Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Este senzorul de temperatura acel "tumburuc".

    Comment


    • Am masurat volanul...diametru interior 31cm, exterior 34 cm.
      Cred ca ma risc , caut piele sa fac husa in regim diy...
      Logan 0.9 TCe 2018

      Comment


      • Originally posted by nelu_242000 View Post
        Cred ca ai nevoie de circumferinta volanului, nicidecum de diametru.
        Asta in cazul in care iei pielea sa o cosi.
        Daca iei o husa gata facuta, atunci ai nevoie de diametrul volanului.
        In mod normal ai nevoie de diametrul volonaului. Circumferinta este un calcul aritmetic simplu. Diametrul interior, exterior, mediu alta discutie.

        Comment


        • ma puteti ajuta va rog cu 2 poze precum cele atasate la trusa medicala ( eticheta si poza cutiei ). Ma intereseaza cei cu masini cumparate recent mai ales
          You do not have permission to view this gallery.
          This gallery has 2 photos.

          Comment


          • Pai cei cu masini cumparate recent ar trebui sa aiba trusa medicala cu eticheta "prospata" , tu daca ai cumparat masina in 2014 deja ti-a expirat(conform etichetei din poza) si trebuie fie sa cumperi kit de prelungire a valabilitatii cu inca 2 ani parca sau trusa completa cu eticheta din anul curent.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • In trusa aia este niste pansament, o foarfeca si niste chestii de plastic. Ce anume expira? Nu mai e bun pansamentul sau plasticul ala? Se strica?

              Comment


              • Bun. Ce spun unii:
                Pentru a evita neplăcerile în cazul în care poliţia sau inspectorii RAR vă controlează trusele, este bine să aveţi următoarele dispozitive medicale, conform Ordinului 987/2007: foarfece, dispozitiv intermediar pentru respiraţie gură la gură, o rolă de leucoplast, patru plasturi, cinci pachete de comprese de tifon sterile, două feşe de tifon, două bandaje triunghiulare, patru pansamente sterile absorbante, o faşă elastică, două perechi de mănuşi de unică folosinţă, ace de siguranţă şi folie izotermă
                Ce spune legea. Codul Rutier 2018 - OUG 195/2002, actualizata 2018:
                Articolul 8: Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul, tractor agricol sau forestier si tramvai trebuie sa fie dotat cu trusa medicala de prim ajutor, doua triunghiuri reflectorizante si un stingator de incendiu, omologate
                Si sanctiunea:
                Clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amenda: Articolul 100: 13.conducerea unui autovehicul si tractor agricol sau forestier care nu este dotat cu trusa medicala, triunghiuri reflectorizante si stingator pentru incendii, omologate
                Cuvantul cheie este : omologate. Termenul de valabilitate este inclus oare in omologare?
                Dar despre legile "inteligente si clare "discutam la cafenea (trebuie adusi bani cinstiti la buget).

                Oricum a fost binevenita asta. Voi reciti mai cu atentie actualizarea OUG asta (la multe alte articole).
                La o "gioarsa" acum vreo doi ani am cumparat trusa si extinctorul (erau expirate iar militienii erau pusi pe asta atunci si cam era la moda). La Sanderica mai verific.

                Comment


                • Căscați ochii, Dacia livrează pachetul legislativ:

                  Trusa e valabilă 48 luni
                  Stingătorul, tip spray, 39 luni
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Cred că 36 luni, nu?

                    Comment


                    • Toate pansamente cu soluții de pe ele sunt uscate și ce mai e pe acolo. În caz de urgenta, te uiți la ele și cam atât.

                      Comment


                      • Eu mai am pana la expirarea lor (pachetul legislativ Dacia).
                        Dar totusi:
                        Trusa medicală de prim ajutor trebuie să îndeplinească condițiile impuse de Ordinul Ministrului Sănătății 987/2007
                        Daca o fi ultima in vigoare. Si asta:
                        Managerul Ambulanţei Bucureşti, Alis Grasu, susţine despre componentele trusei medicale auto că sunt destul de greu de folosit pentru o persoană care nu a învăţat tehnici de prim ajutor. Spre exemplu, trusa medicală auto conţine două pipe orofaringiene, care ajută să respire eventualele victime aflate în stare de inconştienţă, şi care sunt destul de greu de folosit
                        E adevarat ca unele componente se pot inlocui cu un kit (la fel si despre stingatoarele reincarcabile) si prelungi valabilitatea dar nu cred ca are rost.

                        Pe piata sunt truse medicale, stingatoare, kituri legislative cu valabilitate 36, 48, 60 luni. Omologate CE, ministerul sanatatii, RAR sau neomologate, Functie si de pret. Interesant cum RAR ar putea omologa trusa medicala, stingatorul sau kitul asa cum sustin vanzatorii acestor produse.
                        Ministere si interese diferite, dar legea e lege.

                        Si unde e lege nu e tocmeala.
                        Grija mare cand va opreste politistul (eventual cu cel de la RAR langa el) pentru pachetul asta legislativ. Omologare.

                        Comment


                        • In plus de asta, pipele orofaringiene sunt pe marimi (vreo 10), degeaba ai 2 pipe daca victimei ii trebuie alta marime.

                          Comment


                          • Subiectul asta e amplu si condimentat cu prostie , hotie si nestiinta. La origine ideea e buna, sa fii obligat sa ai trusa de prim ajutor. Doar ca unii incearca sa faca bani pe spatele fraierilor + ca ar trebui niste cursuri de prim ajutor obligatorii atunci cand dai de permis.
                            u teorie, poze intr-o carte, ci practic pe un manechin. 2 ore cred ca ar fi suficient sa inveti sa acorzi primul ajutor. Altfel ramane exact ce e acum, o smecherie din care soferul ramane cu banii dati, victimele mor ca nu stie nimeni sa acorde primul ajutor si smecherii care fac trusele cu banii.

                            Comment


                            • Poate vor fi obligati soferii sa aiba si telefon mobil , ca sa sune la 112. Ar fi o idee mai buna decat prostia cu trusa medicala.

                              Comment


                              • Necesitate/ prezenta pipelelor orofaringiene in trusa de prim ajutor. Este cineva care a pus/montat vreodata asa ceva???? E vreun politist macar care stie sa foloseasca asa ceva?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google