Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by liviunvl View Post
    Daca ai sistem de prindere gen baioneta, incearca modelul asta
    http://www.epiesa.ro/lamela-stergato...ticol-1397927/

    288905401R stanga
    288905811R dreapta
    sunt bune pt Sandero/Logan 2017? nu stiu sigur daca trebuie 500/550 (alea din Altex pt ce Logan or fi? ei zic ca II) sau 475/500 mm?

    Comment


    • Eu am cumparat din reprezentanta, de la ei am codurile. Se potrivesc pe Sandero 2015.

      Comment


      • Originally posted by mirceammd View Post

        sunt bune pt Sandero/Logan 2017? nu stiu sigur daca trebuie 500/550 (alea din Altex pt ce Logan or fi? ei zic ca II) sau 475/500 mm?
        Pentru cele de la Altex iti trebuie sa ai carlig la brațe la masina. Cum ai?

        Comment


        • Intamplator am dat de asta
          Descarca manualul de utilizator pentru modelul tau preferat Dacia. Ia-l cu tine in format digital oriunde mergi. Click aici pentru detalii.
          Logan 0.9 TCe 2018

          Comment


          • Originally posted by anduvirgil View Post
            Multumim pentru darnicie (eu unul l-am citit dinainte sa primesc masina). Dar acolo nu scrie nici dimensiuni, nici coduri, nici ca au carlige, iar la mine problema a fost ca pe site scria ca se potrivesc la Logan II dupa 2012. Pana la urma le-am returnat si acum inca caut unele nici prea scumpe.

            Comment


            • Atunci ia d-astea, au prinderea care-ti trebuie.
              https://altex.ro/stergatoare-auto/cp...nd-3334/valeo/
              "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

              Comment


              • Mersi pt sugestie, am avut First de la Valeo si in nici 3 luni nu mai stergeau cum trebuie, acum la 5 luni de cand le-am pus, nu sterg aproape nimic. Ma retrag din discutie, vad eu ce gasesc.

                Comment


                • Încearcă Bosch. Am avut la vechea mașina. Urmează și eu sa le schimb.

                  Comment


                  • Originale sunt cele mai bune.

                    Comment


                    • Si eu sunt multumit de stergatoarele originale.

                      Comment


                      • Am cautat la topicul cu coduri de piese, am aflat ca la 0,9 tce gpl 2018 la placutele de frana este codul 410605612R. Dar ce firma? RIDEX, VALEO, ABS, FEBI BILSTEIN, KAMOKA, BREMBO, JP GROUP, ALANKO, FERODO, BOSCH, ROADHOUSE, MASTER-SPORT, TRW, MAXGEAR, ASHIKA, DELPHI, LPR, REMSA, QUARO, ABE, METELLI, CIFAM, OPTIMAL, TOMEX, BRECK, JAPANPARTS, METZGER, MAPGO, ICER, VAICO, AISIN, MEYLE, TEXTAR, ETC.
                        Sunt prea multe variante Din fabrica ce firma sunt?

                        Comment


                        • Cred că ATE, daca nu mă înșel, parcă am văzut pe spatele unei plăcuțe scris.

                          Comment


                          • Din pacate cele aftermarket nu vor avea calitatea unei piese originale chiar daca scrie aceeasi firma pe ea. Nu stiu care este cauza, posibil sa fie multe contrafacute sau diverse fabrici sa aiba niveluri de calitate diferite. Cel mai mult m-am convins in cei 13 ani in care am avut VW, piata de piese aftermarket e mare, calitatea difera foarte mult.
                            In concluzie cu piesele aftermarket e un pic de loterie, probabil ca vor fi bune, dar e posibil sa nu o nimeresti. Parerea mea.

                            Comment


                            • Inseamna ca trebuie sa le cumpar doar din reprezentanta ca sa fiu sigur ca sunt originale?

                              Comment


                              • aproape toate magazinele de piese iti pot aduce piese de origine, vezi magazinele mari, online, au si pachete de revizie dedicate ptr fiecare model.
                                Daca nu mai ai garantie sau nu te intereseaza garantia, cumpara placute de la o firma cunoscuta Bosch, brembo etc, sunt placute OK.

                                Ca sa intelegi cum e cu piesele de origine: In faza de proiectare, in functie de specificatiile tehnice a unui anumit reper standard (placute frana, filtre, baterii, rulmenti, ulei, etc), se alege tipul potrivit si se cauta furnizori.De cele mai multe ori este ales furnizorul care ofera pretul cel mai mic.

                                O regula general valabila, toate piesele consumabile (filtre, placute,rulmenti,curele, etc) sunt piese fabricate dupa standarde specifice si atata timp cat sunt cumparate de la producatori consacrati este ok. De cele mai multe ori, diferenta in durata de viata este data de mecanicul care monteaza reperul respectiv (aici ma refer la piesele de uzura).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google