Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • jr65 MW Italia are fabrică la Drăgășani, Vâlcea.
    Cu cricul din dotarea mașinii nu-mi ia mai mult de 1,5 ore cu cărat, spălat, depozitat roți.
    Folosesc un înălțător de 5 cm sub cric (o scandură)....așa dau mai puțin la „manivelă”
    Logan 0.9 TCe 2018

    Comment


    • Problema circului din dotare ar fi, doar ca nu poti executa o cursa completă, o faci din bucăți, mai dai si in caroseria cu levierul... de-astea, in rest e bun, iti faci treaba cu el. Asemenea,pun si eu o scândură sub el, altfel ajung sa il ridic la maxim, pt a se desprinde roata de pământ.

      Comment


      • Da, MW. Stiu ca originalele de pe masina sunt fabricate in RO. Au si marcaj pe ele. Al doilea set tot MW dar Italia parca.
        Eu scrupulos, le-am cantarit ca sa vad macar daca sunt egale intre ele. La gram sa zic asa.
        Apoi cand cu pana, de fapt s-a botit buza jantei, am agatat capul unui podet de rigola, stiti cum sunt in fala caselor la sosea. Si am mai luat o janta, originala Dragasani, cea lovita era din setul de vara. Pe care le-am cantarit si le-am comparat intre ele. Egale, ok.
        Dar trecuse timp si nu mai stiam precis cat cantareau cele de Italia, dar am concluzionat ca erau mai grele cu 300-500 g.
        Ceva gen 7kg vs 6,5 kg. Daca stie cineva precis poate sa corecteze. Oricum sunt multe variante pe piata. Voiam sa fie jantele pe un set egale intre ele si cat mai putin diferite de originale.

        Comment


        • Cric am vrut sa scriu, dar telefonul a vrut circ. Se mai întâmplă.
          Exact aia e problema, nu poți executa cursa completa la rotire.
          Oricum cricul hidraulic face toți banii! În 30 de secunde e roata sus.

          Comment


          • Cu cricul, alta poveste. Prima data m-am priceput sa-l asez la locul de prindere in portbagaj. A doua oara, cand cu pana, nu mi-a iesit. Si ca sa nu zdrangane l-am impins cu o laveta. Asa a ramas. Tot astept sa vad la alt Sandero cum trebuie sa fie.
            Prin vecini si colegi doar Logan.

            Comment


            • Eu dau cursa completă cu cricul standard și nici nu lovesc caroseria. Levierul are o formă ciudată și dacă îi prinzi șmecheria (pe care nu o pot descrie în cuvinte), faci curse complete și chiar continue, fără oprire - trebuie să te folosești de unghiurile levierului între degete. Mi-a luat ceva până am învățat dar nu cred că îmi ia mai mult de un minut să duc cursa până la punctul maxim.

              Comment


              • Asa am impresia si eu, ca am prins smenul, dar brusc, imi sare levierul din mana si s-a dus naibii, increderea. Unghiul e ciudat si te chinuie,indiferent de pricepere, nu sunt atehnic, am folosit cricuri , de diferite modele, ala de la dacia 1300 era floare la ureche,foloseai ambele maini si chiar salta masina rapid, dar nu avea levierul incorporat.
                Last edited by alex1ioan; 17 April 2020, 13:39.

                Comment


                • ....dar nu-i bai, cand imi planific(doar) schimbarea rotilor, ma inarmez cu rabdare si tutun si fac totul pe indelete.

                  Comment


                  • Daca tot am folosit cricul si am schimbat rotile ....am mesterit cateva accesorii pentru extra spatiu in magazie
                    Logan 0.9 TCe 2018

                    Comment


                    • Eu am pastrat cricul de la fosta masina, o fabia. O roata am schimbat cu cricul original... O mizerie

                      Comment


                      • Originally posted by anduvirgil View Post
                        Daca tot am folosit cricul si am schimbat rotile ....am mesterit cateva accesorii pentru extra spatiu in magazie
                        https://photos.app.goo.gl/dhkeorTKcdJMeWkE8
                        Faina ideea de depozitare,
                        merge mai degrabă daca stai la casa si ai un garaj sau ceva de genul

                        Comment


                        • Am o altă întrebare :
                          aveti ceva informații oficiale cu vedere la ce variante de echipare s au vândut din logan 2 , din 2012 până acum, în procente?
                          ar fi interesant de vazut, care dintre variante, acces, ambiance, plus, laureat, prestije,etc.s a vândut mai bine în ro, sau poate în europa

                          Comment


                          • Originally posted by jr65 View Post
                            Cu cricul, alta poveste. Prima data m-am priceput sa-l asez la locul de prindere in portbagaj. A doua oara, cand cu pana, nu mi-a iesit. Si ca sa nu zdrangane l-am impins cu o laveta. Asa a ramas. Tot astept sa vad la alt Sandero cum trebuie sa fie.
                            Prin vecini si colegi doar Logan.
                            Vezi daca te ajuta cu ceva.

                            20200419_183347.jpg 20200419_183852.jpg

                            Comment


                            • Da, multumesc. Era montat exact invers.
                              Imi parea mai natural, mai pe curbura caroseriei.
                              Am zis ca nu e bine cu talpa cricului in contact fier pe fier, pe umarul acela proieminent din caroserie. Si care departeaza punctul de strangere . Dar e ok, se strange bine, nu joaca, nu freaca fier pe fier. Si-a gasit locul si carligul de la piesa de strangere din sarma, cu forma ciudata.
                              Am luat model si pentru elasticul din jurul manivelei.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Comparand pozele, tot vad o diferenta. La mine e inclinat spre dreapta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google