Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Arcuri de Sandero 2. Ai pm
    My Ride sigpic

    Comment


    • Jante aliaj opel 16 inch 6j, ET 49 merg pe logan 2? Din cate am citit ET ar trebui sa fie intre 35 si 43. Multumesc anticipat!

      Comment


      • Citeste aici...

        Comment


        • Multumesc Midnighte! Jantele le-am gasit pe OLX, in anunt e specificat ET 43 dar in poze, pe janta, apare ET 49. Pacat ca nu se potrivesc...erau frumoase

          A pus cineva arcuri ST Suspension pe Logan 2? Ceva pareri?
          Last edited by Remus77; 16 March 2016, 09:26. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • De cand am Logan 2 nu mi-a placut faptul ca pe display nu pot vedea decat o singura informatie si daca vreau sa vad consumul instant ( de ex.) trebuie sa apas pe butonul manetei de CB.
            Asa ca am cumparat/realizat un modul cu clasicul E555 . Un modul astabil care sa cicleze dupa o perioada reglabila de timp ( 5 - 10 sec etc) si sa ,,apese'' pe butonul manetei CB .
            Las pozele sa vorbeasca :
            Attached Files

            Comment


            • Toate bune și frumoase, dar:
              - se putea studia nițel și dipărea releul(implicit țac-ul) și apărea un reed sau optocuplor
              - fire mai groase nu se găseau
              - cutia... e o săpunieră
              - cablajul putea fi mai mic
              etc.

              Oricum gusturile nu se discută.
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • Originally posted by t0rquemada View Post
                Toate bune și frumoase, dar:
                - se putea studia nițel și dipărea releul(implicit țac-ul) și apărea un reed sau optocuplor
                - fire mai groase nu se găseau
                - cutia... e o săpunieră
                - cablajul putea fi mai mic
                etc.

                Oricum gusturile nu se discută.
                Montajul e cumparat si asamblat de mine : e kit de constructie Velleman cumparat de la o firma de pe str. Maica Domnului .
                Cablajul era gata facut si nu prea mai aveam ce modifica/micsora la el.
                Am preferat releu ca sa nu existe interferente in electronica masinii. Poate ca reed era mai bine insa asa e montajul . Ce-i drept cand motorul e oprit si contactul pus se aude bine de tot clantzanitul releului.
                Cu sapuniera .... cam ai dreptate dar altceva mai bun pe moment nu am gasit.
                Firele sunt de 0.75 x 2 buc pe actionare releu-contact maneta respectiv 0.5 x 2 pe alimentare montaj.
                Sapuniera am montat-o in spatele aerotermei : fiind alba ca si panza de pe tunel nici nu se observa . De vazut nici atat.
                Dar am rezolvat problema care ma sacaia atata : nici cat kilometrii avea masina nu stiam prea bine.

                Comment


                • Pe majoritatea circuitelor la X52 ai 0,35mm2, (spre exemplu pe semnalizare ai fire de 0,5mm2 iar alimentarea la închidere e de 1mm2).

                  Bine că ești mulțumit.
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Adic tot timpul se schimba informatiile de pe CB?
                    sigpic

                    Comment


                    • Da, cicleaza dupa un timp reglabil .
                      Dintr-un semireglabil se stabileste timpul cat releul ,,tine '' apasat butonul de pe maneta CB : 1 .. 10 secunde . Insa e nevoie de doar 1 secunda . Daca e mai mare atunci se interpreteaza ca tin mai mult apasat butonul : resetare tire pressure, ora, km partiali etc.
                      Din celalalt semireglabil se stabileste timpul de repaos : 1- 60 secunde.
                      Fiind pe contact , in momentul cand opresc motorul si aduc cheia la zero montajul se opreste si poti reseta senzorii de presiune roti, seta ora , reseta km partiali. Evident ca se poate pune si un intrerupator .

                      Comment


                      • Sincer, nu mi se pare deloc practic... Eu stau permanent cu functia de consum mediu activa, nu ma ajuta sa baleieze de la una la alta. Dar poate fi util pentru altii!
                        Temperatura pe medianav, aia da! ;)

                        Comment


                        • Originally posted by Ioan_mirsu
                          Salut' posesor fiind de logan 1, nu am citit posturile de pe aici asa ca ma scuzati dc cumva s-a mai discutat.
                          Vreau doar sa impartasesc cu voi faptul ca am gasit carenaje spate pt logan toate fazele si logan 2. Poate e de interes pt voi.
                          http://novline-romania.com/categorii...autovehicul=77
                          Linkul e pt ph 1 dar au si pt logane din 2014 incoace.
                          Eu am comandat astazi.
                          Super. Multumim frumos pentru informatie.

                          Comment


                          • Imbunatatiri Logan 2

                            Originally posted by Ioan_mirsu
                            Salut' posesor fiind de logan 1, nu am citit posturile de pe aici asa ca ma scuzati dc cumva s-a mai discutat.
                            Vreau doar sa impartasesc cu voi faptul ca am gasit carenaje spate pt logan toate fazele si logan 2. Poate e de interes pt voi.

                            Linkul e pt ph 1 dar au si pt logane din 2014 incoace.
                            Eu am comandat astazi.
                            Si s-a mai discutat multumim oricum
                            Nu sunt pe stoc degeaba ai comandat......

                            Comment


                            • Ieri am incaltat masina cu jante pe 16. Nu am simtit concret pierdere in ceea ce priveste confortul, in schimb se simte mai stabila masina.
                              Urmeaza arcuri eibach.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Felicitari! Arata super masina cu jantele alea! Cand ai timp vopseste si tamburii cu un negru mat si va arata perfect Nu ma pricep la vopsele dar cred ca exista ceva rezistent la temperatura, ca eu in fiecare primavara ii vopsesc si anul urmator se duce toata vopseaua
                                Last edited by ady_dragan; 21 March 2016, 10:00.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google