Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Capacul rotii de rezerva nu are maner, in loc de maner e doar o gaura, iar zgomotul e puternic in habitaclu, ne se aude infundat ca din portbagaj. Senzatia a fost ca atinge ceva tablia de sub luneta, ca nu e inzavorat corect spatarul la bancheta si vibreaza, dar zgomotul apare si cu, si fara pasager in spate. Cred ca e ce a zis Torq, o sa verific week-end-ul asta cu atentie, sper sa rezolv.

    Comment


    • Lași spătarul rabatat complet și dai o tură

      Atenție inclusiv la manivela cricului, dacă ai cric fără colier elastic
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • M-am intors de la bricolat. Sa incep cu inceputul: dupa mai multe teste (ciocanit in diverse piese, mers cu bancheta spate coborata) m-am convins ca sursa zgomotului o reprezinta piesa de plastic ornata cu mocheta care se afla sub luneta, pe polita spate. E construita dintr-o singura bucata de plastic suficient de rigid incat sa zornaie. Sursa zornaiturilor o constituie un punct de contact mecanic cu o piesa din caroserie. Dedesubt punctele critice le reprezinta protuberantele formate de balamalele portbagajului si rola centurii de pe centru. Le-am izolat cu burete care se pune sub parchetul melaminat, dar zornaitul era tot acolo. Am identificat ca urmatoarele zone cu probleme colturile tabliei dinspre marginile exterioare ale lunetei, motiv pentru care am indesat tot niste burete pentru parchet intre tablie si luneta. La urmatorul test drive au disparut zgomotele. E liniste. Sunt un pic dezamagit pentru ca urmatoarele zone pe care voiam sa le izolez erau punctele de contact ale tabliei cu ornamentele de plastic care imbraca pe interior stalpii C si apoi zona unde rama care delimiteaza stopul central de frana poate atinge luneta. Nu a mai fost nevoie. Multumesc pentru sugestii, sper ca experienta mea sa fie de ajutor si altora.

        Comment


        • Originally posted by danut.benghiu View Post
          Computerul de bord iti arata presiunea in pneuri?
          Pai o setezi la cat spun ei in carte 2,1 bari si daca scade te avertizeaza ca sa te duci sa o umfli..Nu am setat-o momentan dar asa scrie in manualul de utilizare al masinii,ideea e ca optiunea asta apare.

          Originally posted by t0rquemada View Post
          E vorba de ceas, odo, jurnalier, SET TP, revizie (când intri în ultimii 1500km)
          Tu practic ai spus folosind termeni de specialitate ce am spus si eu ca imi afiseaza,dar tot nu m-ati lamurit cum activez acest computer de bord si unde se poate face treaba asta,la un electrician sau unde si daca e si vorba de garantie ca daca ma duc cu ea la revizie si vad aia sa nu imi gaseasca motiv sa pierd garantia.
          Last edited by Remus91; 4 August 2018, 17:21. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Am primit și eu recent o rechemare la al meu logan diesel in service privind modificarea la norma de poluare (6b cred).
            Aveți idee, se merită sa merg sau sa o las cum este de când am luat-o? Pentru cine a fost la ei, se simte vreo modificare la cum trage masina sau alte schimbări in bine sau rău?

            Comment


            • Modificarea se face automat la prima vizita in reprezentanta. Adica poti doar sa amani momentul. Daca nu vrei sa se intample trebuie sa nu mai duci vreodata masina in reprezentanta (valabil si pentru urmatorii propietari ai masinii, daca o sa fie cazul!). Posibil ca in viitor sa ai probleme la ITP daca nu faci update-ul.

              Comment


              • De când am mașina, nu am făcut și nici nu o sa fac vreo revizie la ei.
                Știi cumva dacă mașina se manifesta diferit după actualizare?

                Comment


                • Din experienta proprie: nu stiu (nu a fost cazul).
                  Din auzite: nu (evident aprecierea este subiectiva).

                  Comment


                  • Originally posted by danielbostan View Post
                    De când am mașina, nu am făcut și nici nu o sa fac vreo revizie la ei.
                    Știi cumva dacă mașina se manifesta diferit după actualizare?
                    ce an este masina?
                    laureate 1.5l, albastru marin

                    Comment


                    • Salutare,daca e cineva din Tg Jiu pe forum care are un tester si m-ar putea ajuta si pe mine(contracost desigur) rog sa-mi lase mesaj cu nr lui de tel.Ms.

                      Comment


                      • Originally posted by ten View Post
                        ce an este masina?
                        Noiembrie 2015. Primul model când au băgat euro 6

                        Comment


                        • Toate masinile noi (1 septembrie 2015 - 31 august 2018) trebuie sa respecte norma de poluare Euro 6b.
                          Daca nu se face actualizarea soft-ului nu se trece urmatoarea inspectie tehnica periodica.

                          Comment


                          • Si cum verifica inginerul de la ITP daca am sau nu actualizarea?

                            Comment


                            • După valoarea noxelor, aka CO2, sau crezi ca nu au în sistem valorile.

                              Comment


                              • Salutare,

                                a folosit cineva creion retus pentru zgarieturi vopsea?
                                ce imi recomandati pentru culoare bleu cosmos?

                                gasesc pe net culoare bleu spatial, bleu stelar, dar nu bleu cosmos... care o fii nuanta mea?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google