Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Prea multa tevatura pentru o amarata de folie pusa pe geamuri cand in realitate lucrurile sunt extrem de simple. Cine crede ca este utila isi pune, cine nu, pa si pusi.
    De la argumente de genul ca este meteahna de mafiot sau ca nu se vad peisajele, s-a ajuns pana la articole si grafice luate din diferite surse. Singura chestie care poate produce ceva neplaceri uneori este cea cu vizibilitatea la iesirea cu spatele si cam atat. Cat timp se respecta normele legale de transparenta si montare care este problema?
    Asa cum mie imi pare a fi un climat mult mai placut in masina cu folie pe geamuri asa si altuia i se pare ca jaluzelele, parasolarele sau chiar un cearceaf alb sunt mai practice. Sau de ce nu, mai exista si oameni care nu au o problema (sau chiar le place) sa faca un pic de plaja sau chiar putina sauna impreuna cu pasagerii in masina. De ce trebuie oare sa ne judecam mereu semenii pentru gusturile si opiniile lor si sa incercam cu orice pret sa ne impunem propriile noastre judecati?
    Este adevarat ca masina are geamuri cu tenta de culoare din fabrica dar daca unii vor ceva mai mult si nu este ilegal, de ce sa nu o faca indiferent de metoda aleasa? Cel mai important este ca fiecare sa se simta bine in masina lui si atat, restul sunt povesti!

    Comment


    • Foarte corect

      Comment


      • Foarte bine colegului gabriel1960. Pentru orice pe lumea asta exista argumente pro sau contra. Decizia este luată de fiecare după preferințele personale și atât timp cat este ceva legal comentariile suplimentare nu-si au rostul

        Comment


        • Am revenit cu detalii la chederele montate pe portiere
          am observat ca muzica acum se aude mai tare inauntru, la aceeași cifră de volum
          You do not have permission to view this gallery.
          This gallery has 4 photos.

          Comment


          • Am pus si eu astfel de cheder la logan 2005 si pe timpul verii nu a mai rămas pe pozitie..s-a dezlipit.

            Comment


            • Eu am niste chedere pe masina de câțiva ani, si.nu am avut probleme nici vara nici iarna
              iar cele de pe portiere garantat nu cad jos,
              acestea sunt montate pe o garnitură de etansare, lipite de garnitură cu un fel de prenandez
              iar garnitura este autoadeziva cu un lipici frf puternic ,ea fiind lipită direct pe usa
              Last edited by panselin4; 6 April 2019, 16:03.

              Comment


              • Atunci nu mai argumentati cu mituri legate de UV, de caldura, ba chiar de izolatie fonica, ca altfel vad ca va enervati doar cand argumentele vi se demonstreaza a fi incorecte. Eu chiar credeam ca cineva a facut o alegere argumentata, nu ca asa ii spune gustul propriu si apoi se autoconvinge ca a facut o alegere desteapta, pe baza de stiinta.
                Din motive de reducere a vizibilitatii, eu le-as interzice. Sa fie clar. Iar argumentul "da' la camioane" nu tine. Camioane, pick-ups, etc, sunt 1 la 200 de masini pe strada. Daca toate masinile mici ar avea folii negre, atunci sa vezi accidente. Vine din fabrica cu tabla in loc de geam? Da, atunci are aprobare de la RAR. Altfel, amenda.
                Last edited by gecmc94; 6 April 2019, 16:40.

                Comment


                • Si retinerea talonului si placutelor de inmatriculare !

                  Comment


                  • panselin4 multumesc frumos de poze . E acel cheder la metru din dedeman? Intreb ca vazusem pe net cheder asemanator dar cu banda adeziva de la 3m cica

                    Comment


                    • Bravo gabrieln1960 .ai pus punctul pe i. In privința acestei folii unii sunt fericiți cu ea alții nu,nici de la nunta nu toți nuntașii pleacă mulțumiți.

                      Comment


                      • Probabil ca nu va va interesa acest lucru. In America, politistii sunt destul de iritati de foliile negre pentru ca nu pot vedea ce este in masina, daca este un suspect, poate cu arme, ceva. Si sunt destul de "cu mana pe pistol" cand vad o astfel de masina. Cer soferului detalii, il ridica din masina, ii cer sa deschida toata masina. Cum soferul se crede in legalitate si nu coopereaza total, se ajunge la scosul pistolului din teaca. Dar eu dau dreptate politistilor in aceasta cauza. Toate aceste masini trebuie oprite pe dreapta la filtre si chestionate daca sunt in regula, ce ascund in spate, daca au toate actele si masina in regula.


                        Comment


                        • Nici noi nu suntem in america.

                          ​​​​​Cei din spate sa pastreze distanta "regulamentara" daca vor sa vada bine in fata.

                          Sunt destui care stau la 2 m in spate si fac jaloane...
                          Eu pastrez o distanta de cel din fata de cel putin 10 -15 m...

                          Din pacate mai este de lucrat la educatia rutiera.

                          ​​​​​​
                          Logan 0.9 TCe 2018

                          Comment


                          • Originally posted by bogdan_cj View Post
                            panselin4 multumesc frumos de poze . E acel cheder la metru din dedeman? Intreb ca vazusem pe net cheder asemanator dar cu banda adeziva de la 3m cica
                            Cu plăcere!
                            da este chederul la metru liniar din dedeman, mie imi pare destul de ok
                            si eu găsisem pe net chedere diferite, dar am preferat sa cumpăr ce am gasit in oras
                            sunt convins că se pot pune diferite variante de chedere cu succes, ideea este de izolat zona aceea de la portiere, si de întrerupt chederul în cele 2 zone de scurgere a apei din partea de jos a portierelor, daca vine roata chederul cum am pus eu, pt o izolare fonică cat mai buna

                            Cum am zis, am pus acea garnitură inițial, si apoi chederul negru din dedeman lipit peste, ca sa preseze suficient si sa izoleze frf bine
                            daca chederul este diferit, si este mai înalt, nu mai trebuie acea garnitură inainte de cheder
                            Last edited by panselin4; 7 April 2019, 08:31.

                            Comment


                            • Originally posted by anduvirgil View Post
                              Nici noi nu suntem in america.​​​​​​
                              Felicitări , pt răspuns, normal, noi suntem etalonul lumii.

                              Comment


                              • Originally posted by anduvirgil View Post
                                Nici noi nu suntem in america.

                                ​​​​​Cei din spate sa pastreze distanta "regulamentara" daca vor sa vada bine in fata.

                                Sunt destui care stau la 2 m in spate si fac jaloane...
                                Eu pastrez o distanta de cel din fata de cel putin 10 -15 m...

                                Din pacate mai este de lucrat la educatia rutiera.

                                ​​​​​​
                                In ambuteiaje mai ales in Bucuresti nu poti pastra 10-15 metri distanta iar cand mai ai in fata o vechitura din germania cu stopurile arse si cu folie pe geamuri, e foarte aiurea sa puna frana fara sa vezi masina din fata, la asta ma refeream in pagina trecuta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google