Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca problema e valabila doar pentru 1.2. Cu 0.9-le am circulat cu 130km/h sute de km pe autostrada, cam jumate de europa si e foarte ok ca zgomot in habitaclu.

    Comment


    • Originally posted by GuGu21 View Post
      Hai sa fim sinceri, la capitolul antifonare sunt petarde. La peste 100-110km/h iti face capul dezastru ( si zgomotul de motor dar mai ales zgomotul de afara ). Un drum pana la mare si ajung cu sange curgand din urechi. De undeva trebuia sa taie costurile, e un dezastru masina la capitolul asta ( cel putin 1.2 ) ... Patetic
      Originally posted by bolovan View Post
      GuGu21 hai sa-ti spun ce-i patetic: masina nu este facuta pentru viteze de peste 110-120 km/ora. Motorul este relativ slab. Dar asta nu pricepe lumea. Masina nu este facuta sa faci autostrada cu 180 km/ora. Masina este facuta pentru oras+drumuri nationale + autostrada ocazionala la viteze decente. Dar asta nu pricepe lumea.
      Originally posted by stoicanu View Post
      Problema cu zgomotul este la motoarele 1.2 16V
      Cel de 0.9 tce este mult mai tacut chiar si la 140-150 km/h
      1.2 16v pe care-l am este mult mai silentios decat 1.4 MPI pe care l-am avut. Nu stiu cu ce masini faceti voi comparatie si ce pretentii aveti.

      Comment


      • In mod normal o masina cu motor 0.9 va fi mai zgomotoasa decat una cu un motor mai mare si oricum nimeni nu circula fara muzica in masina

        Comment


        • Despre consum, puteti sa ne spuneti ceva?
          Mersi.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Sa revenim la consum, am aproape 1000Km si situatia sta in felul urmator: 6,5-6,8 extraurban si peste 7-7.2 in oras. La consumul in oras trebuie sa tinem cont ca merg 4 Km dimineata si 4 seara la/de la serviciu dar totusi mi se pare mult pt Giurgiu, un oras care nu are asa mult trafic. O sa fac un drum prin Buc si sa vezi acolo consum

            Comment


            • 430 si ceva de km strict in Bucureti, la diferite ore, AC nonstop exceptand o zi, consum mediu 9,8/100 , viteza medie pe la 30 si ceva km/h.
              L.E. Am aproape 1440 km parcursi, resetat CB la 1000 km.
              Last edited by Fanez; 16 August 2016, 12:37.

              Comment


              • Originally posted by alinn28 View Post
                In mod normal o masina cu motor 0.9 va fi mai zgomotoasa decat una cu un motor mai mare si oricum nimeni nu circula fara muzica in masina


                Off topic
                In mod normal conform ce ?
                Pe ce principiu ?
                Vorbiti aiurea si nu va inteleg de ce


                Sent from my iPhone using Tapatalk
                sigpic

                Comment


                • Din punct de vedere al motorului, in rulaj 0.9 este unul dintre cele mai silentioase (fata de skoda, ford, seat... Ma rog...masini conduse de mine recent). Problema este zgomotul trenului de rulare si a caroserie (se aude vantul). Dar este deja mult prea offtopic

                  Fanez 30 km/h viteza medie in buc? Wow. Eu ma bucur cand ajung la 24km/h in tm.
                  Last edited by bolovan; 16 August 2016, 13:47. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • E multa lume plecata in concediu si e orasul mai liber. Ma cam nemultumea sa vad 10/100 (vreo saptamana nu s-a schimbat), dar am vazut ca acum imi arata 9,8. Din pacate nu pot sa merg pana la 1000 km doar in Bucuresti cum mi-am propus ca trebuie sa dau o fuga pana la mare Data trecuta mi-a luat 6,0l/100 dus. Sa vad de data asta daca se schimba ceva. O sa revin cu poze, sper sa nu uit sa resetez la fel ca data trecuta, ca sa fie cat de cat aceleasi conditii. Data trecuta am fost 2,5 persoane si ceva bagaje. De data asta plecam 3,5 persoane, fara bagaje. Ar fi cam aceeasi greutate. Am o vaga banuiala ca-mi va lua mai putin de 6,0/100.

                    Comment


                    • Fane.. ai CB? Unde vezi tu consumul ca al meu SL Plus nu are CB

                      Comment


                      • Producătorul da un consum de 7,6 l/100 km în oraș. La un rulaj de 5000 km (70% extraurban și 30% București și la tara), abia ating o viteza medie de 29,7 km/h.

                        Originally posted by eliadib View Post
                        Fane.. ai CB? Unde vezi tu consumul ca al meu SL Plus nu are CB
                        Se poate activa contracost la torquemada sau bogdan_cr din Focșani. Unde îți este mai la indemana.
                        Last edited by aris86; 16 August 2016, 15:46. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Si nu se pierde garanția?

                          Comment


                          • Originally posted by eliadib View Post
                            Fane.. ai CB? Unde vezi tu consumul ca al meu SL Plus nu are CB
                            Si SL Plus al tau are, doar ca nu e activat. Te rezolva torq. Consumul il vad pe bord (afisaj )

                            Comment


                            • Originally posted by stoicanu View Post
                              Chiar vreau sa vad viteza medie de 70 km/h dupa 500 km parcursi

                              Eu am avut 68km/ora de la Timisoara la urcare pe autostrada Pitesti. Mers 60-90 in localitati si 60-130 afara. Si surprins de consum 4,6. Pana la Bucuresti a urcat media la 7,3. Am mers noaptea, prin Craiova
                              Last edited by IancuMIC; 16 August 2016, 20:25.

                              Comment


                              • Originally posted by eliadib View Post
                                Si nu se pierde garania?
                                Nu. Nu fac nimic la masina care sa afecteze garantia.

                                Revin dupa cca 5 km parcursi in vreo 30 de minute (pentru ca meci).
                                Attached Files
                                Last edited by 77sky; 29 August 2016, 18:04. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google