Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Poze cu chederul capota portbagaj
    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 4 photos.

    Comment


    • Originally posted by panselin4 View Post
      ba chiar am mai cumparat si băgat si eu un tub de ceara de cavitati în masina ,are locasuri speciale pt asa ceva
      Poti sa detaliezi te rog?

      Comment


      • Da, aceeasi rugaminte.

        Comment


        • Originally posted by panselin4 View Post

          Este ok sa te atasezi de masina, multi suntem.
          este cumva prima masina?
          Eu țineam si la loganul anterior, cumparat tot de nou , si am avut grija de masina aceea pana intr o noapte când a lovit o un puști, de a facut o dauna totala si inca 4 masini, masina mea fiind parcata
          dar întâmplări în trafic se intampla, însă nu trebuie să ne fie frica , mai degrabă să ne bucurăm de masini asa cum sunt ele, încă intregi
          si pana la urma, tabla e tot tabla, ca e dacia sau ferari, viata este importanta
          Da, ai dreptate. Mai am un ”Logan 1” din 2005, de care am mare grijă (tot așa, izolat, lustruit...etc), al tatălui meu. ”Logan 2” este prima mea mașină. Și de ”Logan-ul 1” sunt foarte atașat. Am stat cu ea opt luni în Anglia (până a expirat termenul cât aveam voie să stau cu o mașină neînmatriculată acolo) Și la ea am adus destule îmbunătățiri, dar nu ca la cea nouă. Dar, am avut accident (cu ”Logan-ul 1”) de Vinerea Mare, stăteam la semafor, în coloană (lângă liceul Șincai și Parcul Tineretului- în București), fiind lovit din spate de un domn de 90 de ani care a confundat pedalele, eu fiind proiectat în cel din față, fiind și el proiectat în cea din față. Acum aștept să fie reparată. De acolo am prins și mai multă teamă în a mai circula cu mașina nouă (care și ea a fost lovită în parcare de cineva necunoscut, muchia (deasupra simbolului ”Dacia”) portbagajului este îndoită destul de mult, nu mai are nici vopsea. Ca și cum cineva a dat cu o bâtă în ea. De aceea, acum am o teama în a mai circula cu ele. Mă scuzați că iar mă îndepărtez de subiect și atașez poze cum arată mașina după accident. Interesant este că funcționează perfect și acum camera pentru mers cu spatele.
          Arată foarte bine cum ai pus chederele, nu m-am gândit să pun așa la portbagaj.
          Attached Files

          Comment


          • Nu-i dauna totala?

            PS unde gasiti chederele astea de le tot puneti la usi, capota, portbagaj? Nu se inchid mai greu dupa ce le montati?

            Comment


            • Danis702000 accidentele se intampla, chiar daca nu e vina ta... Eu am avut unul cu un megane coupe 1.6 16v, foarte bine pus la punct iar asigurarile au preferat sa o dea dauna totala... Iar al doilea cu un logan de 1.4 dar acela nu a avut asa daune.
              Singurul lucru pe care il poti face e sa eviti, dar uneori nu ai cum.
              Deci, trebuie sa ai o conduita preventiva, restul tine de noroc.

              panselin4 Chederul pentru capota de unde se poate achiztiona? (Pentru logan 2)

              Comment


              • Sper să nu fie. Îmi pare rău să aud. Peste câteva zile sunt programat la asigurator. Fața nu este prea avariată, față de spate (air bag-urile nu s-au deschis). Cei de la service mi-au zis să iau în calcul să pună piese second-hand. Încă nu știu ce să zic. De reparat au zis că se repară ușor. Dar stau cu teamă cu asiguratorul.
                Chederele se găsesc și la noi, eu le-am comandat de la ”Aliexpress”. https://www.aliexpress.com/item/2Met...822216653.html (depinde de dimensiune).
                Last edited by Danis702000; 2 May 2019, 15:28.

                Comment


                • Nu pune piese second hand. Ruinezi masina. Noi si originale.

                  Comment


                  • Originally posted by iatagan View Post
                    Poti sa detaliezi te rog?
                    Am cumparat ceara de cavitati de la ixell, ceea ce stiu ca baga in caroserii si fabrica, este sub forma de spray si se introduce peste tot, în portiere, capote, lonjeroane, aripi, si cam peste tot unde poate preveni cu succes aparitia ruginii prin înlăturarea apei
                    nemții si nordicii fac treaba asta la mașinile lor destul de des
                    se poate cauta pe youtube la "cavity wax" pentru inspirație cum si unde se poate aplica

                    ultima data am cumpărat mai multe recipiente, pentru mai multe persoane din familie si prieteni, si mai am un tub întreg si jumatate
                    cine vrea un tub de ceara de cavitati de la ixell am eu de vanzare
                    You do not have permission to view this gallery.
                    This gallery has 1 photos.

                    Comment


                    • Am montat si insonorizant de capota de dci de ceva ani, iar azi am montat insonorizant pe peretele de foc în compartimentul motor
                      sa vad diferenta la turatie mare
                      You do not have permission to view this gallery.
                      This gallery has 3 photos.

                      Comment


                      • Acesta este insonorizant
                        You do not have permission to view this gallery.
                        This gallery has 1 photos.

                        Comment


                        • Arată foarte bine! Chiar sunt curios cum se aude, poate reușim să ne vedem. Mașina nu avea din fabrică acel insonorizant pentru capotă? M-ar interesa dacă se poate face ceva ca să se audă mult mai puțin motorul în exterior (dar fără să se încălzească mai tare). Mașina are insonorizantul de capotă din fabrică. Portbagajul (ușa) l-am izolat tot cu un material gros. Acum, după ce am izolat tot, nu se mai aude când se închide/ deschide mașina (încuietorile de la uși), se aude doar încuietoarea de la portbagaj (nu știu ce să îi mai fac să nu se audă). Urmează, cu ajutorul lui t0rquemada (toate cu el le-am făcut), să montăm iluminarea la toate portierele (când se deschide ușa să se vadă unde calci). De banda luminoasă ”el wire” sunt destul de mulțumit (Bogdan a conectat-o la întrerupătorul de blocat ferestrele spate, ca să o pot închide dacă deranjează).
                          Attached Files

                          Comment


                          • Îmi cer scuze, acum am văzut pozele din ”15th June 2014” unde capota nu are insonorizant. Ca insonorizant, s-a nimerit ca cele mai multe pe care le-am folosit să fie de la ”STP”.
                            Last edited by Danis702000; 4 May 2019, 16:19. Reason: aduăgare informații insonorizant.

                            Comment


                            • Nefericit accidentul cu loganul 1 roșu, din pacate stiu cum este sa fii lovit de altcineva, fără să fie vina ta
                              am pățit de m a lovit cu loganul anterior o căruță cu 2 cai si fara carutas, se speriasera caii si au venit in fuga, lovind si cu bățul ala dintre ei
                              a trebuit înlocuită bara spate, un stop si capota portbagajului, si astea pe banii mei , neavând casco la momentul acela, iar proprietarul carutei nu avea nimic pe numele lui

                              apropo de insonorizarea peretelui de foc, observ ca s a atenuat mult din vibrația si rezonanta motorului la interior, am testat pe la 70 - 80km/h
                              La viteza mai mare se va auzi si mai bine diferenta
                              s au mai redus din decibelii din masins
                              Last edited by panselin4; 5 May 2019, 10:26.

                              Comment


                              • Insonorizantul pe peretele antifoc, inteleg ca e montat pe partea din compartimentul motorului. Este ok dpdv al sigurantei la foc? Ma gandesc ca poate fi un motiv de acuzare in caz de Doamne fereste. La inspectii se sesizeaza careva ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google