Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ATENTIE!

    Nu stiu daca este locul potrivit, dar vreau sa va atrag atentia asupra unei alte inovatii "a la Dacia".
    Becurile de semnalizare, cele galbene cu o singura faza, nu mai au acei bunbi de pe fasung asezati pe diagonala, ci sunt dispusi asimetric, adica becul standard pe care il cunoastem toti nu se mai potriveste.

    Becul de origine este OSRAM, Germania.
    Attached Files
    sigpic

    Comment


    • nu cumva sunt dispusi asimetric, dar la 120 de grade? adica becul e BAU15S ? Nu pot pune link, ca sunt nou pe forum, dar cauta pe google cum arata.

      Comment


      • Originally posted by dr_p View Post
        nu cumva sunt dispusi asimetric, dar la 120 de grade? adica becul e BAU15S ? Nu pot pune link, ca sunt nou pe forum, dar cauta pe google cum arata.
        Poza am modificat-o eu, nu stiu cate grade sunt intre pini, dar nu sunt pe diagonala, asta am vrut sa spun.
        sigpic

        Comment


        • Ei... nu conteaza exact, dar ii vazusem la 90 de grade si m-am panicat ca mai exista INCA un model de bec.
          Pe asta la 120 il stiu, am alergat dupa asa ceva pentru o Octavie

          Comment


          • Originally posted by M.FLORIN View Post
            Ba da scrie si asta - sunt colegi la care chiar s-a si intamplat.
            Eu sunt unul din cazuri in care la fiecare 50 km parcursi dispar din afisajul respectiv 100 km. Adica acum am 3000 km si afisajul arata 14000 pana la revizie. Din cei 3000 km 80% sunt in oras (Iasi).
            Daca nu aveam respectivul afisaj oare la cat faceam revizia?
            Si mai am o dilema: la mine dispar fix cate 100 km, dar in carte ei arata afisajul respectiv ceva gen 3647 km pana la schimbul de ulei. Care e varianta adevarata?

            Comment


            • Afisajul acela e orientativ. Cel din bord se actualizaza doar din 100 in 100 de km.
              sigpic
              This is My Ride!
              !Visit and enjoy!

              Comment


              • E foarte ok sa te puna sa schimbi uleiul la jumatatea intervalului daca rulezi numai urban
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • nu stiu cum reuseste cineva sa uzeze placutele in 20.000 km! nici daca mi-as propune... nu cred ca as izbuti!
                  Keep walking...

                  Comment


                  • La ce haos este in oras se mananca repede acel ferodou.Sunt multi factori :de la materialul folosit,banii dati pe placute,factorul uman(cel mai vinovat) ))
                    http://www.loganclub.ro/forum/logan_...-t52046p4.html

                    Comment


                    • Placutele nu erau uzate complet, doar ca nu mai rezistau alte 20k. Plus ca stilul de condus si drumurile fiecaruia difera...

                      Comment


                      • Nu se tocesc in 20000km. Si astea, ca si cele de logan 1, tin peste 40000km. E o chestie psihologica sa le schimbi când vezi ca mai au 5 mm grosime, dar aia 5mm tin lejer 20000km. Eu le-am schimbat la 41000km si mai aveau peste 3 mm grosime. Poti pune o poza cu ele?
                        sigpic

                        Comment


                        • Omul a avut de ales intre dacia oil 5w-30w si castrol sau ce a zis ca era 10w40 care probabil erau la acelas pret.
                          Eu am mers numai pe Dacia oil si facut rezia chiar si la 21.000 km fara probleme.
                          Cum am spus si eu si chiar am postat si fotografi la 20.000 km placutele chiar sunt in regula dar nu cred ca la toata lumea ar mai tine inca 20.000.
                          Ori cum am sa testez treaba asta pentru ca ma apropii de revizia de 60.000 si cred ca imi vor spune sa schimb si discurile de frana dar am de gand sa merg pana ajung fier pe fier si atunci ma voi lumina si cu durata de viata a placutelor.

                          Acum ma uitam la revizia mea de 40.000 si am platit 1.038 ron cu placute cu tot.
                          Deci 800 ron e bomboana.
                          Last edited by stoicanu; 10 December 2013, 22:58. Reason: Automerged Doublepost
                          sigpic

                          Comment


                          • Adevarate preturi pt revizie dl. STOICANU, iar la faza cu placutele de frana si discurile schimbate e o diferenta de la cer la pamant .... daca mergi mereu exterior iti zic eu ca placutele si discurile sari lejer de 60 k si 100 k (discurile) , iar daca mergi numa in orash gen taximetri la 30 k 40 k maxim is gata placutele (adica fier pe fier)
                            !

                            Comment


                            • off topic : stoicane din cate ai vazut sau ti-ai dat seama daca placutele de l2 sunt aceleasi ca la logan 1?
                              discurile sar de 100.000 km fara stres
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Stoicane ne-ai rupt cu scoru ala! Vai ce japca!
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google