'Dacia Logan 10 ANI', Modelul Aniversar Special Pentru Romani

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se potrivesc, insa ma mir de faza cu "exclusiv" 195/55/16. Si stepwayurile sunt musai 205?
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Pai da pentru ca, cu 185/65 R15 nu ai stabilitate cu aniversaru' si te rastorni.

      Comment


      • Oricum este o prostie sa dotezi modelul de Logan 2 varianta de serie cu 185/65/15 si sa limitezi practic aceeasi masina care are doar cateva dotari in plus, singura dotare deosebita fiind clima si care nu cred ca ii modifica caracteristicile masinii atat de mult incat pe Loganul 2 aniversar 10 ani sa montezi si sa0l limitezi doar la anvelorpe pe jante de 16.

        Comment


        • Daca iei Logan 2 10 ani si pui jante cu cauciucuri de 185/65/R15, chiar daca ele nu sant omologate (texte), nu vei parea deloc suspect la nici un control pentru ca...sant zeci de mii de loganuri cu aceste dimensiuni de roti. Practic toate loganurile din tara au aceste dimensiuni mai putin editia aniversara (care sant extrem de putine).
          Daca le pui pe iarna, le iei ochii cu faptul ca ai caucioace de iarna.

          Mult mai batator la ochi si pasibile de control amanuntit sant loganuri cu jante R16 sau R17.
          Last edited by balooo; 1 September 2014, 15:18.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by balooo View Post
            Daca iei Logan 2 10 ani si pui jante cu cauciucuri de 185/65/R15, chiar daca ele nu sant omologate (texte)
            Ai dreptate 100% ! Dar nu stiam daca se potrivesc (au acelasi nr. de prezoane?) si ideea este ca nu era o mare cheltuiala pt. Dacia Pitesti daca le treceau in CIV.

            Comment


            • Nu cred ca e vorba de cheltuiala, ci de ceva lipsa la materia cenusie.
              sigpic

              Comment


              • Am vazut pe youtube un film de prezentare cu un logan, era filmat in Rusia, arata exact ca modelul aniversar de 10 ani de la noi, doar ca avea pe masina simbolul renault si nu dacia.....interesat !!!

                Comment


                • Originally posted by qadyro View Post
                  Ai dreptate 100% ! Dar nu stiam daca se potrivesc (au acelasi nr. de prezoane?) si ideea este ca nu era o mare cheltuiala pt. Dacia Pitesti daca le treceau in CIV.
                  Omologarea costa se pare....
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Nu stiu daca e vorba de banii pentru omologare sau lipsa materiei cenusie cat despre "auto calibrare" esp care da si viteza masinii. Cred ca aici au ei probleme :-? .

                    Comment


                    • S-a umplut forumul asta de ingineri si tehnicieni mai ceva ca fabrica Dacia.
                      Auto calibrare esp ? Pai ai avut curiozitatea sa cauti pe vreun calculator online sa vezi diametrul total al fiecarei anvelope ? Recte 195 55 R16 si 185 65 R15, ia vezi tu care-i diferenta intre ele si ce se intampla in cazul respectiv.

                      De unde stii ca viteza masinii e data de esp ?
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Originally posted by 827sam View Post
                        S-a umplut forumul asta de ingineri si tehnicieni mai ceva ca fabrica Dacia.
                        Auto calibrare esp ? Pai ai avut curiozitatea sa cauti pe vreun calculator online sa vezi diametrul total al fiecarei anvelope ? Recte 195 55 R16 si 185 65 R15, ia vezi tu care-i diferenta intre ele si ce se intampla in cazul respectiv.

                        De unde stii ca viteza masinii e data de esp ?
                        Stiu ca diferenta este mica, dar asta nu inseamna ca este complet insesizabila pentru sistemele de siguranta prezente pe masini. Daca ar fi atat de nesemnificativa diferenta, fi sigur ca se omologa pe ambele dimensiuni.

                        Cat despre intrebarea ta pot fi la fel de ironic ca si tine? Am vazut la radio

                        Comment


                        • gadyro, la aceeasi problema sau dilema as fi ajuns si eu daca cumparam modelul de 10 ani,si eu ca si tine am ramas cu jante si anvelope de iarna de la loganul anterior
                          bine , eu am cumparat loganul acesta la cateva luni inainte de a aparea editia aniversara,dar daca ma confruntam cu aceeasi intrebare, cred ca preferam tot loganul de serie mare , chiar si din simplul motiv de a avea acele cauciucuri cu jante de la loganul vechi
                          ( desi are ceva dotari in plus loganul 10 ani, destul de interesante )
                          in orice caz, normal era sa aiba in cartea masinii omologate si dimensiunile 185/65/r 15

                          Comment


                          • Loganu' aniversar 10 ani varianta ruseasca:

                            Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


                            Originally posted by panselin4 View Post
                            gadyro, la aceeasi problema sau dilema as fi ajuns si eu
                            Da e o alegere grea ! Pentru moment ma tenteaza foarte tare modelul serie limitata. Ma mai gandesc. Oricum ramane intrebarea daca se potrivesc jantele de 15 la loganul 2 seria 10 ani. Cei de la Dacia nu vor sa spuna iar la o reprezentanta unde am fost nu aveau si mi-au spus ca se potriveste dar cum sunt disperati sa vanda nu cred pana nu mai verific.
                            Last edited by qadyro; 1 September 2014, 18:19. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Totusi nu inteleg de ce pentru rusi masina arata diferit in fata !!!! se vede clar ca e o alta grila si evident alt tip de faruri , puteau foarte bine sa schimbe doar emblema si atat fata de modelul nostru aniversar.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • ala e practic renault clio.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google