Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bujiile la cati km le-ati schimbat al 1.2 16 v?

    Comment


    • Salut. Se pot pune jante de 17 pe un logan 2? Mă interesează dacă se potriveste.

      Comment


      • Talonu ce zice?

        Comment


        • Talonu' nu mai zice nimic de cativa ani. Singurul document in care mai se poate vedea ce jante se pot monta legal este cartea de identitate.

          Comment


          • Ai dreptate. Doar in CIV si in baza de date a RAR/Politie,baza de date care poate fii consultata oricand de orice politist.
            Last edited by leutzul; 7 September 2020, 07:31.

            Comment


            • Originally posted by RONNIE View Post
              Salut. Se pot pune jante de 17 pe un logan 2? Mă interesează dacă se potriveste.
              De putut se pot pune, depinde de ce bani esti dispus sa dai. Daca nu este trecuta in CIV dimensiunea R17 trebuie sa mergi la RAR pentru omologare si te costa in plus pe langa banii care-i dai pe cauciucuri si jante atentie la ET.
              Last edited by leutzul; 7 September 2020, 07:31.

              Comment


              • Nu este trecută în carte, pot pune maxim de 16 sa fiu legal 100%. Stiu ca trebuie mers la rar pentru omologare(asta si voi face)...dar inainte sa le cumpăr am vrut să cer o parere dacă s-ar potrivi. Multumesc de ajutor.

                Comment


                • Intereseaza-te la RAR cat costa omologarea, am inteles ca daca nu sunt trecute in COC te costa mult.

                  Comment


                  • Daca nu exista model Dacia omologat cu jante pe 17 nu poti sa adaugi. M-am interesat eu pentru MCV 2 daca pot trece configuratia 205/5516 de MCV 2 Stepway. Costul estimativ era de ~1200 lei (acum 2 ani, pentru modificarea CIV) si mi-au spus clar ca pot face aceasta omologare deoarece exista un model similar deja omologat oficial, altfel nu mi-ar accepta cererea.
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • Originally posted by leutzul View Post
                      Ai dreptate. Doar in CIV si in baza de date a RAR/Politie,baza de date care poate fii consultata oricand de orice politist.
                      Te opreste politia si verifica daca ce ai pe masina scrie in talon. Crezi ca verifica la RAR sau in alta parte? Daca n-ai CIV la tine unde scrie si altceva in afara de ce scrie in talon, te arde fara discutii Mai bine sa ai o copie a CIV in masina. In felul asta poti sa-l contrazici cu argumente clare.

                      Comment


                      • Te contrazic, prin statie verifica imediat daca ai dimensiunea trecuta in CIV, nu dureaza mai mult de 1 minut max. 2 pentru a verifica prin statie si 5 pentru a te sanctiona.

                        Comment


                        • Nu cred ca verifica nimeni prin statie asa ceva. Nici asigurarea sau ITP-ul nu le verifica prin statie daca n-ai "docomentele".
                          Iti fac proces-verbal, iti dau amenda si-ti zic: "aveti dreptul sa contestati in instanta!"
                          Last edited by Fanez; 13 September 2020, 15:57.

                          Comment


                          • Asta crezi tu, eu stiu asa cum ti-am spus.
                            ,,Cunascatorii stiu de ce". Mai mult nu pot spune si am incheiat acest subiect.

                            Comment


                            • Originally posted by leutzul View Post
                              Asta crezi tu, eu stiu asa cum ti-am spus.
                              ...:
                              Nu este doar ce cred. Asa am remarcat ca se procedeaza! Probabil esti tu cu mult bun simt si cu respectarea legii in suflet. Te admir si te apreciez pentru asta! Peste 95% dintre colegii tai nu procedeaza ca tine, procedeaza cum am zis.

                              Comment


                              • Daca intocmeste PV fara toate verificarile si este gresit, o contestatie in instanta si se rezolva favorabil pentru contravenient. Daca respectivul contravenient face si o plangere impotriva agentului, nu-l vad bine pe agent. Fiecare procedeaza cum crede dar necunoasterea legii nu te absolva de vinovatie, valabil pentru ambele parti.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google