Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • afirm si eu spusele lui stoicanu, calcar e ala suta la suta de la apa. Am avut si eu de foarte multe ori si in cele din urma dispar dupa ceva timp
    laureate 1.5l, albastru marin

    Comment


    • Mulțumesc băieți, eu am fost șocat când am văzut că nici după geam nu se ia. Pe viitor am sa evit aceste spălătorii pe cat posibil.
      Last edited by alex1ioan; 12 August 2018, 20:31.

      Comment


      • Las-o asa nu mai freca. La prima ploaie dispar, apa de ploaie este foarte "moale" adica nu contine saruri si va dizolva repede calcarul acela.

        Comment


        • Mulțumesc Vali, cat mă saturasem de ploi , acum dabia le aștept.Sper sa fie bine.

          Comment


          • Acele pete sunt rezultatul a doi factori, am mai patit-o si eu, din neglijenta:
            Soare puternic, apa dura (calcaroasa)
            Atunci cand nu stergi rapid acea apa de pe masina, imediat dupa spalare, fiind si soarele arzator, apar acele pete urate...
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • Într-adevăr era soare puternic, totuși neglijenta asta sper sa nu mă coste și să fie învățare de minte pe viitor. La tine s-a rezolvat? Ms

              Comment


              • Alea sunt cea mai mica bătaie de cap in ceea ce priveste masina ��. Stai linistit, cum au sfatuit si ceilalți colegi, dispar ori la ploaie, ori la o noua spălare.
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • Daca nu ai rabdare pana la prima ploaia si te deranjeaza chiar atat de tare, ia un burete (de preferabil invelit cu microfibra), pune un strop de sampon, umezeste-l usor si sterge masina. La urma sterge usor cu o carpa din bumbac.

                  Comment


                  • Ai spălat la oxy?

                    Comment


                    • Am spălat pe o porțiune cu șampon, am șters cum spui,petele persistă. Ce e oxy?

                      Părerea mea e că soluția de spălat fiind soare s-a uscat pe mașina, fiind pete de detergent.

                      Originally posted by alex1ioan View Post
                      Oameni buni, mă confrunt cu o problema delicata. Am spălat mașina la o spălătorie rapidă și în urma acestei operații am rămas cu niste pete albicioase după uscare. Am incercat sa o spăl pe o porțiune acasă, dar petele persista. Daca insiști cu degetul pe pata, dispare dar cu greu. Culoarea este gri comete. Ce sa fac, va rog un sfat?
                      Aici în primul post cu problema
                      Last edited by alex1ioan; 13 August 2018, 09:08. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Atunci intr-adevar este neplacut. Iti ramane doar speranta ca vor dispare in timp, cum spun ceilalti. Eu n-am patit asa ceva la nicio masina, indiferent unde a fost spalata. Toate urmele (pete, scurgeri) aparute ulterior le-am sters imediat extrem de usor fie ea vopsea metalizata sau nu. Masini personale am avut doar albe, cea de acum fiind prima argintiu metalizat. Este adevarat ca nu o spal decat dimineata sau seara si doar la umbra.
                        O spal la self doar daca este extrem de murdara, dupa drumuri facute prin noroaie sau iarna, din cauza substantelor imprastiate pe drumuri. In rest, furtun, sampon sau sapun lichid (primite cadou de la farmacie), bureti, doua galeti si carpe din bumbac. Obligatoriu cu bureti inveliti in fibra si exclus orice fel de perie, indiferent cat de fina ar parea la atingere.
                        Ultima data am luat un buretel cu silicon pentru pantofi si i-am dat pe toate partile negre din plastic si pe chedere.

                        Comment


                        • Pe culorile deținute de tine nu au cum sa se vadă astfel de pete. Aștept să treaca(daca or trece) de la sine, nu vreau sa mai insist pe ele, oricum unde am insistat cu laveta cu microfibre se vad ușoare urme pe lac.

                          Comment


                          • Amesteca apa cu otet 50/50 intr-un pulverizator . Dai pe
                            portiuni si stergi stergi cu o laveta . Nu ramane nici un fel de urma . Spor !!!

                            Comment


                            • Sa o lase asa
                              Posibil sa faca mai rau daca insista cu frecatul
                              sigpic

                              Comment


                              • Soluție cu oțet cum a zis @Crys. In trecut am fost frecvent în situații chiar mai dificile, de la praful de var . Duceam mașina la spălătorie și așa rezolvau (după spălarea normala)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google