Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut! Am un MCV din 2016 care ajunge la 60000km și vreau sa desprafuiesc tamburi. Are cineva idee de cât e piulita?

    Comment


    • In momentul in care am planificat aceasta operatiunea am vrut sa schimb piulitele, stiind ca sunt de unica folosinta (trebuind schimbate dupa fiecare demontare)
      Am cautat de am capiat aceste piesulici, le-am gasit aici. nu am vazut sa fie si la altii.
      Nu cred sa fie punti diferite, dar daca se creeaza cont pe acea platforma online, cu datele specifice masinii, se va verifica acest detaliu.
      Spor!
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • Nu am tamburi de berlina. O sa caut. Mersi!

        Comment


        • Chiar daca nu ai, mi-e greu a crede ca este un diametru mai mare (din ratiuni economice au ales cat mai putine repere)
          INSA, creeaza-ti cont si du-te la acea sectiune, precum vezi in link-ul meu (e pus aiurea, la "planetare") si vezi ce iti ofera ei, in catalogul lor.
          NU prea gasesti o asemenea piulita, nici la pravalii...pentru ca prea putini o schimba ...
          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

          Comment


          • Daca vrei cred ca o gasesti la reprezentanta. Dar nu cred ca e nevoie sa o schimbi. E piulita cu un plastic pe ea, care o impiedica sa se desfaca singura. Daca incepe sa se desfaca vei simti cu mult inainte sa iasa de tot. Si are mult filet. Va face mult zgomot si vei lua masina cu platforma inainte de a avea probleme reale. E ca la desfacerea prezoanelor. Nu ai nicio sansa sa iti cada roata pentru ca s-ar desface prezoanele, decat daca esti surd.

            Comment


            • În Cluj la Dacia nu răspunde nimeni în 2 locuri. Vroiam doar sa îmi iau o cheie potrivita fără a da jos roata.

              Comment


              • Originally posted by valioglu View Post
                .... E ca la desfacerea prezoanelor. Nu ai nicio sansa sa iti cada roata pentru ca s-ar desface prezoanele, decat daca esti surd.
                Am patit-o in familie, cu masina tatalui, tot un logan, cu jante aliaj, Sinaia, fara saiba conica.
                In urma cu ani, i-am schimbat rotile (operatiune de sezon vara-iarna), ca de fiecare data le-am strans la cuplul exact de 110 Nm, roata suspendata.
                Dupa ceva timp, era suparat foc de faptul ca roata troncane (era in rulaj, l-a surprins), motivand ca nu i-am strans-o cum trebuie.
                Din acel moment l-am lasat doar pe el sa si le stranga.
                Iar a avut un moment in care i s-au desfacut suruburile, troncanind foarte urat...
                Culmea! Am avut si situatia in care am vrut sa desfac o roata si nu am putut, nu aveam nici pistolul pneumatic la mine, doar pusa cheie tubulara, tinuta in tensiune si batuta in cap cu un ciocan, a cedat...
                Jantele mele au saiba conica, din fabrica, de cand o am, le strang fix la acel cuplu. Nici o problema.
                Asadar, cea mai mare mizerie posibila sa nu dotezi cu acea saiba acele suruburi...

                Cat priveste acea piulita a puntii spate, s-a simtit clar o rezistenta mult mai mica, dupa ce am refolosit-o.
                Pentru eliminarea oricarui risc, prefer sa o schimb, mai ales ca nu e o avere.
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • Am schimbat anvelopele de curând si am văzut că am placutele de frână cam uzate
                  la ce grosime trebuiesc acestea schimbate?
                  si oare nu se poate monta un senzor de uzura, sau se gasesc placute de frana cu martor de uzura care scartaie când placuta devine prea uzată?

                  La ce grosime a discului de frana trebuie inlocuit discul neventilat de logan 2 motor 1.2?
                  intreb pt ca si discul are o buza evidenta, si am deja peste 80.000 km, si pare ca ma apropii de al 3 lea set de plăcuțe de frână, si probabil va trebui să schimb si discurile
                  primul set de plăcuțe de frână a tinut 55.000 km

                  Comment


                  • Daca grosimea discului e la fel ca la 1.4 MPI (12 mm) se recomanda inlocuirea la o uzura de 1.4 mm, adica atunci cand discul ajunge la 10.6 mm grosime.
                    Last edited by adi90; 2 May 2020, 08:56.

                    Comment


                    • Originally posted by panselin4 View Post
                      ....La ce grosime a discului de frana trebuie inlocuit discul neventilat de logan 2 motor 1.2?...
                      In mod normal un disc de franare are stantata pe el grosimea minima de rulaj, sub care nu se poate rula cu el.
                      Acestea in discutie nu au marker de uzura?

                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • Pe o Dacia Logan 2 din 2013 vreau sa instalez si sa activez cruise control. Doresc sa stiu daca si pe logan este la fel ca si la Renault instalatia trasa deja? Am volanul si contactul de activare a cruise control dara fara instalatie.

                        Comment


                        • Depinde de motorizare, dacă e 1,2 vezi ce scrie aici https://www.loganclub.ro/forum/forum...57#post2265557

                          Trebuie volan* cu butoane, buton ccsl și spiră cu airbag+ccsl.

                          Fără senzor pe pedala de ambreiaj NU recomand activare Cruise

                          * NU recomand volane cu gâlme(Renault) cu alte modificări, sau de alt model (nu de Logan II)
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Am verificat bateria de fabrică, care are deja 6 ani, mai ales după perioada asta în care nu am mers foarte mult cu mașina
                            zice ca e încărcată la maxim
                            intrebarea este câți ani v a ținut bateria de fabrică pe masina?
                            You do not have permission to view this gallery.
                            This gallery has 2 photos.

                            Comment



                            • oho... ca sa vezi, ai zice ca au facut astia ceva bun, in sfirsit...
                              in fine, n-au facut ei cu mina lor da' au nimerit-o bine.
                              greu de spus despre cit tine o baterie: un rombat a crapat imediat ce-a iesit din garantie (2 ani si 3 luni); un bosch a tinut vreo 9 ani pe-un bembeu dizal care iesea din oras de 2-3 ori pe an; o alta baterie originala fierbea intr-insa dupa vreo 4 ani (nelovita, ne-nimic).
                              in medie (adica si ce-am auzit de la altii) cam 5-6 ani.

                              Comment


                              • Nu cu acel dispozitiv diagnostichezi bateria. Când mergi la revizie, cere și un test de baterie și va fi gratuit. Îți notezi valoarea CCA pe care ți-o va indica persoana tehnică de acolo. Și ții o istorie a evoluției.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google