Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cati km de cand s-a resetat?
    Este foarte ciudat...pentru ca lumea se lauda cu 5.X in exterior la 1.2

    Comment


    • Am testat și eu și din contra cu petrom 99, în exterior consuma mai mult .

      Comment


      • Originally posted by bolovan View Post
        Cati km de cand s-a resetat?
        Este foarte ciudat...pentru ca lumea se lauda cu 5.X in exterior la 1.2
        160km

        Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

        Comment


        • @aris86 nu cred ca era de la cifra octanica...sau mai proasta (adica putere calorica mai mica...prin urmare arde mai multa)...sau ai mers tu mai sportiv

          sorin74ivn foarte interesant. Si viteza medie? (pormit ca-i ultima intrebare).

          Comment


          • Se accelera mai ușor, asta am observat și consum mai mare. În rest m-am obișnuit cu efix95 și nu mai vreau sa fac experimente.

            Comment


            • Eu pe 1.4 am facut experimente cu benzina...concluzia? A fost 0. Mai repede simteam diferenta cand schimbam filtru de aer
              La motofierastrau...doar 95...nu o sa vada decat din greseala cifra octanica mai mare.

              Comment


              • Originally posted by bolovan View Post
                @aris86 nu cred ca era de la cifra octanica...sau mai proasta (adica putere calorica mai mica...prin urmare arde mai multa)...sau ai mers tu mai sportiv

                sorin74ivn foarte interesant. Si viteza medie? (pormit ca-i ultima intrebare).
                In jur de 45km/h.Stai linistit ca nu ma deranjaza!O seara frumoasa la toti!

                Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

                Comment


                • 45 Km/h este deja viteza de exterior.
                  EU acum ca am mers pe drumuri foarte putin circulate am reusit sa sar la 22Km/h...si am mers mult si la ore cu circulatie putina.
                  In medie in oras am 17-18Km/h

                  Multumim la fel!

                  Comment


                  • La 45 km/h scoti consum de 5.x % si cu benzina de 95!

                    Comment


                    • Am facut un drum la Craiova acum patru zile ,din cauza asta este viteza medie peste 18km/h!!

                      Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

                      Comment


                      • Si din cauza asta consumul mediu 5.5%

                        Comment


                        • Cu aceeasi viteza medie, benzina 95 aveam 7.5!!

                          Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Referitor la faptul ca daca mergi cu benzina 99 ai consum mai mic sau mai mare fata de 95.

                            Personal am testat si retestat daca intradevar un carburant cu cifra octanica mai mare aduce performante mai bune pentru motor. (testat pe 0.9 tce, 1.2 16v, 1.4Mpi, 1.8 8v, BMW 528i).

                            Concluzia: Pentru motoarele obisnuite nu este nicio diferenta notabila. CB dictand puterea in sarcina a motorului (forta de mapare a injectoarelor) idiferent de carburant. In Romania benzina nu are cifra octanica idicata la pompa si din aceasta cauza atunci cand alimentam cu benzina 99 ni-se pare ca motorul trage mai bine ( aia de 95 e undeva la 92, va spun asta din surse oficiale, nu din capul meu).
                            E logic ca daca mergi cu benzina care are cifra octanica usor sub pragul celei ptr care masina a fost conceputa, ea dezvolta o compresie motor relativ mai mica decat cea obisnuita, iar daca mergi cu 99 arderea e mai intensa, rezulta un consum usor mai ridicat.
                            De ce simtim totusi un demaraj mai bun cu 99, pentru ca asa cum am spus mai sus arde mai bine (mai bine inseamna mai repede ptr motor -> consum un pic mai mare). Gazul emanat in timpul improscarii pistonului cu benzina de catre injector explodeaza mai repede si exercita o forta cinetica mai mare asupra capului pistonului, de unde rezulta acel demaraj mai bun. Cu cat cilindreea este mai mare cu atat efectul se resimte mai putin.

                            PS: sper ca ati inteles ceva...oricum or sa creada unii ca bat campii

                            Comment


                            • @Amiralul benzina nu explodeaza...ci arde
                              Faptul ca benzina cu cifra octanica o consuma mai repede se datoreaza faptului ca scanteia este data putin mai tarziu (efectul de knoking)...ceea ce duce la o ardere tarzie. De exemplu, la un motor turat, arderea nu este completa nici in evacuare (de aia iese flacara pe toba). Ca dai si scanteai mai tarziu...si mai rau. Situatia ideala este cand benzina arde complet in momnetul scanteii...atunci se dezvolta energia maxima, presiunea maxima...iar pistonul transforma o mai mare parte din nenergie in miscare (de asta motoarele concepute pentru turatie mica sunt mai eficiente)

                              P.S. @Amiraul dar nu sunt verificati? Sitam ca exista o toleranta...dar 92...nu-i cam mica?)

                              Comment


                              • @bolovan m-am referit la gazul emanat de benzina inainte de arderea propriuzisa, cand bujia da scanteia si carburantul incepe sa arda. Multam ptr completare Bine punctat efectul knoking ;)

                                Din pacate da...tata a lucrat in domeniu...si cam asa e, sa ai ocazia sa alimentezi din Germania sau Franta si sa vezi diferenta....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google