO9Rf7lX0l3J u2qJB6_qOAFzYFzCLg18ZYFla7ASD9fdz_yQaAhiWEALw_wcB
                    Last edited by alex1ioan; 3 September 2020, 09:50.

                    Comment


                    • Salut!
                      Ieri am facut cea de-a patra revizie la babuta mea .Dacoserv Militari sector 6.Mai jos aveti devizul si factura reviziei.Totul a fost cu piesele lor.Mi-au spus ca daca vin cu piese (din afara) nu pot garanta asupra lor.Am zis,ok si ca sa stau linistit mai ales ca aveam si distributia de facut,sa fac cum zic ei.Mecanicul a fost ok no problem.Motorasul toarce linistit mai ales ca are filtre si ulei nou.Masina are 23670 km facuti in afara Bucurestiului.Mai mult drumuri pe autostrada si de munte.In Bucuresti imi place sa merg cu bicicleta,trotineta electrica si de ce nu cu STB-ul .
                      Ca fapt divers,in factura e bagata si crema de maini cu care s-a curatat mecanicul! Tare faza!

                      aEDq4bq.png o2w6Jgc.png dA5K0fB.png
                      Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                      Comment


                      • Mult se mai curata mecanicul ala pe maini cu o jumătate de kilogram de crema la fiecare masina, asa se face avere. La ce-a avut de schimbat nici nu trebuia sa se murdărească pe maini.

                        Comment


                        • Mai bine folosea manuse toata lumea esea mai eftin !

                          sau poate crema era ezact pentru sa protejeze manusele, zic si io ... !?

                          Comment


                          • Inteleg sa bage chestia cu, crema, lavete, degresat-gresat, demontat-montat mocheta portbagaj, cand duci piesele tale, sa se mai scoată si ei, dar in conditiile de fata (la suma asta) mi se pare nesimțire ,hai sa-l ardem, sa nu mai calce pe la noi, clientul nostru, dusmanul nostru.
                            Last edited by alex1ioan; 3 September 2020, 13:07.

                            Comment


                            • Bine ca n-au băgat și taxa de Covid, ca se obișnuiește!

                              Comment


                              • alex1ioan

                                Diferenta de pret intre pachetul fara revizii incluse fata de cel cu 5 ani revizii incluse, pe luna, este de 15 lei. Pe an, asta se traduce, ca as plati in avans revizii in cuantum de 180 lei. Sunt curios cat te-a costat pe tine ultima revizie, mai putin de 180 lei sau mai mult. Cat te va costa revizia de 5 ani cand trebuie sa schimbi o gramada de chestii pe masina. Nu inteleg smecheria "ca pun ce au pe stoc". Tu daca cumperi ulei, de exemplu, de la vreun magazin de profil, dau aia comanda speciala pentru tine la fabrica sau il dau de pe stoc? Ce garantie ai ca uleiul nu este contrafacut? Sa nu spui ca se jura vanzatorul cu mana pe rosu ca e original.
                                Eu zic ca te grabesti cu afirmatia ca reviziile incluse sunt paguboase, dimpotriva este o optiune foarte buna si avantajoasa. Recomand celor care au de gand sa-si cumpere masina noua sa ia calcul foarte in serios oferte Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google