Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ai pus o alta intrebare si nu ai primit raspuns din cauza discutiei despre consum?
    „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

    Comment


    • Originally posted by Amiralul View Post
      am mers in germania cu audi a8 2.0 tdi 140hp

      Scuzele mele pt off-topic, insa eu nu am auzit/citit de A8, 2.0 tdi si 140 hp. Imi poti da pe privat un link catre acea masina? Am cautat, din cauza ca nu auzisem de 2.0 diesel, si cel mai mic motor, diesel, e de 2.5, 150 hp.

      Comment


      • Originally posted by tipicarul View Post
        Ai pus o alta intrebare si nu ai primit raspuns din cauza discutiei despre consum?
        Da foarte tehnic!

        Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

        Comment


        • Originally posted by sorin74ivn View Post
          Haideti sa incheiem cu dicutiile despre consum!Mi-a placut faptul ca opiniile noaste despre acest subiect au fost constructive!!Multumesc

          Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk
          Aici este si mai tehnic!
          Ai lansat un subiect! Lasa lumea sa se lamureasca, daca asta doreste!
          Last edited by tipicarul; 6 April 2017, 16:21.
          „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

          Comment


          • Sa lăsăm discuția sa curgă lin, foarte interesante argumentele.

            Comment


            • Originally posted by tipicarul View Post
              Aici este si mai tehnic!
              Ai lansat un subiect! Lasa lumea sa se lamureasca, daca asta doreste!
              Ok sunt de acord!Serios Bravo colegii!

              Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

              Originally posted by aris86 View Post
              Sa lsm discuia sa curg lin, foarte interesante argumentele.
              Corect!

              Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk
              Last edited by sorin74ivn; 6 April 2017, 16:38. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Chiar așa: Cum ai scos tu viteza medie 230??? Avion, racheta, ceva?
                Last edited by AlexPetro; 6 April 2017, 16:50.
                Prowd of my new wheels!

                Comment


                • Ei daca este interesant mergem mai departe!

                  Turatia cea mai economica pe curba de consum specific coincide cu turatia de cuplu maxim.
                  Adica la turatia de cuplu maxim avem si consumul specific cel mai mic.
                  Asta inseamna ca randamentul termic si gazodinamic (schimb de gaze) este maxim in turatia de cuplu maxim. Deci fazele de distributie (avans deschidere supape/intarziere inchidere supape) care asigura derularea optima a celor 4 timpi (admisie-compresie-aprindere si detenta-evacuare) din ciclul motor, sunt cel mai bine echilibrate in aceasta turatie. Daca am avea un sistem de distributie variabil cu turatia motorului, atunci vom putea obtine o plaja de turatii mai mult sau mai putin larga, la care cuplul motor ar atinge valoarea maxima si consumul de combustibil valoarea minima pe un palier si nu doar intr-un singur punct... acest lucru exista deja pe "rasnita" aceea uimitoare cu numele 0,9 Tce.

                  In concluzie, utilizarea economica a unui motor cu ardere interna se poate face daca el functioneaza in mod preponderent in zona de turatie de cuplu maxim, lucru care nu este chiar atat la simplu in cazul motoarelor automotive cu distributie clasica.
                  Last edited by tipicarul; 6 April 2017, 17:03.
                  „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                  Comment


                  • Cu ce bujii este echipat din fabrica L2 1.2 16v 2016?

                    Comment


                    • Poate sa vina cu NGK sau Renault, ambele fabricate în Franta.

                      Comment


                      • Ai schimbat bujiile? Adica tu personal, nu mecanicles. Ce cheie se potriveste?

                        Comment


                        • Originally posted by AlexPetro View Post
                          Chiar așa: Cum ai scos tu viteza medie 230??? Avion, racheta, ceva?
                          Pai hai sa te lamuresc:
                          Agregatul folosit - Suzuki GSX-1300R-K9 (Hayabusa generatia a 2a, an 2010) motor 1340 cmc 16v, initial 197 CP, dupa chip tuning, pinion custom, raporte modificate, filtre sport, Lucrat la partea de carenaj pentru aerodinamicitate (fara a influenta CP), a ajuns la 230CP, masurati la roata.
                          - cuplul initial 135 nm, ulterior150 nm (parca)
                          - greutate 250kg mobra + 21/22 carburant + 100kg motociclistul (eu)
                          - echipament rider (costum integral piele Dainese) + casca Schubert C3Pro, care la vremea respectiva era una dintre cele mai aerodinamice casti de pe piata, si care dupa umila mea parere inca este
                          - anvelope semi-slick (da, eram mai prost pe vremea aia, am schimbat un set intr-un sezon exclusiv pe asfalt)
                          - temperatura exterioara max. 25 grade, uscat
                          - autostrada aproape goala

                          Viteza medie a fost inregistrata pe GPS.

                          Sper ca te-am lamurit.

                          @restul: scuze pentru off, am simtit nevoia sa raspund
                          Last edited by m3dic911; 6 April 2017, 21:15.

                          Comment


                          • Mai bine sa deschidem un topic: "cu ce ne laudam?"

                            Comment


                            • Se poate sterge postul, nu ma supar.
                              Toste cele bune!

                              Sent from my 6055K using Tapatalk

                              Comment


                              • Mulțumim de informație, nu este nicio lauda.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google