Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Apare rugina si la alte game la reno... Nissanul x-trail al sefului la 2-3 ani a avut rugina langa nr inmatriculare spate, aripi spate... sau rezolvat pe garantie... desi initial fufa de la reprezentanta nissan brasov, i-a spus sefului urmatoarele: Dar ptr asa putina rugina doriti sa sunam la aia mari... pai costa numai vreo 2000 lei reparatia, nu vreti sa platiti dvs??? e mai mare ocaua decat daraua... Asa se vorbeste la reprezentanta nissan brasov cu clientul care a dat peste 20000e pe masina.
    Last edited by mumus; 19 July 2014, 08:24.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Eu unul prefer sa-mi rugineasca 2-3 repere, insa masina sa functioneze tehnic brici, decat sa stau sa o reper mecanic, insa sa fie in stare "tinichigereasca" buna.
      Este super over rated ideea de rugina. Si daca a aparut putina rugina, ce? Nu mai merge?
      Nasol era sa-ti cada motorul.
      SAu sa-ti schimbi injectoarele.
      Sau sa-ti moara distributia si sa lipseasca pistoanele de supape. Asta chiar era nasol.
      Se intampla de la Mercedes, la Scarbat Nasoledo.

      Calitatea unei masini se vede in tabla, cum se vede rapiditatea in lungimea treptelor.
      Last edited by Cezar; 19 July 2014, 10:35. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Am Logan 09 TCE Laureat achiziționat acum un an de zile (17.000 km.). Am descoperit puncte de rugină în partea din spate a porbagajului, sub cheder. Când am fost la revizia de un an, s-au făcut poze care au fost trimise la uzină. După câteva zile a venit o comisie de la Pitești să vadă minunea. Cei de la General autocom Buzău mi-au făcut reparațiile necesare. Se pare că tot lotul are probleme, urmează să vedem. Să dai 10.500 de coco și să ai rugină după un an, …

        Comment


        • Da este o problema acolo si eu trebuie sa duc masina pentru aceeasi problema.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by Cezar View Post
            Eu unul prefer sa-mi rugineasca 2-3 repere, insa masina sa functioneze tehnic brici...
            Sincer şi eu sunt de aceeaşi părere, însă să apară rugina la nici 1 an de la achiziţionare, parcă este totuşi prea mult.

            Comment


            • Eu nu-s de aceeasi parere, poate sa aiba masina si 20 ani, pentru mine trebuie sa arate impecabil, nu tolerez nicio zgarietura pe ea, de aia exista CASCO.

              E adevarat ca atunci cand vezi ca orice ai face, totul e inutil, cum e cazul Logan, o cam lasi balta...rabla asta nici ceruita nu arata prea bine, polish nu merge dat decat max. 2-3 ori ca ramai fara lac, o PANARAMA de masina in privinta calitatii tablei, vopselei si lacului.
              Last edited by mr.K; 19 July 2014, 14:28.

              Comment


              • Polish la lighean.Daca vrei sa ramai fara vopsea da polish.Pai nu rezista nici la prima polishare.Am vazut loganuri la care s-a exfoliat vopseaua la spalatorie da pai sa mai dai pe ea si cu cacatul ala rotitor.
                Welcome to the Club, We Have Jackets !

                Comment


                • Pai mai bine ii dai o mana de lac si pe urma te apuci de polishi.
                  sigpic

                  Comment


                  • În stilul acesta nu mai bine o vopseşti încă o dată înainte de polish?

                    Comment


                    • Originally posted by margelatu View Post
                      Polish la lighean.Daca vrei sa ramai fara vopsea da polish.Pai nu rezista nici la prima polishare.Am vazut loganuri la care s-a exfoliat vopseaua la spalatorie da pai sa mai dai pe ea si cu cacatul ala rotitor.
                      E buna asta.
                      Daca iti face polish un Dorel la cotul strazii e posibil.
                      Eu am facut pana acum polish de trei ori pe lacul meu si e ca nou. Depinde ce folosesti si mai ales cum folosesti.

                      Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                      Originally posted by stoicanu View Post
                      Pai mai bine ii dai o mana de lac si pe urma te apuci de polishi.
                      Poate mai de graba invers.

                      Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                      Last edited by M.FLORIN; 19 July 2014, 21:50. Reason: Automerged Doublepost
                      sigpic
                      This is My Ride!
                      !Visit and enjoy!

                      Comment


                      • Nu vreau sa starnesc polemici!
                        Ce inseamna Aripa spate L52
                        Attached Files
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • @M.Florin
                          Nu spune nimeni ca dupa polishare nu arata ca noua insa daca masurai cu un elcometru stratul de vopsea inainte de prima operatie si dupa cele 3 operatii ti-ai fi dat singur raspunsul daca mai e noua sau nu

                          Comment


                          • Salutare tuturor,

                            Imi pare rau sa vad ca si modelul nou are fix aceleasi probleme de rugina.
                            Eu sunt la al 4-lea logan nou si pot sa va spun sincer ca cel mai reusit la caroserie a fost primul din 2005. Al 2-lea a fost in 2008 si se cojise vopseaua ca a lui "stoicanu" pe la aripile spate. Urmatorul a fost 2010, mai jale, aparuse rugina pe exterior, de colo-colo, mici punctulete si chiar o umflatura. Acum am modelul nou exact ca al lui "bazilman" luat la reducere in dec.2013, dar fabricat mai 2013. Pana acum nu am observant nimic, dar nu-mi fac iluzii, sigur va aparea si la mine rugina.
                            Ce as vrea totusi sa va spun este faptul ca nu trebuie sa vedem doar Dacia ca avand aceasta problema, sunt multi constructori cu probleme similare.
                            Si aici va dau exemplu Nissan Qashqai, masina de servici, 2 ani vechime, fix aceleasi probleme ca si loganul 2010, parca au fost vopsite in aceeasi fabrica, mici punctulete pe suprafetele laterale si portbagaj. Si am zis, o fi doar cea cu care merg eu, dar avem peste 20 luate in acelasi timp si TOATE au rugina identic.
                            Deci despre ce vorbim, sa va mai spun de un prieten care luase prin 2006 daca nu ma insel un Astra H nou si avea rugina pe usa dreapta spate sub bandou, se scursese ditamai frumusetea de rugina. Sa faca infarct, nu alta, sa va spun si de un BMW pe care il stiu si la 10 ani ce-i drept avea rugina pe plafon, dar ce rugina, ca bagai surubelnita de intrai inauntru, nu asa puncte, probabil puncte si inceput de umflare a avut de la 6 ani vechime.
                            Cu alte cuvinte probleme de rugina au toate, doar ca la Dacia este chiar o problema grava. Singura consolare este faptul ca este cea mai ieftina masina noua si este o masina cu care ai incredere sa pleci la drum, fara km masluiti ca la sh-uri si alte defecte ascunse, asadar oameni buni, totul are un pret.

                            Comment


                            • Mi se pare cel mai onest post.

                              Ps si sefa mea are Quasqai, l-am condus de multe ori, rugina in a iei nu este.

                              Dar cum am mai spus in x-trail-ul sotului ei, a fost... deci la reno mai scapari si la cele mai scumpe, si atunci este oarecum normal sa fie rugina in logan, daca in renouri de 2 ori mai scumpe iese rugina.

                              Dacia este o masina a saracului, dar noua. Si eu de asta am luat masina noua, ca nu am gasit un singur vanzator onest cu masina sh straina de prin 2010.
                              Last edited by mumus; 20 July 2014, 08:51.
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • La mine masina face un an luna care vine de cand am luato si a aparut si pucte de rugina la spate sub coltul drept de jos al lunetei.

                                Cand o sa am timp, merg la reprezentanta dacia sa vad ce spune ,,dorel,, de puctele de rugina aparute.
                                Last edited by tase-tase; 20 July 2014, 11:35. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google