Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Deci nu le pot pune pe Loganul 2, că la aceleași cauciucuri vor fi mai mari/mici cu totul, nu? Cauciucurile de pe mașina nouă sunt 165/85R15, ca și pe aia veche. Dacă ET-ul e diferit, atunci va rezulta o diferență a ansamblului jantă+anvelopă care nu e de bine, nu?
    Edit: am găsit asta, și mi-am răspuns la întrebare.
    Last edited by wladypauly; 10 September 2014, 22:19.

    Comment


    • Eu zic să te mai informezi:
      anvelopele de pe Logan II sunt 185/65 R15 indice de viteză T

      jantele sunt toate 6xJ15 4 ET40

      ET mai mic jantele "ies" in exterior, ET mare jantele "intră" în interior.
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Întrebarea era dacă pot pune jante de Logan I pe Logan II cu cauciucuri stock și să nu se schimbe nimic din configurația roților. Deci nu se poate, din cauză că ET-ul diferă, nu? Cu jante de Logan I roțile vor fi mai înguste, se duc în interior, dacă am înțeles bine. Pe Loganul vechi to anvelope 185/65R15 aveam.
        Oricum ideea e că vreau să-mi fac un set de jante+anvelope de iarnă, să nu tot schimb cauciucurile... și acum mă documentam și pe la alte subiecte.
        Mulțumesc de ajutor, mai studiez problema.

        Comment


        • Se potrivesc aprope ca nu se observa diferentza
          sigpic

          Comment


          • Apropo de jante am si eu o nelamurire:
            pe loganul nou toate jantele au ET-ul 40; de pe loganul vechi mi-au ramas jantele cu cauciucurile de iarna si vreau sa le pun cand o sa fie necesar numai ca 2 jante au ET43 si 2 jante ET50 (cand le-am cumparat nu stiam eu de ET-uri ca sa le iau la fel toate 4), asta inseamna ca intra janta mai inspre interior. E posibil ca sa se atinga roata de vre-o componenta a masinii?
            Daca nu ar fi probleme cum am fi indicat sa le pun in functie de ET fata-spate?

            Comment


            • Et 50 pe spate, et 43 pe fata.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • Originally posted by wladypauly View Post
                Bună seara! Scuze dacă am greșit topicul, dar am o întrebare legată de Logan 2, motor de 0,9 Tce. Jantele de la el se potrivesc la Loganul I (cel din semnătura mea) și invers? Adică pot cumpăra pentru un Logan de 0,9 Tce jante făcute pentru Logan-ul din 2005? M-am uitat pe la jante și la unul și la altul, n-am văzut mare diferență. Am citit pe aici pe forum diverse subiecte, dar nu sunt lămurit.
                LA janta de la rezerva de pe Logan 2 scrie următoarele: ET40 191X 0814 AF4. Știu ce înseamnă ET-ul, dar restul nu. Când o să am ocazia, o să mă uit și la rezerva/janta de la Loganul vechi să văd ce scrie pe ea. A, mai știu că jantele vechi erau 4x100, cred că și astea noi sunt la fel.
                În concluzie, pot cumpăra jante de Logan „vechi” pentru Logan 2 0,9 Tce?
                salut, eu am jantele de la loganul vechi cu tot cu anvelopele de iarna pe ele, si le am montat la loganul 2 din dotare , fara nici o problema
                anvelopele sunt tot 185/65 r15 la ambele generatii de logan, si vad eu ca jantele se potrivesc si ele , asa ca nu este nici o problema de nici un fel- am intrebat si la reprezentanta , si ei au zis la fel

                Comment


                • Eu am sunat la vocea clientului sa intreb si aia mi-au zis ca trebuie sa fie cu ET40 ca cele cu care a venit masina si daca pun de exemplu ET50 e posibil ca sa atinga in contra aripi, arcuri, etriere, etc.

                  Comment


                  • Pune mah noi, ce mai incolo-incoa ... ti-ai luat masina noua s-o stapinesti sanatos si pui lucru vechi pe ea.
                    Ia 4 jante noi si gata, lucru nou pe lucru nou, da-o `ncolo chiar asa ...

                    Ia-ti 4 de aliaj pentru gumele de vara si cele de tabla care le ai venite pe masina tine-le pentru gumele de iarna.
                    4 de aliaj cu ET cit trebuie si te-ai scos !

                    Comment


                    • Bogdane, jantele cele "vechi" sunt in stare perfecta nu sunt indoite, nu sunt crapate si sunt originale si chiar nu as baga acum 750-800 lei decat daca nu as avea alta solutie.

                      Comment


                      • Pe Logan II se pun jante cu ET40 sau cel mult ET37 pe Logan SL10.

                        Dacă zici că ai jante vechi echipate cu anvelope, pune mâna pe cric, pune o roată pe mașina și vezi dacă atinge.
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Daca aveam posibilitatea sa le montez nu mai postam aici. Rotile le am depozitate la un var la vre-o 250 km si nu ajung momentan sa le incerc, dar am sa vad.

                          Comment


                          • Originally posted by t0rquemada View Post
                            Eu zic să te mai informezi:
                            anvelopele de pe Logan II sunt 185/65 R15 indice de viteză T

                            jantele sunt toate 6xJ15 4 ET40

                            ET mai mic jantele "ies" in exterior, ET mare jantele "intră" în interior.
                            Poti folosi si un indice de viteza mai mare spre exemplu H, de aceleasi dimensiuni.

                            Comment


                            • Pui pe fata roata cu ET mai mic ca acolo ai o sansa in plus sa-ti atinga in etrier, disc si plasticaraiele de acolo, proba pe cric fiind sfanta ... o diferenta din punct de vedere al stabilitatii este ca roata cu et mai mare intra in interior shi masina fiind mai inalta cu 6 cm fata de cea anetrioara, asta e singura diferenta notabila si din aceasta cauza s-a optat pe un ET mai mic (consider eu) . Eu port gumele de iarna pe jante cu ET 43 si nu am intampinat nici o problema iarna trecuta.

                              Comment


                              • Omologarea e pe 185/65 R15 88(560Kg) T(190KMh) nu H, V sau ZR.
                                Că poți pune anvelope cu indici superiori e o alta treabă , dar poți fi sancționat(de exemplu Control în Trafic) ca pentru R16, 7J, 195/60 - roți neconforme.
                                Attached Files
                                Last edited by t0rquemada; 11 September 2014, 20:29.
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google