Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by emilian_rks View Post
    NU are decupaje pentru boxe in spate.
    Am pus eu difuzoare ovale pe spate.
    Auch! Asta înseamnă că ai decupat tabla sau a fost îndeajuns decupajul mochetei?

    Originally posted by gabrieln1960 View Post
    Singura comparatie pe care o pot face este doar cu propria mea masina. In conditii relativ similare de trafic, doar la nivelul unui oras cum este Bucurestiul, la un Sandero Stepway 0,9 TCe cu Easy-R si S&S pot estima un consum de benzina mai mic cu S&S activat non-stop intre 0,5-0,8 l/100 km. Daca se activeaza si Eco consumul poate fi mai mic (in medie) cu 1 l/100 km.
    Nu e mult, dar adunat / an ar fi ceva...

    Originally posted by Marius Ile View Post
    In situatia data si din ce am citit ai doua variante un amplificator mic cu intrare hi si luat semnal de pe firele difuzoarelor spate(mai complicat si mai trebuie si taiata tabla prin spate) sau mai cumperi adaptoarele pt difuzoarele usilor fata, dai capitonajul jos-eventual pui si o izolatie fonica in usa-si schimbi difuzoarele de fabrica(care in mod clar sunt mai slabe decat ce ai acum tu si au acelasi diametru) si o sa observi o imbunatatire majora a sunetului

    Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk

    Si nici cu garantia nu prea o sa ai probleme la schimbul difuzoarelor(de fabrica au 4ohmi si ale tale sigur au tot 4ohmi). Am uitat sa trec pe lista de cuparaturi pt schimbul difuzoarelor in usile fata, mufa de adaptare a firelor ca sa nu faci improvizatii. Pare complicat dar nu este si parerea mea e ca merita achimbul.

    Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk
    Mulțumesc frumos!

    Recunosc, e un pic SF pentru mine... Tocmai din acest motiv am zis că nu mă voi băga eu să fac toate drăcoveniile alea, ci voi merge la specialiști!
    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

    Comment


    • Tabla si mocheta. Intre ele mai e un strat de izolare fonica, si ala a trebuit decupat. Plus ca a trebuit sa fac si niste inele distantoare din pal de 4-5cm grosime.

      PS Am compus un raspuns cu poze si alte detalii, dar dupa ce il triimt nu apare pe forum.

      Am puse difuzoare ovale pe Duster si pe Logan.
      La Duster (Radio CD) le am puse din Dec 2015 modelul asta:
      / difuzoare auto coaxiale ovalediametru : 6 x 9 inciconstructie : 3 caiputere RMS : 100 Wputere max : 200 Wraspuns in frecventa : 46Hz -2 1kHzsensibilitate : 94dBimpedanta : 3 ohmi 

      Am pus modelul asta ca boxele sunt din plastic si sunt mai usoare, in ideea sa nu se deformeze polita din spate de la greutate.
      Pe Logan (MediaNAv) am decupat cu pendularul si am facut niste inele din PAL de 4-5cm grosime sub mocheta neagra din spate. Am pus asa ceva:

      Le-am montat acum 3 saptamani.

      Nu e nici o problema cu ele, se aud mult mai bine decat cele din usi.
      Recomand infinity-urile de mai sus.
      Attached Files

      Comment


      • Mulțumesc frumos pentru explicații și detalii.

        Totuși, din ce văd eu acum din poze (mult mai bine), deoarece ai dat jos toate nebuniile alea de la lunetă, cred că dacă m-aș împinge cât mai în spate cu boxele (acolo unde adâncitura este mai mare), poate că nu va mai fi nevoie de decupare tablă.
        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

        Comment


        • Daca pui difuzoarele numai in polita aia neagra, fara sa tai tabla, atunci nu o sa se auda bine, ca nu au boxele cutie de rezonanta - bass-ul se va aude mai rau decat in usi.

          Comment


          • Ca să nu bricolez, cred că până la urmă o să le pun pe ușile spate în locul celor de acum.

            Cu siguranță se vor auzi mai bine.

            Mulțumesc tuturor pentru informații, detalii și suportul acordat!
            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

            Comment


            • Nu merg pe usile spate. Diametrul de 16,5 e fata. Spatele e mai mic

              Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk

              Comment


              • Pe spate diametrul este de 13

                Comment


                • Da, pe fata sunt de 16,5cm iar pe spate de 13cm diametru.
                  La o adica se pot bricola niste inele de PAL, am vazut asa ceva pe net - difuzor de 16,5 pus la usile din spate.
                  Cred ca am pozele pe undeva, daca le gasesc le postez aici,

                  Comment


                  • Dar din cate am inteles trebuia umblat la tabla[emoji53]

                    Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Mulțumesc pentru răspunsuri!

                      În timp ce voi ați postat, eu eram jos să testez dimensiunea difuzoarelor pe care tocmai le-am primit mai devreme (foarte mișto dealtfel), ocazie cu care am făcut și poze pentru cârcotașii care nu credeau că deși în oferta pe site la Dacia scrie clar 2x15W, la mine, dar și la alții probabil, la varianta SL Plus au mai apărut două difuzoare. Din acest motiv, repet, începusem discuția ieri cu intenția de a monta boxele la lunetă.

                      Între timp, așa cum ați remarcat și voi și ați postat mai sus, întradevăr, pe spate difuzoarele sunt mai mici. Prin urmare am două variante... Ori bricolez luneta (eventual tai și tabla, vorba lui emilian_rks să am cutie de rezonanță) ori mă voi stresa mai puțin și le pun pe față.

                      Încă o dată mulțumesc tuturor pentru suport!
                      Attached Files
                      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                      Comment


                      • E gresita oferta pe site-ul Dacia. In Mai am fost cu un coleg la reprezentanta in TM si era expus un SL plus si avea boxe si in usile spate, si apoi in Octombrie cand am dat comanda era alt SL plus si el avea boxele din usile spate.

                        Comment


                        • Dap, la fel și cu puterea (KW)...

                          În unele oferte apare că motorul de 1.0 are 73 CP iar pe altele apare că ar avea 75 CP. Întrebând despre asta, agentul de vânzări râdea. Nu prea a știut ce să-mi spună și s-a rezumat la ceva de genul "nu mai înțeleg nimic, dar să știți că e pe acolo".
                          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                          Comment


                          • Nu tăia tabla. Nu merita. Schimba difuzoarele.
                            Apropo, nu ne-ai convins ca în spatele acelor protectii sunt și difuzoare.
                            Ca să fiu sincer eu nici nu știu dacă am difuzoare în spate ca nu m-am uitat dar fiind prestive bănuiesc ca are.
                            Am fost azi cu un megane (cel de la munca) și am dat muzica mai tare... Imi venea sa îmi desfac difuzoarele pe logan și sa le dau foc. După ce îmi iau bate transversale și suport de bicicleta, urmeaza sa îmi schimb și boxele... Macar pe fata.

                            Comment


                            • Apropo, nu ne-ai convins ca în spatele acelor protectii sunt și difuzoare.
                              Auch, am fost deconspirat! Or fi doar capacele.

                              Lăsând gluma la o parte, așa cum spuneam ieri, setarea "Fade" funcționează, își face treaba.
                              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                              Comment


                              • Nici macar capace nu sunt alea
                                E fata de usa cu totul
                                Baga o ureche in ele ca nu o fi asa greu
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google