Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by pistritu View Post
    Uite un mecanic auto care a lucrat 15 ani la Renault, are garajul lui pe la Podul Constanta inspre Chitila, dl Cristi +40 723 313 256
    Garantezi pentru el,stie si pe 0.9 tce?Unde mai exact la podul Constanta?Locuiesc in zona si sunt interesat.Multumesc!

    Comment


    • La 0,9 TCe distribuția e pe lanț, nu se schimbă decât dacă ai probleme.

      Dacă te referi la cureaua de accesorii, aia se schimbă relativ ușor dacă e cu întinzător și foarte greu dacă e curea fixă (cam tot ce e 2019 și 2020)

      Trebuia întrebat și dl Cristi dacă e ok să-i fie date datele personale pe forum.
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment



      • ahaha... advocating, much?
        distributia aia pe lant e la fel de "pe viata" cum e si "cutia automata".
        hm, chiar... n-am mai auzit de stoicanu (parca asa era...)?

        Comment


        • Mda, cu lantul, uleiul din cutie,...., ar mai fi de discutat (la mai multe, nu doar Daciile noastre) - lifetime pana face poc-poc.
          Dar parca la Stoicanu au mai fost si alte cele.

          Comment


          • S-a zis "nu se schimbă decât dacă ai probleme"
            si nu inseamna =... distributia aia pe lant e.... "pe viata"

            Comment


            • Dar ramane intrebarea cand\daca se schimba (sau ai probleme).
              La multe mecanicii spun asta: "Nu se schimba domne', si producatorul spune asta". Iar cand ai probleme nu e putin cam tarzior? Si asta daca se "depisteaza" din timp.

              (iar discutiile despre astea se poarta pe multe forumuri)
              Last edited by Gil26; 15 June 2020, 20:14.

              Comment


              • Originally posted by devreg View Post

                hm, chiar... n-am mai auzit de stoicanu (parca asa era...)?
                Stoicanu putem sa-l scoatem din ecuatie, pentru ca si-a asumat riscul de cand a facut chip tuning.
                Interesant este de vazut daca se recomanda inlocuirea lantului sau doar a patinelor intinzatoare sau cum s-or numi piesele de tin lantul tensionat.

                Comment


                • La cum aratau pozele puse de Stoicanu, lantul era destul de alungit, deci era de inlocuit. Pana la aproape 300.000 km a schimbat 3 kituri de distributie. Pacat ca n-o mai are masina, se pare ca a fost dauna totala.

                  Comment


                  • Eu am schimbat distributia la aproxx 65.000 km. Lantul era destul de lung si intinzatorul hidraulic avea zimtii aceaia mancati. Lantul era destul de lung si a fost dat jos fara a fi nevoie sa se demonteze patinele si suna destul de tare in frana de motor.

                    Comment


                    • Originally posted by adi90 View Post
                      La cum aratau pozele puse de Stoicanu, lantul era destul de alungit, deci era de inlocuit. Pana la aproape 300.000 km a schimbat 3 kituri de distributie. Pacat ca n-o mai are masina, se pare ca a fost dauna totala.
                      Deci n am inteles prea bine.A dat dauna totala la masina,dar el unde e,dc nu mai e pe forum?

                      Comment


                      • Masina nu mai e, el cred ca e ok.
                        Cel putin asa am vazut pe canalul lui de Youtube.
                        stoicanu, da si tu un semn!
                        Last edited by adi90; 17 June 2020, 14:19.

                        Comment


                        • Originally posted by liviunvl View Post
                          http://www.epiesa.ro/lamela-stergato...ticol-1397927/

                          288905401R stanga
                          288905811R dreapta
                          Multumesc mult Liviunvl !!!
                          Codurile pentru stergatoarele acestea, cu sistem de prindere "baioneta" din cate am inteles, nu sunt usor de gasit (desi cred ca ar fi trebuit sa fie specificate in cartea masinii).

                          Comment


                          • Coduri pe Bosch pentru dimensiunile originale prindere de tip baioneta; eu am mers pe varianta de 65cm sofer(AP26U) și 55cm pasager.
                            Attached Files
                            Last edited by 77sky; 20 June 2020, 11:00.

                            Comment


                            • Pentru 65 șofer și 53 pasager, cunoști ceva de la Bosch cu același sistem de prindere? Daca este și AeroTwin e perfect.

                              Comment


                              • AP26U(65cm) AP21U(53cm)
                                PartialScreenshot_20200620-142532.png

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google