Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De acord, dar in ambuteiaje circulatia se desfasoara la viteze mult mai mici.
    In privinta masinilor necorespunzatoare RAR ul sa si faca treaba.
    Nu de putine ori am vazut masinit sh de top la care frana era semnalizare, spatele semnaliza stanga, ir oglinda dreapta....

    Oare cati isi curata/ sterg farurile, stopurile, numerele sau isi verifica luminile periodic?

    Repet educatia rutiera tinde spre zero.
    Logan 0.9 TCe 2018

    Comment


    • Eu unul am folie prin care se poate vedea suficient de bine , inclusiv prin luneta, mașinile din fata sunt vizibile șoferului din spatele meu
      Haideți mai bine sa ne întoarcem la subiectul topicului, ca s a divagat destul de mult

      Comment


      • Originally posted by anduvirgil View Post
        In privinta masinilor necorespunzatoare RAR ul sa si faca treaba.

        Oare cati isi curata/ sterg farurile, stopurile, numerele sau isi verifica luminile periodic?
        .
        Parca totusi sint tot mai putine masini cu stopurile vopsite cu negru opac, ce se intimpla a disparut moda asta sau organele isi fac treaba ?

        Adevarul e ca merge se asorteaza minunat folia neagra pe geamuri cu stopurile negre chit ca masina e verde !

        Comment


        • Vedeți ca marea majoritate masinilor pot fi configurate cu geamuri fumurii din fabrica, pana si la Dacia pe Duster se poate pune asta. Iar la accesorii Dacia, pe site-ul oficial gasesti folii.

          Comment


          • Normal, asta e trendul, altfel nu merge maneaua la stop.

            Comment


            • Nu noi suntem etalonul lumii, suntem o tara care face parte (meritat sau nemeritat este o alta discutie) din UE si trebuie ca si RAR-ul sa respecte reglementarile in vigoare la nivel european.
              Pentru cei care sunt interesati, aveti in linkul de mai jos toate informatiile necesare. Cititi-le cu atentie pentru a nu lua vreo teapa si sa va treziti cu surprize neplacute in trafic sau la ITP. Tot pe rarom.ro gasiti si listele cu agentii autorizati pentru efectuarea acestei operatii, pentru fiecare judet in parte.
              Restul nu este decat can-can si fiecare dintre noi are dreptul sa-si exprime opinia.

              Comment


              • A fost o " figura de stil ", normal fiecare după necesități, eu consider că " tenta de culoare " e suficientă , pt mine, iar pt un drum de mare, pe an prin canicula, la întoarcere, nu se merita " țigania", părerea mea(o perdea pe partea copilului, in spate e suficientă) . No offence!
                Last edited by alex1ioan; 7 April 2019, 21:11.

                Comment


                • 90% din cei care pun folii pe mașina, o fac pt că "da bine" nu de UV, nici nu știu cu ce se mănâncă "astea", o mașină parcată în soare plin(de preferabil,culoare închisă), poate să aibă "mama foliilor" , tot cuptor se numeste, atelajul se mai poate parca și la umbra, daca găsești, de preferabil.
                  Last edited by alex1ioan; 7 April 2019, 21:30.

                  Comment


                  • Ma gandesc ca ce voi povesti acum va fi tratat fie drept coincidenta, ori un neadevar. Dar pentru ca mi s-a parut prea interesant, o scriu.
                    Veneam pe la ora 15 de la Leroy Merlin (langa Sun Plaza) si mergeam cu bicicleta catre podul peste Dambovita pe trotuarul de langa Vacaresti.
                    Acolo un echipaj de politie care oprise doua masini si le-a indicat sa urce pe trotuar (exista o regiune mai lata). Eu am trecut la un metru de cele trei masini. Un Mercedes din gama de van transport de persoane (7 sau 9 locuri, nu stiu). Si un break german (vw cred). Ambele aveau folii negre. Sa fie o coincidenta? Sau, ca si in SUA, echiparea masinii cu asa ceva bate la ochi si atrage atentia politiei?

                    Comment


                    • Dpmdv poți pune orice tip de folie dar RCA creste cu 300%, idem pentru alte dimensiuni anvelope și chip tuning
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Nu știu cât bate la ochi, pt " mancatorii noștri de gogoși", dar am văzut o grămadă de cetățeni de prin împrejurimi(la achiziționarea autoturismului), care au că prioritate, folia, indiferent că afară e plina iarna și poate ar putea pune, prioritar, încălzire în scaune, sau tubulatura încălzire spate. Asta mă face să concluzionez că folia e doar de design și nu ce ar vrea ea sa fie .
                        Last edited by alex1ioan; 7 April 2019, 22:36.

                        Comment


                        • Originally posted by alex1ioan View Post
                          Normal, asta e trendul, altfel nu merge maneaua la stop.
                          best comment

                          Comment


                          • Originally posted by alex1ioan View Post
                            dar am văzut o grămadă de cetățeni de prin împrejurimi(la achiziționarea autoturismului), care au că prioritate, folia
                            Pentru ca folia presupune o interventie mai neinvaziva (montajul se face fara demontare) fata de incalzirea in scaune sau tubulatura pentru pasagerii din spate. Iar daca mergi/urci des la munte ajuta folia si iarna pentru protectia antiUV.

                            Dar discutia asta este doar asa ca sa iesi in evidenta, banuiesc, deoarece nimic concret nu rezulta din ea. Doar ii tragi de ureche pe altii dar nici tu nu stapanesti subiectul foarte bine iar marturie sta

                            (de preferabil,culoare închisă)
                            Daca ai avea habar ai cunoaste faptul ca diferenta de temperatura intre o masina alba si una neagra, de acelasi tip, este foarte mica doarece majoritatea caldurii intra prin spatiile vitrate de vina fiind efectul de sera. Coeficientul de absortie al tablei vopsite alb vs negru este aproximativ acelasi deoarece radiatiile invizibile nu sunt reflectate de culoarea alba.

                            Din acest motiv ai nevoie de folie cu protectie UV dar si pentru radiatii infrarosii (altfel nu rezolvi decat o parte a problemei).

                            ~~~~

                            De exemplu, eu am pus folie cu transparenta 15% gandindu-ma si la vizbilitate dar si la protectie. (fiind si cu protectie infrared folia a costat ceva mai mult).
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Nu vreau sa intru in polemici cu tine, ai înțeles cu siguranță unde am batut, problema e că respectivii "clienți" ai tai pun accent pe un rahat de folie in schimbul altor "priorități", cum ar fi mai mult de 50 Ron benzina la pompa, asigurări obligatorii la firme cu risc maxim, pt că e cel mai ieftin, anvelope iarna SH și exemplele pot continua. Nu sunt așa expert in UV, dar pot observa cine pune pt utilitatea ei (cativa) și cine pune că " e smekera cu folie"(majoritatea).
                              Apropo, crezi că o vestimentație neagra, vara, îți crează un confort asemănător cu una alba?
                              Last edited by alex1ioan; 8 April 2019, 19:23.

                              Comment


                              • Ai folie, s-o stapanesst sănătos și să te protejeze cum stie ea mai bine, iar pe noi ăștia de nu avem o părere bună, lasa-ne sa ne "chinuim" in primitivismul nostru.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google