Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu mai toate masinile le-am spalat la motor cu presiune
    Am evitat anumite zone mai sensibile
    sigpic

    Comment


    • Nu inteleg care ar fi motivul, oricum raman zone pe care nu le poti curata. Multe piese pot oxida (bujii incandescente, suruburi care trec prin aluminiu) alte parti nu trebuie stropite (alternator etc). O singura data mi-a spalat motorul un mecanic fara stirea mea si m-a scapat de grija a vreo 500 de lei pe un releu regulator si niste maruntisuri la VW.

      Comment


      • Ce ET au jantele de Logan 2 ?
        Sau mai exact merg jantele de Logan 1 ET 43 pe Logan 2 ?

        Comment


        • Jantele de logan 2 au ET 40
          Eu am mers cu jante de logan 1 pe anvelopele de iarna pe al meu logan 2... deci da merg dar nu stiu exact daca si ce implicatii au in timp

          Comment


          • Originally posted by claudius_log View Post
            Mergi cumva cu ECO activat?
            Eu n-am intalnit manifestarile descrise de tine nici in modul ECO nici in modul normal; mai precis sunt multumit de AC, n-am sesizat nimic anormal in functionarea lui.
            nu merg cu eco activat.
            sigpic

            Comment


            • Buna ziua,

              Urmeaza sa achizitionez un autoturism Dacia Logan 2 nou prin programul "Rabla 2018".

              Singura optiune obligatorie este Aerul Conditionat, datorita unui copil mic (6 luni).

              Nu stiu ce motorizare sa aleg intre:

              1.0 Sce ~ 7000 EUR (Cu tichet Rabla scazut)
              0.9 Tce ~ 8000 EUR (Cu tichet Rabla scazut)
              0.9 Tce + GPL(din fabrica) ~ 8500 EUR (Cu tichet Rabla scazut)

              Care motorizare este mai fiabila?
              Din cate am citit pe forum, la 0.9 Tce sunt probleme cu distributia pe lant.

              Eu as inclina totusi catre 0.9 Tce pentru puterea mai mare, plus GPL pentru cost mai redus/km.

              Ce varianta imi recomandati?

              Estimez ca voi efectua aproximativ 10.000 Km/an.

              Marea majoritate in weekend pe traseul Bucuresti- Breaza (pe varianta autostrada Bucuresti - Ploiesti).

              Doresc o masina de familie, cu costuri cat mai mici la intretinere si cat mai putine probleme tehnice .


              Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.

              Comment


              • Salut,

                nu cunosc motorul de 0.9 TCe. referitor la 1.0 SCe poti sa cauti in forum parerea mea ca si utilizator.

                http://www.loganclub.ro/forum/logan_...t59119p44.html

                referiror la consum:

                https://www.youtube.com/watch?v=7ag9R58VEQs

                „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                Comment


                • @stefanbeton:

                  Aș alege oricare din variantele 0,9Tce. Problemele cu lanțul au aparut in jurul a 100000km. Acești km ii vei parcurge probabil in 8-10 ani.

                  Strict legat de lanțul de distributie, de unde știm că 1.0 Sce nu va avea probleme?

                  Asta este părerea mea ca posesor de 0.9Tce. Incearca să faci un drive test cu ambele motorizări.

                  Toate cele bune!

                  Comment


                  • 100.000 km in 8-10 ani?? Eu nu as prea crede. Eu am 1,5 ani si am deja peste 50.000 km, tine de cat merge fiecare. Nu zic ca este imposibil in 10 ani sa faci doar 100.000 km dar sunt si alte cazuri.

                    Comment


                    • "Estimez ca voi efectua aproximativ 10.000 Km/an."


                      pai daca asa zice omul.....
                      Last edited by 77sky; 24 August 2018, 19:10.

                      Comment


                      • Cel care a pus intrebarea initiala a spus ca va face in jur de 10.000km pe an... Deci raspunsul anterior este corect.

                        Comment


                        • Ok, greseala mea dar eu unul nu as face o alegere asa de importanta cu gandul ca fac doar 10.000 de km pe an si sa stau tot timpul cu gandul ca pe la 100.000 o sa imi pice nu stiu ce piesa la masina. Nu vreau sa influentez pe nimeni doar ca planul de acum cu 10.000/an este posibil sa nu fie real tot timpul.

                          Comment


                          • Ambele motoare sunt generatii noi, dar as inclina spre 0.9 TCE, desi sunt probleme cu lant etc. consumul e ok, are si putere cat de cat..
                            nu stiu daca ai mari avantaje cu GPL la 10000 km/an
                            La achizitie personala am avut de ales intre 1.2 16v si 0.9 tce, am ales 1.2 bazandu-ma pe traditia acestui motor si durabilitate, accesibilitate la intretinere si sincer nu imi pare rau, este peste asteptari, iar daca il tii peste 2500 ture nu se simte ca ai numai 73 cai..

                            Eu am 40.000 in 2 ani.

                            in legatura cu spalatul motorului, exista spalatorii care fac si asta si iti protejeaza tot ce e sensibil.
                            Presiunea folosita este mica, nu se spala cu jet. Se folosesc solutii speciale pentru motor, pentru a evita probleme de oxidare etc..
                            Stiu ca nu se spala, veti gasi asta mentionat si in carte si cred ca undeva am vazut un semn cu spalutul interzis.
                            Am si cheder la capota tocmai pentru ca inainte, cand nu aveam, toata apa+mizeria din fata ajungeau pe motor.
                            Acum este foarte mult praf depus in 2 ani, de pe diferite trasee..
                            O sa imi fac timp sa fac o curatenie generala cu servetele si solutie speciala de spalat, pe baza de apa, degresanta.

                            ca tot veni vorba de spalat, ce folositi pentru a curata mocheta si tapiteria?
                            nu ma trimiteti la spalatorii pentru ca folosesc zilnic masina si nu o pot lasa toata ziua acolo si nici nu am incredere sa o las pe mana lor.
                            Tapiteria de SL Plus e foarte pacatoasa, se pateaza din orice si nu se mai curata usor de mocheta ce sa mai spun, cred ca stim cu totii cum e..
                            Last edited by nyk_v26; 24 August 2018, 15:31. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Are avantaje la gpl din ori ce pozitie
                              La jumate costul carburantului
                              Cat despre motoare nu m-as gandi decat la variantele cu 0.9 tce
                              sigpic

                              Comment


                              • Chiar mai ieftin. In Brasov gasesti gpl cu 2.2 lei.
                                Last edited by 77sky; 24 August 2018, 19:10.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google