Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Danis702000 View Post
    Mă scuzați că revin la discuția despre materialele folosite (nu toate): http://www.carsound.ro/insonorizare/...tion-2-mm.html, http://www.carsound.ro/insonorizare/...spuma-6mm.html, http://www.carsound.ro/insonorizare/...18mm-08m2.html, https://www.auto-sound.ro/insonoriza...-accent-6.html (altele de care nu îmi aduc aminte), Plasticele care se ating le-am pus cu: https://www.auto-sound.ro/stp-anti-squeak.html. Pâslă am pus și în dreptul ”zidului de foc”.
    Felicitări pentru munca depusă, în vederea insonorizarii
    si eu am insonorizat masina, si este diferenta clară, dar am lucrat in mai multe zone, în portbagaj, compartimentul motor, în habitaclu, si s a simțit o diferenta si mai clară când am montat chedere suplimentare la toate 4 portierele
    mai am insonorizant cu cauciuc butilic auto adeziv pe care il voi lipi în compartimentul motor pe peretele de foc

    Comment


    • Asa arata chederele suplimentare
      You do not have permission to view this gallery.
      This gallery has 1 photos.

      Comment


      • Felicitări pentru cum arată mașina! Am izolat portbagajul, pasajul oalelor de la roți, dat cu vopsea pe sub mașină, aripile, toate ușile (partea de metal din interior spre exterior, partea din interior, unde vine plasticul, plus plasticul îmbrăcat în burete, dat jos fiecare element și îmbrăcat în burete ”STP” (mai ales clemele care țin cotierele), toți stâlpii (A, B , C) și plasticul ce îi acoperă (plus pus material unde atingeau de altceva), polița unde este al treilea stop, zidul de foc (interior și exterior), fiecare plastic a fost luat și îmbrăcat în material ca să nu vibreze, plafonul a fost îmbrăcat cu https://www.auto-sound.ro/noise-isolator-8-p1894. Chederele la uși le-am pus imediat ce am luat mașina, nu s-au dezlipit de atunci, plus capacul acele ce acoperă balamaua de la uși. Plus multe alte lucruri. Dar, tot mai multă liniște este într-o mașină care a fost gândită din fabrică așa (mă refer la ”BMW”- ul prietenului din Anglia, mașina este din 2008), cel puțin așa am simțit eu. Am fost puțin dezamăgit de cât al lucrat să izolez, și tot se aude mai mult zgomot decât la mașina de mai sus. Mai ales că la el nu se aude atât de tare vântul din exterior. Am pus și deflectoarele de aer de la ”Dacia”: https://accesorii.dacia.ro/#!/detail...5-356c72446a56. Am pus și elemente aerodinamice de pe ”AliExpress”: https://www.aliexpress.com/item/Free...756064569.html. Am încercat să copiez de la ”BMW”, am observat că nu se aude vântul prea tare chiar dacă era deschisă puțin fereastra. Am pus chedere cum are mașina de care ziceam mai sus (între plasticul interior și portiera interioară). Poza este făcută înainte de a izola ușa.
        Attached Files

        Comment


        • Prima încercare de a izola fonic a fost montarea chederelor.
          Attached Files

          Comment


          • Originally posted by Maskatu View Post
            TeckRoad fata de SL Prestige Plus are suplimentar:
            -camera spate standard
            -capace roata cu insertie rosie
            -oglinzi retrovizoare negre cu insertie rosie
            -tapiserie interioara customizata teckRoad
            -aeratoarele bord cu insertie rosie pe centru

            Pret lista 10600 euro vs 10500 Prestige Plus.
            Pentru 100 euro primești niste urme de vopsea/culoare roșie
            Tmotor nu este standard, se activează după
            Medianav-ul va fi generație 4 cu funcții activabile ca și până acum - spre disperarea celor cu "gratis și bun"
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Acestea sunt poze de acum 5 ani, de cand am cumpărat masina, poza cu chederul motor, cel de pe portiere, si protectia de la balamale portiere
              You do not have permission to view this gallery.
              This gallery has 3 photos.
              Last edited by panselin4; 1 May 2019, 13:18.

              Comment


              • De curând am insonorizat si panourile portierelor cu burete insonorizant autoadeziv
                You do not have permission to view this gallery.
                This gallery has 5 photos.

                Comment


                • Arată foarte bine! Am urmat sfatul lui t0rquemada(Bogdan) și am izolat toate clemele de la fețele de uși, date jos buzunarele, cotierele).
                  Last edited by Danis702000; 1 May 2019, 14:49.

                  Comment


                  • Originally posted by panselin4 View Post
                    Acestea sunt poze de acum 5 ani, de cand am cumpărat masina, poza cu chederul motor, cel de pe portiere, si protectia de la balamale portiere
                    Chestia ruginie de sub opritor-obturator ,sper, sa nu fie ceea ce pare a fi. In rest , buna treabă!

                    Comment


                    • Pare a fi praful (nisipul) roz saharian. La mine a apărut o proplemă la care nu mă așteptam, acum îmi este frică să mai circul cu mașina (la cât am investit: timp, materiale...etc). Îmi este teamă de un accident, lovituri..etc. Nu mă așteptam să mă atașez atât de mult de mașină.

                      Comment


                      • Asta este foarte bine. Poate abia acum un sofer are motivatia sa invete sa conduca preventiv si sa anticipeze situatiile de trafic.
                        Atentie mare, nu parca in locurile aglomerate de pe langa magazine sau centre comerciale. Cauta locuri mai indepartate. Mersul pe jos 100 m nu strica nimanui. Acolo se intampla majoritatea loviturilor din parcare. Si nu parca niciodata langa o masina lunga (break) parcata cu fata perpendicular pe drum. O sa ii fie foarte greu sa o scoata cu spatele fara sa ocupe o banda si jumatate, si nu vrei sa fii in apropiere cand iese.
                        Last edited by gecmc94; 1 May 2019, 17:45.

                        Comment


                        • Mulțumesc pentru sfaturi. Mă deranjează că mereu o găsesc cu zgârieturi, cu lucruri aruncate pe ea (am și obsesia să o curăț mereu, să o duc la ozonificare (la o benzinărie care oferă lucrul acesta). Sunt și vecinii care văd că o îngrijesc, parcă sunt atrași de ea să o zgârie, murdărească. Ultima oară am găsit roșii și cafea aruncate pe ea. Plus că mă deranjează cei care lasă câinii să murdărească jantele, să facă pe ele. Sunt adeptul stilului defensiv, așa conduc mereu. Mă scuzați că m-am îndepărtat de subiect (”Îmbunătățiri”).

                          Comment


                          • Originally posted by alex1ioan View Post

                            Chestia ruginie de sub opritor-obturator ,sper, sa nu fie ceea ce pare a fi. In rest , buna treabă!
                            Dacă te referi la rugina, acum la 5 ani de cand am masina, si 70000 km,nu am deloc rugina pe ea
                            ceea ce se vede în poza este ceara de cavitati data din fabrica si ajunsă si acolo
                            se curata usor daca este cazul, dar eu am lăsat lin acele locuri pt protectie
                            ba chiar am mai cumparat si băgat si eu un tub de ceara de cavitati în masina ,are locasuri speciale pt asa ceva

                            Comment


                            • E ok , daca e ceară, nu o curata.

                              Comment


                              • Originally posted by Danis702000 View Post
                                Pare a fi praful (nisipul) roz saharian. La mine a apărut o proplemă la care nu mă așteptam, acum îmi este frică să mai circul cu mașina (la cât am investit: timp, materiale...etc). Îmi este teamă de un accident, lovituri..etc. Nu mă așteptam să mă atașez atât de mult de mașină.
                                Este ok sa te atasezi de masina, multi suntem.
                                este cumva prima masina?
                                Eu țineam si la loganul anterior, cumparat tot de nou , si am avut grija de masina aceea pana intr o noapte când a lovit o un puști, de a facut o dauna totala si inca 4 masini, masina mea fiind parcata
                                dar întâmplări în trafic se intampla, însă nu trebuie să ne fie frica , mai degrabă să ne bucurăm de masini asa cum sunt ele, încă intregi
                                si pana la urma, tabla e tot tabla, ca e dacia sau ferari, viata este importanta

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google