Insonorizare Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu dupa ce am terminat usile si am mers pe A1 80km cu 140-160 se aude cum vajaie in dreptul la cheder. Sigur nu preseaza cum trebuie.

    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

    Pt cine este interesat la upcar.ro este la oferta STP.

    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
    Last edited by dl_dr25; 17 April 2018, 09:15. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • da-i cuiu` de blocare mai spre interior, din aproape in aproape. iti dai seama dupa "efortul de trintire". daca tot se mai aude dai si balamalele mai spre interior.

      Comment


      • Si am continuat
        Attached Files
        Last edited by 77sky; 22 April 2018, 18:39.

        Comment


        • Avand bancheta fractionara si fiind pe fermoar, am introdus in spate pasla ( fononim).
          La un mic drum pare ca nu se mai aud asa gropile pe spate si nici rotile.
          Attached Files
          Last edited by 77sky; 22 April 2018, 18:39.

          Comment


          • poate ca nu le mai auzi da` ele, sigur, se misca

            Comment


            • @devreg
              Propui sa pun aparatul de sudura pe articulatie? Aici nu vorbim de insonorizare ?
              Am mers si astazi, este super cum se aude, suna infundat precum o masina normala
              Momentan am facut plafonul, usile si panoul din spate. Dupa calculul meu am ingreunat masina cu 17 - 18 kg, pana la final cred ca ma duc undeva la 25kg care de pe acum spun ca nu le regret.

              Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

              Comment


              • De unde ai luat pasla?

                Comment


                • Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.


                  Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                  Comment


                  • Bună idee ai avut dl_dr să spui de greutate. Am luat cifrele maselor de pe siteul Dacia.

                    Logan SL Prestige Plus (cu MediaNav, TCe 90, 5+1 manual, jante de 16, CB, AC)
                    Masa proprie (min-max) 1087 - 1174 kg

                    Sandero Stepway (TCe 90, 5+1 manual)
                    Masa proprie (min-max) 1115 - 1170 kg

                    Te-ai gândi că cele 20 de cm în plus ale Loganului în portbagaj fac mai mult de 4 kg. Ar mai putea fi diferențe pe la scuturi sub mașină dar Loganurile cu dotări pretențioase la cam au pe toate. Putem specula că Sandero-ul este mai bine antifonat având cele 20 de kg de lucruri pe care le-ai pus tu. Sau că are niște chestiuni care întăresc structura de rezistență, având scoruri mai bune la testele de impact.

                    Comment


                    • Nu imi trecea prin cap sa caut asemenea cifre . Dar sunt sigur ca sandero are ceva lucruri in plus ex deflectoarele care vin la roti, rezervor si punte, care pe nici un logan eu nu stiu sa fi avut.

                      Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                      Comment


                      • Un pret bunicel, se poate si mai bine.
                        / Pentru a reduce zgomotul din masina este recomandata o izolare fonica.Rezultatele sunt obtinute prin eliminarea vibratiilor produse de componentele metalice.Materialele CTK sunt pr


                        Si pe upcar sunt ceva reduceri.

                        Poate este cineva interesat sa impartim acest pachet https://www.upcar.ro/material-insono...ck-1-8-mm.html , nu am nevoie de mai mult si pe unde il folosesc merge mai bine pe negru fiindca este posibil sa fie putin vizibil altfel mergeam CTK.

                        Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
                        Last edited by dl_dr25; 11 July 2018, 17:20. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Revin cu câteva poze cum am izolat fețele de uși. Am dat jos cotiera (pe lângă clipsuri (cleme) are și patru șuruburi) și buzunarul de depozitare, am pus burete peste tot unde făceau contact, am izolat fiecare clemă, apoi am pus burete ”CTK” peste. Am pus burete și între plasticul de la spațiul de depozitare și partea de jos (unde atinge puțin). Am îmbrăcat toate clemele ce țin fețele de uși cu o bandă ”STP Anti Squeak”, cu aceasta am izolat și mânerul cromat de la ușile din față. Îi mulțumesc lui t0rquemada pentru sfaturile cum să izolez total fața de ușă. Nu mai vibrează nimic, nici dacă dai cu pumnul. P.S. pentru că nu sunt prea mulțumit de poziția tweeter-ului (care a fost pus în locul manivelei pentru ferestre), nu se aude chiar cum trebuie, o să fie mutat în spate, în stâlpii din spate. În spațiul gol o să pun un tweeter fals (dacă se poate spune așa).
                          Attached Files
                          Last edited by Danis702000; 21 July 2018, 23:24. Reason: greșeli de ortografie.

                          Comment


                          • Eu as plati 1000 Euro in plus la orice model Dacia, dar sa faca naibii odata plasticile alea cum trebuie! Stam sa ne chinuim cu totii sa buretam pe toate partile masinile, sa imbatranim de nervi ca scartaie ca un celofan din toate colturile, mai ales iarna.
                            MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                            Comment


                            • Salut, vreau sa va întreb dacă a folosit cineva materiale de insonorizat cumparate de pe Alli expres sau eBay?
                              Am înțeles ca stp e profi dar și prețul e pe măsura.

                              Comment


                              • Salutări! Da, ”STP” sunt făcute în Rusia, sunt de foarte bună calitate, nu se compară cu cele din China (oricât de dragă îmi este China). Oricum, am remarcat că materialele din Rusia, oricare, sunt de mai bună calitate decât cele din China (și Rusia îmi este dragă pentru ingeniozitatea lor, și altele, pentru că multe îmbunătățiri pentru mașină vin de acolo). Am pus materiale din China la cele două mașini, au căzut foarte repede cele din China. Singurul loc unde au rămas sunt pe podea și la portbagaj (ușa).. În rest, pe uși, stâlpii centrali..etc, au căzut. Bine, unele au avut un lipici foooarte puternic, nu le mai poți da jos. La apă, în contact cu apa, cele din China nu miros prea bine. Materialul din spatele difuzorului (cel cu conuri) este tot de la ”STP”, stă lipit foarte bine. Materialul din China l-am pus și sub bancheta din spate, acolo este presat și nu se dezlipește. Bine, eu am pus un strat de ”STP” inclusiv unde este bancheta, apoi materialul din China, peste care am pus pâsla groasă, peste care vin pâsla de la Dacia și mocheta. Cum bine mi-a spus și t0rquemada, am exagerat cu materialele. ”STP” este printre cele mai ieftine, sunt altele mult mai scumpe.
                                Attached Files
                                Last edited by Danis702000; 3 June 2019, 23:48. Reason: adăugare Rusia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google