Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by alex1ioan View Post
    ......Observ in ultima vreme, o lipsă totală de implicare pe forum, deși stam cu totii acasa, de aproximativ o luna, ....... Aproape nimeni, cu excepția câtorva, îi numeri pe degetele de la o mână, nu mai posteaza nimic, un consum, o revizie, o problemă, o împlinire........... Am intrat cu totii intr-o letargie, fără revers, sau am ajuns la concluzia ca nu se" merita"? Pacat! .......
    Multa sanatate, tuturor!
    Ai dreptate, desi nu toti stam acasa (unii mai lucreaza, inca ) si inclin sa cred ca asta nu are prea mare legatura cu situatia actuala. Mai degraba ca nu se "merita", discutiile private, etc....
    Cand e implicare nu e bine, cand nu e iar nu este bine.

    PS: pe softpedia nu am mai intrat de vreo doua luni, dar sunt cateva forumuri rusesti, franceze, germane,... , care prezinta interes.

    Eu am schimbat anvelopele acum vreo doua saptamani (am o vulcanizare OK, deschisa aproape non-stop, la vreo 200m de mine).
    Fibra de sticla parca a fost interzisa de ceva vreme.

    Comment


    • Originally posted by aris86 View Post

      Ce marca ai pus? Dacă ai schimbat cu gândul de a te proteja de corona, este degeaba, cel antibacterian nu oferă protecție la virusuri.
      Am montat filtru mann
      Am montat filtrul cel mai bun pe care l am gasit acum ca sunt parinte, plus nu este diferenta mare de pret ,nu sa ma protejeze de virusul asta nou, stiu ca este diferenta intre viruși si bacterii
      oricum de luat virusul, cică marea majoritate oricum il vom lua pana la finalul anului ăsta, dar majoritatea nici nu o sa știm - Angela Merkel zicea ca 80% din populația Germaniei va lua virusul pana la finalul anului ăsta

      Comment


      • Dr Fauci, somitatea americana si-a schimbat estimarile de la milioane de morti, la sute de mii, ieri la 60 mii. Mai multe, eventual, pe topicul nededicat.

        Comment


        • Originally posted by aris86 View Post

          Ce marca ai pus? Dacă ai schimbat cu gândul de a te proteja de corona, este degeaba, cel antibacterian nu oferă protecție la virusuri.
          Nu cred ca exista filtru de habitaclu auto care sa te protejeze de inhalarea particulelor mai mici de 2.5 micrometri. Foarte multi virusi au dimensiuni mai mici decat 2 micrometri asa incat un filtru "normal" nu ajuta. In plus nu stiu daca exista substanta chimica virucida cu care sa fie impregnat un astfel de filtru.

          Cel mai probabil panselin4 a pus filtrul FP 22 011, care filtreaza particule de 2.5 micrometri si este impregnat cu substante bactericide si fungicide.
          Acelasi filtru il folosesc de vreo 5 ani si sunt foarte multumit de el.

          Comment


          • Acesta este noul filtru montat, cel antibacterian si cu carbon activ, așa zice producatorul
            ma bucur sa aud ca este bun filtrul
            You do not have permission to view this gallery.
            This gallery has 2 photos.
            Last edited by panselin4; 10 April 2020, 10:20.

            Comment


            • Acelasi model îl folosesc si eu de vreo 3 ani, foarte multumit de el.

              Comment


              • Aveti idee cat mai costă un schimb de roți la vulcanizare, având deja anvelopele de vară pe jante separate? Adică doar dat jos rotile de iarna si montat cele de vară
                Un schimb de roți cu echilibrare, si fara echilibrare

                Comment


                • Daca ai rotile complete, de ce mai dai banii la vulcanizare? de ce ai mai cara rotile pana acolo, sa stai sa astepti dupa ei? motivul pentru care mi-am cumparat si jante, asta a fost, sa nu ma mai car cu rotile la vulcanizare, sa stau la cozi.

                  Comment


                  • Cu echilibrare aici, pachetul Roata: https://www.auto-soft.ro/tarife-servicii

                    Comment


                    • Cam 100 de lei, cu echilibrare, fără cred ca este 40-50 lei.

                      Comment


                      • 20 ron de roata(cu echilibrare) la vulcanizare de cartier. Eu ,unul, am gasit jante de tabla la oferta 120 ron/buc si imi fac singur aceasta operatiune.
                        Last edited by alex1ioan; 16 April 2020, 07:01.

                        Comment


                        • Se intelege ca faci singur montarea anvelopelor si echilibrarea pe jantele noi. ?

                          Comment


                          • Echilibrarea a fost facuta o singura data, cand am echipat jantele cu, cauciucuri de iarna, acum 3 ani, intre timp, investitia s-a amortizat.
                            Sunt convins ca ai priceput din prima, dar am zis, asa, sa mai facem dialog, sa treaca bolesnita.

                            Comment


                            • Pai si eu. Tot asa am prins in prima toamna oferta buna la anvelope . Fulda de la Selgros. Pret f bun, dar supriza placuta , cand mi-au dat certificatul de garantie. Am primit si un voucer pentru manopera montare + echilibrare. La un service de vaza.
                              Am platit doar plumbii, 20 lei. N-a fost nevoie de mult. Se pare ca jantele erau bine centrate din fabrica.
                              Am luat avantajos si setul de jante de otel, nu mai stiu, de la emag? Acelasi model cu originalele, dar facute in Italia. Erau recomandate aici pe forum la vremea respectiva.
                              Primavara urmatoare am facut singur schimbul de roti, nevoit pentru ca era aglomerat la vulcanizare. Eram si curios, sa stiu la o adica daca fac vreo pana. E munca. Mi-au trecut curiozitatile, am facut si o pana.

                              Comment


                              • E munca, datorita circului din dotare.
                                Eu mi-am luat un cric hidraulic și în 45 de minute am terminat.
                                Mi-a luat asa mult deoarece vreo 15 minute am plimbat rotile din pivniță la parcare și invers.
                                Când am schimbat prima data rotile, cu cricul din dotare, mi-a luat vreo 20 de minute doar o roata de schimbat.
                                E o porcărie cricul din dotare!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google